Dansk it-branche raser over lovforslag om tvungen tele-samarbejde

Tre af de største organisationer i it-branchen er dybt utilfredse med et lovforslag, der kan tvinge telebranchen til at samarbejde om nøddrift ved konkurs. Se hvorfor her.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Læs også:
Overblik: Så galt er det gået for Skyline

Tabte 1,5 milliarder: Skyline-krak tvinger ejer ud i fusion

Dansk Industri, IT-Branchen og Teleindustrien sender samstemmigt en svada af sted mod et nyt lovforslag fra regeringen.

I et høringssvar raser de tre parter mod et nyt lovforslag under navnet lov om ændring af lov om elektroniske kommunikationsnet og -tjenester.

Et helt centralt ønske i lovforslaget er, at telebranchen skal kunne påbydes at etablere nøddrift, hvis der i fremtiden afsiges konkursdekret over en udbyder af elektroniske kommunikationstjenester, hedder det i forslaget.

"Ændringen vil invitere skruppelløse mennesker til at spekulere i markedet, og der er der ingen, der er tjent med, hverken kunderne eller branchen," siger Tom Togsverd, der er direktør i DI ITEK.

Forslaget ses i lyset af Skylines konkurs sidste år.

Loven er uansvarlig

Partner mener ligefrem, at vedtagelse af lovforslaget vil have en stikmodsatrettet effekt af, hvad den er tiltænkt.

"Forslaget lægger jo op til, at free-riders kan få lukrere på konkurser, samtidig med at risikovilligeden vil øges betragteligt,"

Her er det igen eksemplet Skyline, der hives frem som skræmme-scenarie.

"Det inviterer nærmest til uansvarlighed, jeg synes elselskabet Elro opførte sig uansvarligt via Skyline."

DI ITEK: Storm i et glad vand
Ifølge Tom Togsverd er lovgivningen helt unødvendig, fordi den er baseret på baggrund af et enkelt eksempel.

"Lad nu være med at lovgive på grund af noget, der er så specielt, at det nok ikke sker igen," siger Tom Togsverd og fortsætter:

"Det er en storm i et glas vand, og det er et udtryk for en stor overbeskyttelse af forbrugerne."

Planen er, at loven skal træde i kraft den 1. juli 2013.

Læs også:
Overblik: Så galt er det gået for Skyline

Tabte 1,5 milliarder: Skyline-krak tvinger ejer ud i fusion

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S