Sådan sikrer vi Danmark mod it-kriminelle

Fælles retningslinjer, varslingstjenester og standarder skal sikre os imod, at it-kriminelle får fingrene ned i kagedåsen. Vi går i den rigtige retning, lyder vurderingen.

Artikel top billede

EU vil gerne have en fod indenfor, når det handler om den digitale sikkerhed i de virksomheder og offentlige institutioner, som findes i medlemslandene. 

Derfor har man formuleret et udkast til direktiv, der skal sætte it-sikkerheden i mere faste rammer.

Formålet er at forpligte landene, når det gælder både forebyggelse og håndtering af sikkerhedsepisoder.

Derudover vil det europæiske fællesskab gerne opstilling en række generelle sikkerhedskrav til udvalgte markedssektorer og den offentlige forvaltning i landene.

Konsekvenser for it-branchen

Vedtages direktivet, vil det få konsekvenser for hele den offentlige sektor og en lang række private aktører som eksempelvis banker, energisektoren, transportsektoren og virksomheder, der beskæftiger sig med at levere internetservices til eksempelvis e-handel eller i form af cloud-tjenester.

Selv om det vil holde erhvervslivet i en strammere snor og lægge en ekstra post ind i budgettet, så tager Dansk Industri mod tiltaget med åbne arme.

"Det er rigtig fornuftigt, at EU får sat fokus på beskyttelse af kritisk infrastruktur. EU har på dette område længe haltet bagefter USA, hvor man gennem flere år har haft standarder for sikkerheden i disse sektorer. Det kommer ganske vidst til at medføre visse omkostninger, men det er penge givet godt ud, fordi det er et vigtigt samfundsproblem der skal løses," siger chefkonsulent Henning Mortensen, DI ITEK.

Danmark er godt på vej

Som i så mange andre EU-spørgsmål er Danmark godt på vej.

I kongeriget Danmark har vi allerede mange af de foreslåede tiltag på plads, eksempelvis etableringen af Cert-tjenester.

Der bliver nemlig foreslået, at der skal oprettes nationale Cert-organisationer og nationale myndigheder, der skal sørge for et beredskab til at sikre infrastruktur og kommunikation til de øvrige medlemslande.

Det kan vi godt sætte flueben ved.

Derfor er det muligheden for at få indført en række fællesstandarder, der gør industriforeningen glad.

"Der lægges flere steder op til, at de nationale myndigheder kan fastsætte deres egne nationale regler eksempelvis med hensyn til sanktioner og med hensyn til magtudøvelsen. Det er vigtigt, at der generelt harmoniseres så meget som muligt også på dette område, således at virksomheder, som har aktiviteter på alle europæiske markeder ikke skal respondere på 27 forskellige måder," siger han.

Direktivet kan læses her.

Læs også:
EU i oprør: Telebranchen er ved at kapre internettet

EU på trapperne med nye regler for databeskyttelse

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S