Apple i gang med at udvikle ny smartphone-type

Apple er angiveligt i gang med at eksperimentere med en ny smartphone-type, der skal integreres tæt med iPhonen.

Artikel top billede

Apple eksperimenter med at udvikle en ur-lignende computer, som er udstyret med en række smartphone-funktioner.

Arbejdet sker som led i Apples bestræbelser på at udvikle nye produkt-kategorier, der skal sikre virksomhedernes fremtidige vækst.

Apple har angiveligt været i gang med at drøfte design-muligheder med produktionspartneren Hon Hai Precision Industry, der også er kendt som Foxconn, skriver Wall Street Journal.

Foxconn har haft input til Apple om teknologier, som umiddelbart kan bygges ind i den ur-lignende smartphone, der skal bæres om håndleddet.

Tæt integration med iPhone

Det er endnu uklart, hvilke funktioner den nye device vil kunne indeholde, men det ligger fast, at Apple sigter efter tæt integration med iPhonen.

Apple har blandt andet hyret folk med ekspertise inden for sensorer og lignende i de seneste år, som i dag er blevet koblet på projektet.

Angiveligt vil ur-smartphonen blive bygget af glas, der er formet efter håndleddets runding.

Apple har ellers længe været tilbageholdende med at lancere nye produkter. Grunden kan du læse mere om her.

I den seneste tid har der imidlertid floreret rygter om, at Apple er i fuld sving med at udvikle forskellige produkter, der blandt andet tæller iTV, et nyt lyd-system samt en billig-model af iPhonen.

Grunden kan være, at Apple-aktien er begyndt at flade ud. Det kan du læse mere om her.

Læs også:

Apple-stifter: iPhone ved at blive kørt bag af dansen af denne rival

Apple arbejder på vildt avanceret lyd-system.

Rygte: Apple på vej med tre iTV-modeller

Rygte: Sådan bliver Apples kommende lavpris-iPhone.

Apple sælger som aldrig før - alligevel er det nedtur.

iPad 3: Derfor gider Apple ikke være innovativ.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job