Apple i gang med at udvikle ny smartphone-type

Apple er angiveligt i gang med at eksperimentere med en ny smartphone-type, der skal integreres tæt med iPhonen.

Artikel top billede

Apple eksperimenter med at udvikle en ur-lignende computer, som er udstyret med en række smartphone-funktioner.

Arbejdet sker som led i Apples bestræbelser på at udvikle nye produkt-kategorier, der skal sikre virksomhedernes fremtidige vækst.

Apple har angiveligt været i gang med at drøfte design-muligheder med produktionspartneren Hon Hai Precision Industry, der også er kendt som Foxconn, skriver Wall Street Journal.

Foxconn har haft input til Apple om teknologier, som umiddelbart kan bygges ind i den ur-lignende smartphone, der skal bæres om håndleddet.

Tæt integration med iPhone

Det er endnu uklart, hvilke funktioner den nye device vil kunne indeholde, men det ligger fast, at Apple sigter efter tæt integration med iPhonen.

Apple har blandt andet hyret folk med ekspertise inden for sensorer og lignende i de seneste år, som i dag er blevet koblet på projektet.

Angiveligt vil ur-smartphonen blive bygget af glas, der er formet efter håndleddets runding.

Apple har ellers længe været tilbageholdende med at lancere nye produkter. Grunden kan du læse mere om her.

I den seneste tid har der imidlertid floreret rygter om, at Apple er i fuld sving med at udvikle forskellige produkter, der blandt andet tæller iTV, et nyt lyd-system samt en billig-model af iPhonen.

Grunden kan være, at Apple-aktien er begyndt at flade ud. Det kan du læse mere om her.

Læs også:

Apple-stifter: iPhone ved at blive kørt bag af dansen af denne rival

Apple arbejder på vildt avanceret lyd-system.

Rygte: Apple på vej med tre iTV-modeller

Rygte: Sådan bliver Apples kommende lavpris-iPhone.

Apple sælger som aldrig før - alligevel er det nedtur.

iPad 3: Derfor gider Apple ikke være innovativ.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse