Tidligere Nokia-ejet luksus-firma vælger Android

Et tidligere Nokia-selskab med speciale i luksusmobiler ser stort på finnernes satsning på Windows Phone-platformen og vælger i stedet Android i sin nyeste bling-bling-telefon.

Artikel top billede

Det tidligere Nokia-ejede selskab Vertu har valgt at kaste sig over Android-mobilsystemet.

Selskabet er stiftet af Nokia i 1998, og var indtil sidste år ejet af den finske mobilgigant, hvor Vertu havde specialiseret sig i at producere luksus mobiltelefoner med rubin-, diamant- og safirbelægning, og hvor softwaren blev håndteret af Nokias tidligere Symbian-platform.  

På trods af et frasalg af Vertu fra Nokia sidste år, der angiveligt ligger på den pæne side af en milliard kroner, kunne det forventes, at det tidligere Nokia-selskab hoppede med sin tidligere ejer over på Windows Phone-platformen.

Men sådan skulle det altså ikke være for producenten af den nye Vertu Ti-mobil, der har en prislap på knap 60.000 kroner,

Det skriver BBC.

Årsagen til Android

Administrerende direktør hos Vertu, Perry Oosting, fortæller til BBC, at Android er blevet valgt, fordi Android som den største platform på mobilmarkedet er mest etableret.

"Du bliver nødt til at være en del af et økosystem. Din enhed skal kunne integreres med andre enheder, og jeg tror, at Windows Phone vil få succes, men det har stadig en relativ lille markedsandel. På nuværende tidspunkt har det ikke den globale rækkevidde som Android, der har omkring 60 procent af markedet," forklarer Perry Oosting til BBC.

Udsagnet bakkes opad Vertu-designer Hutch Hutchinson, som understreger, at Vertu-mobiltelefoner ikke skal være prøvekaniner i teknologiens navn.

"Det handler om relevant teknologi og håndværk, for det ikke et engangs-produkt," siger Hutch Hutchinson til BBC om Vertus valg af Android i sin nye Ti-model.

Beskeden markedsandel

Selskabet har blandt andet produceret Signature Cobra-telefonen, som der kun findes otte af i verden.

Her er prisen for telefonen med diamanter skruet op til omkring halvanden million kroner på trods af, at telefonerne ikke har kamera, touch screen og kun ganske få RAM.

Samlet har Vertu på 10 år solgt omkring 326.000 telefoner fra 500 butikker, hvoraf 70 er selskabets egne forretninger.

Vertu har således en stærkt begrænset markedsandel.

Selskabets satsning på Android vil derfor heller ikke rykke det store í magtkampen mellem Android, iOS og Windows Phone - udover luksusproducenten tilsyneladende har valgt at kappe navlestrengen endegyldigt over til sin stifter, Nokia.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job