EU på trapperne med nye regler for databeskyttelse

Det kontroversielle udkast til ny lovgivning på området har allerede mødt stærk kritik fra mange kanter. Se her, hvad det efter alt at dømme kommer til at indeholde.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Efter flere ugers kontroverser, lobbyarbejde og indgåelse af kompromiser ser det nu ud til, at Europa-Kommissionen er klar til at offentliggøre sit nye udspil til regler for databeskyttelse. Det kommer til at ske senere i dag.

Reformen af databeskyttelsesdirektivet fra 1995 er et af de vigtigste stykker EU-lovgivning i 2012 og er blevet mødt med mere kritik, end hvad der er sædvanligt for et udkast til en reform af et direktiv.

I weekenden gav kommissæren med ansvar for området, Viviane Reding, adskillige hentydninger om indholdet i det kommende udkast under en tale i München.

Har 24 timer

Det vil under normale omstændigheder blive lovpligtigt for virksomheder at offentliggøre brud på datasikkerheden inden for 24 timer, oplyser Reding.

Denne nye regel anses i vid udstrækning for at være en reaktion på det store brud på datasikkerheden i et system i forbindelse med Sony PlayStation, der skete i april sidste år, og hvor der gik over en uge, før Sony informerede sine 77 millioner kunder om, at deres personoplysninger muligvis var blevet kompromitteret.

USA's handelsministerium har dog givet sit besyv med i debatten med bekymringer om, at 24 timer "simpelthen er for kort tid," at det kan føre til massive bøder til erhvervslivet og til forvirrende "falske alarmer" for forbrugerne.
'
En så stærk kritik fra et tredjeland, før udkastet overhovedet er blevet offentliggjort, ses af mange i Bruxelles som et brud på etiketten.

Flere ideer er blevet udvandet

Men reformen har også mødt intern modstand i kommissionen. Derfor er flere af de tidlige ideer blevet udvandet.

Flere lækkede dokumenter beskriver, at ikke alle identifikationsnumre, lokationsdata eller andre online-data nødvendigvis vil blive betragtet som personoplysninger.

Reding fremhæver dog, at internetvirksomheder, der indsamler og opbevarer data om deres kunder, vil kunne afkræves en forklaring om, hvorfor det er nødvendigt at have sådanne oplysninger i deres databaser, og at det vil være lovpligtigt at indhente udtrykkeligt samtykke fra brugeren.

Det forventes, at det kommende reformudspil vil beskrive to nye rettigheder:

Den såkaldte "ret til at blive glemt" skal sikre kunders mulighed for at få deres personoplysninger slettet, mens retten til at portere egne personoplysninger mellem forskellige virksomheders services skal udbygges ved at sikre såkaldt "dataportabilitet."

Det er sandsynligt, at maksimumbeløbet for bøder til internetvirksomheder, der bryder reglerne, vil blive revideret.

Det er blevet antydet i medierne, at den nuværende grænse på fem procent af en virksomheds globale omsætning vil blive ændret til mellem en og fire procent.

Den usædvanligt høje interne modstand mod udkastet er ifølge den digitale borgerrettighedsgruppe EDRi delvist resultatet af en væsentlig lobbykampagne inklusiv telefonopkald til topfolk i Europa-Kommissionen.

Offentliggørelsen af udkastet i morgen vil dog blot være første skridt i en lang proces, der kan vare op til to år.

Efter kommissionen har fremsat sit kompromisforslag, skal det stadig godkendes af EU's medlemslande og Europa-Parlamentet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network