Sikkerhedsfirmaer dumper Microsofts antivirus

Windows 8 har indbygget antivirus-software, men ifølge en test er Microsofts egen løsning slet ikke god nok. Se test-resultaterne her.

Artikel top billede

Læs også:

Så lidt fylder Windows 8 efter to måneder på markedet

Computerworld News Service: Med lanceringen af Windows 8 sidst i oktober 2012 har der været stort fokus på sikkerheden både i Microsofts egne rækker og hos eksterne sikkerhedseksperter.

En ny test viser, at Windows 8 lader 15 af de 100 mest udbredte former for malware slippe igennem forsvaret, selvom Microsofts eget indbyggede antivirusprogram er slået til.

Det er ikke godt nok, lyder det fra topchef Janus R. Nielsen fra sikkerhedssoftware-leverandøren MYSecurityCenter. Han tror, der er en stor risiko for, at Windows 8 bliver et af hackernes yndlingsmål i 2013.

Det store mål i 2013

Den prognose ligger på linje med konklusionerne fra det amerikanske sikkerhedsfirma Websense Security Labs, der i sin rapport 2013 Security Predictions advarer om, at Windows 8 i år vil være mål for datakriminelle.

"Microsofts arbejde med at skabe en ekstremt udviklervenlig platform vil blive taget vel imod af det data-kriminelle miljø, og sårbarheder vil blive udnyttet," skriver Websense.

"Windows 8 vil blive langt mere populært i løbet af året, da mange Windows 7-brugere vil opgradere til den nye platform og købe nye computere med Windows 8 præinstalleret. Hvad angår markedsandele, så vil det være en rigtig god forretning for svindlere at satse på Windows 8."

"Og i kombination med et skuffende sikkerhedsniveau, er der god grund til at udvise forsigtighed," advarer Nielsen.

Det viser Windows 8-testen

Han henviser til en test foretaget af antivirus-producenten Bitdefender, som i flere år er blevet kåret til at have verdens bedste antivirus-teknologi af den uafhængige testorganisation AV-Test.org. 

I Bitdefenders kontrollerede test af sikkerheden i Windows 8 blev det nye styresystem med (Windows Defender slået til) udsat for 385 af de mest udbredte former for malware fra de sidste seks måneder.

Resultaterne viser, at 15 procent af malwaren slipper igennem den indbyggede antivirus-software. Denne malware var i stand til at oprette bagdøre til systemet, aflure tastetryk og stjæle fortrolige oplysninger fra onlinespil.

MYSecurityCenter anvender BitDefenders teknologi i sine antivirus-produkter, så det skal nævnes, at virksomheden har en klar økonomisk interesse i at promovere BitDefender og generelt fremhæve behovet for et sikkerhedsprodukt fra en tredjepart. 

"Med lanceringen af Windows 8 er det første gang, Microsoft har opgraderet sit indbyggede spywarefilter, Windows Defender, til et antivirusprogram. Men jeg er overrasket over den relativt lave opdagelsesrate."

"Det er klart, at den indbyggede sikkerhedssoftware i Windows 8 er bedre end ingenting, men det kan let give en falsk tryghedsfornemmelse, hvis man tror, at Windows 8 beskytter 100 procent effektivt mod malware." 

"Det er der ikke noget antivirusprogram, der gør, men nogle programmer er mere effektive end andre, og at 15 procent slipper igennem, er for stor en andel til, at man bør føle sig tryg. Jeg mener, at det er for risikabelt at bruge Windows 8 uden en alternativ sikkerhedsløsning," kommenterer han.

Herudover tilføjer han, at man bør sikre sig, at man ikke har to antivirusprogrammer kørende samtidigt, da de kan være i konflikt med hinanden.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Så lidt fylder Windows 8 efter to måneder på markedet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Roskilde Universitet

IT-Infrastruktur systemadministrator

Region Sjælland

KMD A/S

Product Owner

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S