Apple i gang med at udvikle ny smartphone-type

Apple er angiveligt i gang med at eksperimentere med en ny smartphone-type, der skal integreres tæt med iPhonen.

Artikel top billede

Apple eksperimenter med at udvikle en ur-lignende computer, som er udstyret med en række smartphone-funktioner.

Arbejdet sker som led i Apples bestræbelser på at udvikle nye produkt-kategorier, der skal sikre virksomhedernes fremtidige vækst.

Apple har angiveligt været i gang med at drøfte design-muligheder med produktionspartneren Hon Hai Precision Industry, der også er kendt som Foxconn, skriver Wall Street Journal.

Foxconn har haft input til Apple om teknologier, som umiddelbart kan bygges ind i den ur-lignende smartphone, der skal bæres om håndleddet.

Tæt integration med iPhone

Det er endnu uklart, hvilke funktioner den nye device vil kunne indeholde, men det ligger fast, at Apple sigter efter tæt integration med iPhonen.

Apple har blandt andet hyret folk med ekspertise inden for sensorer og lignende i de seneste år, som i dag er blevet koblet på projektet.

Angiveligt vil ur-smartphonen blive bygget af glas, der er formet efter håndleddets runding.

Apple har ellers længe været tilbageholdende med at lancere nye produkter. Grunden kan du læse mere om her.

I den seneste tid har der imidlertid floreret rygter om, at Apple er i fuld sving med at udvikle forskellige produkter, der blandt andet tæller iTV, et nyt lyd-system samt en billig-model af iPhonen.

Grunden kan være, at Apple-aktien er begyndt at flade ud. Det kan du læse mere om her.

Læs også:

Apple-stifter: iPhone ved at blive kørt bag af dansen af denne rival

Apple arbejder på vildt avanceret lyd-system.

Rygte: Apple på vej med tre iTV-modeller

Rygte: Sådan bliver Apples kommende lavpris-iPhone.

Apple sælger som aldrig før - alligevel er det nedtur.

iPad 3: Derfor gider Apple ikke være innovativ.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems