Tidligere Nokia-ejet luksus-firma vælger Android

Et tidligere Nokia-selskab med speciale i luksusmobiler ser stort på finnernes satsning på Windows Phone-platformen og vælger i stedet Android i sin nyeste bling-bling-telefon.

Artikel top billede

Det tidligere Nokia-ejede selskab Vertu har valgt at kaste sig over Android-mobilsystemet.

Selskabet er stiftet af Nokia i 1998, og var indtil sidste år ejet af den finske mobilgigant, hvor Vertu havde specialiseret sig i at producere luksus mobiltelefoner med rubin-, diamant- og safirbelægning, og hvor softwaren blev håndteret af Nokias tidligere Symbian-platform.  

På trods af et frasalg af Vertu fra Nokia sidste år, der angiveligt ligger på den pæne side af en milliard kroner, kunne det forventes, at det tidligere Nokia-selskab hoppede med sin tidligere ejer over på Windows Phone-platformen.

Men sådan skulle det altså ikke være for producenten af den nye Vertu Ti-mobil, der har en prislap på knap 60.000 kroner,

Det skriver BBC.

Årsagen til Android

Administrerende direktør hos Vertu, Perry Oosting, fortæller til BBC, at Android er blevet valgt, fordi Android som den største platform på mobilmarkedet er mest etableret.

"Du bliver nødt til at være en del af et økosystem. Din enhed skal kunne integreres med andre enheder, og jeg tror, at Windows Phone vil få succes, men det har stadig en relativ lille markedsandel. På nuværende tidspunkt har det ikke den globale rækkevidde som Android, der har omkring 60 procent af markedet," forklarer Perry Oosting til BBC.

Udsagnet bakkes opad Vertu-designer Hutch Hutchinson, som understreger, at Vertu-mobiltelefoner ikke skal være prøvekaniner i teknologiens navn.

"Det handler om relevant teknologi og håndværk, for det ikke et engangs-produkt," siger Hutch Hutchinson til BBC om Vertus valg af Android i sin nye Ti-model.

Beskeden markedsandel

Selskabet har blandt andet produceret Signature Cobra-telefonen, som der kun findes otte af i verden.

Her er prisen for telefonen med diamanter skruet op til omkring halvanden million kroner på trods af, at telefonerne ikke har kamera, touch screen og kun ganske få RAM.

Samlet har Vertu på 10 år solgt omkring 326.000 telefoner fra 500 butikker, hvoraf 70 er selskabets egne forretninger.

Vertu har således en stærkt begrænset markedsandel.

Selskabets satsning på Android vil derfor heller ikke rykke det store í magtkampen mellem Android, iOS og Windows Phone - udover luksusproducenten tilsyneladende har valgt at kappe navlestrengen endegyldigt over til sin stifter, Nokia.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Semler Gruppen

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg