Så mange penge scorer LinkedIn på din profil

Det sociale netværk begynder for alvor at lukrere på det stigende antal bruger-profiler.

Artikel top billede

Læs også:

Her er seks supergode LinkedIN-tip

LinkedIN-brugere vælter til: Når vigtig milepæl

LinkedIn, der i år fylder 10 år, begynder nu for alvor at se gevinsterne ved det stigende antal brugere.

Det er kun et par uger siden, at selskabet nåede en milepæl med 200 millioner medlemmer i netværket, og nu har LinkedIn netop offentliggjort sit 2012-årsregnskab, der viser, at pengene langt hen ad vejen også strømmer til.

Omsætningen steg i 2012 således med hele 86 procent i forhold til året før, så LinkedIn i alt omsatte for omkring 5,4 milliarder kroner.

Resultatet før skat lød på omkring 1,2 milliarder kroner - mere end en fordobling i forhold til 2011.

Derfor gik 2012 så godt

Jeff Weiner, der er administrerende direktør i LinkedIn, ser 2012 som et helt afgørende år for selskabet.

"Vi forlod 2011 efter med succes at have moderniseret vores underliggende udviklings-infrastruktur. Baseret på det sagde vi, at 2012 skulle blive et år med accelereret produkt-innovation, og det blev det," udtaler han i virksomhedens årsregnskab.

Omsætningen i fjerde kvartal 2012 var 81 højere end i samme kvartal 2011.

"De produkter, vi leverede i løbet af året, forbedrede medlems-engagementet og økonomiske resultater til et rekord-nivaeu i fjerde kvartal," lyder det fra Jeff Weiner.

LinkedIn henter fortsat de fleste penge i USA (62 procent i fjerde kvartal), selvom størstedelen af medlemmerne (64 procent) ikke kommer fra USA.

Det sociale netværk oplevede en medlemstilgang på 39 procent fra 2011 til 2012 og tæller altså nu omkring 200 millioner medlemmer. Der er efter sigende omkring en million danske bruger-profiler på LinkedIn.

LinkedIn har dog ikke kun haft succes i det forgangne år. Sidste sommer blev netværk ramt af en kæmpe password-skandale, da 6,5 millioner passwords havnede på en russisk hacker-hjemmeside.

Læs også:

Her er seks supergode LinkedIN-tip

LinkedIN-brugere vælter til: Når vigtig milepæl

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S