Tidligere Nokia-ejet luksus-firma vælger Android

Et tidligere Nokia-selskab med speciale i luksusmobiler ser stort på finnernes satsning på Windows Phone-platformen og vælger i stedet Android i sin nyeste bling-bling-telefon.

Artikel top billede

Det tidligere Nokia-ejede selskab Vertu har valgt at kaste sig over Android-mobilsystemet.

Selskabet er stiftet af Nokia i 1998, og var indtil sidste år ejet af den finske mobilgigant, hvor Vertu havde specialiseret sig i at producere luksus mobiltelefoner med rubin-, diamant- og safirbelægning, og hvor softwaren blev håndteret af Nokias tidligere Symbian-platform.  

På trods af et frasalg af Vertu fra Nokia sidste år, der angiveligt ligger på den pæne side af en milliard kroner, kunne det forventes, at det tidligere Nokia-selskab hoppede med sin tidligere ejer over på Windows Phone-platformen.

Men sådan skulle det altså ikke være for producenten af den nye Vertu Ti-mobil, der har en prislap på knap 60.000 kroner,

Det skriver BBC.

Årsagen til Android

Administrerende direktør hos Vertu, Perry Oosting, fortæller til BBC, at Android er blevet valgt, fordi Android som den største platform på mobilmarkedet er mest etableret.

"Du bliver nødt til at være en del af et økosystem. Din enhed skal kunne integreres med andre enheder, og jeg tror, at Windows Phone vil få succes, men det har stadig en relativ lille markedsandel. På nuværende tidspunkt har det ikke den globale rækkevidde som Android, der har omkring 60 procent af markedet," forklarer Perry Oosting til BBC.

Udsagnet bakkes opad Vertu-designer Hutch Hutchinson, som understreger, at Vertu-mobiltelefoner ikke skal være prøvekaniner i teknologiens navn.

"Det handler om relevant teknologi og håndværk, for det ikke et engangs-produkt," siger Hutch Hutchinson til BBC om Vertus valg af Android i sin nye Ti-model.

Beskeden markedsandel

Selskabet har blandt andet produceret Signature Cobra-telefonen, som der kun findes otte af i verden.

Her er prisen for telefonen med diamanter skruet op til omkring halvanden million kroner på trods af, at telefonerne ikke har kamera, touch screen og kun ganske få RAM.

Samlet har Vertu på 10 år solgt omkring 326.000 telefoner fra 500 butikker, hvoraf 70 er selskabets egne forretninger.

Vertu har således en stærkt begrænset markedsandel.

Selskabets satsning på Android vil derfor heller ikke rykke det store í magtkampen mellem Android, iOS og Windows Phone - udover luksusproducenten tilsyneladende har valgt at kappe navlestrengen endegyldigt over til sin stifter, Nokia.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)