Apple i gang med at udvikle ny smartphone-type

Apple er angiveligt i gang med at eksperimentere med en ny smartphone-type, der skal integreres tæt med iPhonen.

Artikel top billede

Apple eksperimenter med at udvikle en ur-lignende computer, som er udstyret med en række smartphone-funktioner.

Arbejdet sker som led i Apples bestræbelser på at udvikle nye produkt-kategorier, der skal sikre virksomhedernes fremtidige vækst.

Apple har angiveligt været i gang med at drøfte design-muligheder med produktionspartneren Hon Hai Precision Industry, der også er kendt som Foxconn, skriver Wall Street Journal.

Foxconn har haft input til Apple om teknologier, som umiddelbart kan bygges ind i den ur-lignende smartphone, der skal bæres om håndleddet.

Tæt integration med iPhone

Det er endnu uklart, hvilke funktioner den nye device vil kunne indeholde, men det ligger fast, at Apple sigter efter tæt integration med iPhonen.

Apple har blandt andet hyret folk med ekspertise inden for sensorer og lignende i de seneste år, som i dag er blevet koblet på projektet.

Angiveligt vil ur-smartphonen blive bygget af glas, der er formet efter håndleddets runding.

Apple har ellers længe været tilbageholdende med at lancere nye produkter. Grunden kan du læse mere om her.

I den seneste tid har der imidlertid floreret rygter om, at Apple er i fuld sving med at udvikle forskellige produkter, der blandt andet tæller iTV, et nyt lyd-system samt en billig-model af iPhonen.

Grunden kan være, at Apple-aktien er begyndt at flade ud. Det kan du læse mere om her.

Læs også:

Apple-stifter: iPhone ved at blive kørt bag af dansen af denne rival

Apple arbejder på vildt avanceret lyd-system.

Rygte: Apple på vej med tre iTV-modeller

Rygte: Sådan bliver Apples kommende lavpris-iPhone.

Apple sælger som aldrig før - alligevel er det nedtur.

iPad 3: Derfor gider Apple ikke være innovativ.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job