Sådan sikrer vi Danmark mod it-kriminelle

Fælles retningslinjer, varslingstjenester og standarder skal sikre os imod, at it-kriminelle får fingrene ned i kagedåsen. Vi går i den rigtige retning, lyder vurderingen.

Artikel top billede

EU vil gerne have en fod indenfor, når det handler om den digitale sikkerhed i de virksomheder og offentlige institutioner, som findes i medlemslandene. 

Derfor har man formuleret et udkast til direktiv, der skal sætte it-sikkerheden i mere faste rammer.

Formålet er at forpligte landene, når det gælder både forebyggelse og håndtering af sikkerhedsepisoder.

Derudover vil det europæiske fællesskab gerne opstilling en række generelle sikkerhedskrav til udvalgte markedssektorer og den offentlige forvaltning i landene.

Konsekvenser for it-branchen

Vedtages direktivet, vil det få konsekvenser for hele den offentlige sektor og en lang række private aktører som eksempelvis banker, energisektoren, transportsektoren og virksomheder, der beskæftiger sig med at levere internetservices til eksempelvis e-handel eller i form af cloud-tjenester.

Selv om det vil holde erhvervslivet i en strammere snor og lægge en ekstra post ind i budgettet, så tager Dansk Industri mod tiltaget med åbne arme.

"Det er rigtig fornuftigt, at EU får sat fokus på beskyttelse af kritisk infrastruktur. EU har på dette område længe haltet bagefter USA, hvor man gennem flere år har haft standarder for sikkerheden i disse sektorer. Det kommer ganske vidst til at medføre visse omkostninger, men det er penge givet godt ud, fordi det er et vigtigt samfundsproblem der skal løses," siger chefkonsulent Henning Mortensen, DI ITEK.

Danmark er godt på vej

Som i så mange andre EU-spørgsmål er Danmark godt på vej.

I kongeriget Danmark har vi allerede mange af de foreslåede tiltag på plads, eksempelvis etableringen af Cert-tjenester.

Der bliver nemlig foreslået, at der skal oprettes nationale Cert-organisationer og nationale myndigheder, der skal sørge for et beredskab til at sikre infrastruktur og kommunikation til de øvrige medlemslande.

Det kan vi godt sætte flueben ved.

Derfor er det muligheden for at få indført en række fællesstandarder, der gør industriforeningen glad.

"Der lægges flere steder op til, at de nationale myndigheder kan fastsætte deres egne nationale regler eksempelvis med hensyn til sanktioner og med hensyn til magtudøvelsen. Det er vigtigt, at der generelt harmoniseres så meget som muligt også på dette område, således at virksomheder, som har aktiviteter på alle europæiske markeder ikke skal respondere på 27 forskellige måder," siger han.

Direktivet kan læses her.

Læs også:
EU i oprør: Telebranchen er ved at kapre internettet

EU på trapperne med nye regler for databeskyttelse

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job