Dette smartphone-firma er nu verdens tredjestørste

En opkomling er nu nummer tre på smartphone-markedet efter Samsung og Apple. I 2013 forventer it-analysefirmaet Gartner, at markedet vil runde en magisk milepæl.

Artikel top billede

Den kinesiske teknologivirksomhed Huawei kan ifølge it-analysehuset Gartner nu kalde sig verdens tredjestørste smartphone-fabrikant.

Det sker efter et stærkt fjerde kvartal i 2012, der hjalp kraftigt til, at Huawei i alt solgte 27,2 millioner smartphones på verdensplan i 2012, hvilket er en fremgang på 73,8 procent målt i forhold til 2011.

Øverst på smartphone-tronen sidder Samsung og Apple, der tilsammen har en markedsandel på 52 procent på de smarte mobiler med et salg i fjerde kvartal af 2012 på henholdsvis 64,5 millioner og 43,5 millioner telefoner.

i 2012 solgte Samsung i alt 206 millioner smartphones, mens Apple afsatte 130 millioner iPhones.

Detroniserede Nokia med i alt 39,3 millioner solgte smartphones overgik samlet Huawei i 2012, men det finske mobilselskab oplevede et samlet smartphone-fald på 53,6 procent i forhold til 2011 og havde et fjerde kvartal, der ikke kunne hamle op med Huaweis fremmarch.

Det skriver Gartner på sin hjemmeside.

Ingen kan vide sig sikre

Gartner-analytiker Anshul Gupta indikerer, at Huaweis nuværende tredjeplads på smartphone-markedet kun kan være til låns efter suveræne Samsung og Apple.

"Der er ingen fabrikanter, der kan lægge sig solidt som nummer i det globale smartphone-salg. Apples og Samsungs succeser skyldes selskabernes stærke brands og deres nuværende produkter. De direkte konkurrenter kæmper med at opnå samme brand-lovprisning blandt forbrugerne," siger Anshul Gupta.

I alt voksede smartphone-markedet i fjerde kvartal af 2012 med et salg på 207,7 millioner enheder, hvilket er en fremgang på 38,3 procent i forhold til samme periode i 2011.

Samlet blev der i 2012 solgt 1,75 milliarder mobiltelefoner, hvilket er en lille tilbagegang på 1,7 procent sammenlignet med 2011.

Gartner forventer, at det samlede antal solgte mobiltelefoner i 2013 vil komme til at ligge på 1,9 milliarder enheder, hvoraf en milliard af disse telefoner ifølge Gartner vil være smartphones.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S