På bar bund: Danske sygehuse ramt af it-kaos på anden uge

Problemer med EPJ-system tvinger ventetiderne op på jyske sygehuse, efter systemet også var hårdt presset i sidste uge.

Artikel top billede

I sidste uge i Region Midtjylland fik omkring 20.000 kliniske medarbejdere at mærke, hvordan it kan påvirke hverdagen meget negativt.

Lange logon-tider på regionens EPJ-system (Elektroniske Patient Journaler), der er implementeret på fire ud af regionens fem hospitaler, fik personalet til at sende ambulante patienter hjem, mens it-bøvlet fortsatte ugen ud med varierende styrke.

Det kan du læse mere om her.

Lukker systemet helt ned

Til Computerworld fortalte områdeleder for EPJ, Niels Henrik Petersen, at it-afdelingen endnu ikke havde identificeret fejlen.

Og selvom det er over en uge siden, at kaos blevet sluppet løs i de midtjyske servere, er regionens it-folk ikke kommet nærmere en løsning i dag, tirsdag, hvor EPJ-systemet oven i købet har været lukket helt ned i en lille halv time omkring frokosttid.

Det sker ovenpå en mandag, hvor der flere gange i løbet af dagen var store forsinkelser på systemet, så det kliniske personale i enkelte tilfælde måtte vente op mod fem minutter, før de var inde i EPJ-systemet.

Hvis de altså overhovedet kunne komme ind.

"Vi lukkede systemet helt ned i dag, fordi det var sandet til. Mens det var lukket, kunne vi samtidig justere nogle parametre for kommunikationen mellem vores klienter og serverne," forklarer regionens områdeleder for EPJ, Niels Henrik Petersen.

Han erkender dog, at regionens it-folk endnu ikke er helt skarpe på, hvor den store fejl ligger.

"Mistanken går i retning af klienternes kommunikation med Websphere-applikationsserveren, og vi har tidligere også spekuleret i, om problemerne skyldtes manglende opdatering af Java på alle klienter," siger Niels Henrik Petersen.

Sådan vil regionen løse problemet


På grund af det langvarige it-flimmeri med store konsekvenser på de midtjyske sygehuse, har Region Midtjylland nu besluttet at sende al sit logningsmateriale til Websphere-leverandøren IBM og EPJ-systemleverandøren Systematic for, at de kan gennemgå logningen minutiøst.

Region Midtjylland har tidligere sendt logningsmateriale til begge leverandører, men det har åbenbart ikke været tilstrækkeligt.

"Vi har en generel serviceaftale med IBM, og vi har hidkaldt eksperter hos Systematic, fordi de kender systemet så godt," forklarer Niels Henrik Petersen til Computerworld.

Folkene fra Systematic har været til stede hos regionens it-afdeling og afdelingens servere siden sidste uge.

Niels Henrik Petersen understreger, at regionen ikke forventer, at der bliver fundet fejl i selve EPJ-systemet.

Istedet forventer han, at fejlen skal findes i kommunikationen mellem regionens servere og de tusindvis af klienter på hospitalerne.

Hvornår regner I med, at problemet bliver løst?

"Hvis jeg vidste, hvor problemet findes, så havde vi givetvis løst det allerede. I denne fejlsøgningsproces vil jeg ikke komme med et bud," svarer Niels Henrik Petersen.

Læs også:

Ramt igen og igen: Så slemt var det store EPJ-nedbrud

Ukendt it-fejl sender stort dansk EPJ-system til tælling.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job