Dansk it-branche raser over lovforslag om tvungen tele-samarbejde

Tre af de største organisationer i it-branchen er dybt utilfredse med et lovforslag, der kan tvinge telebranchen til at samarbejde om nøddrift ved konkurs. Se hvorfor her.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Læs også:
Overblik: Så galt er det gået for Skyline

Tabte 1,5 milliarder: Skyline-krak tvinger ejer ud i fusion

Dansk Industri, IT-Branchen og Teleindustrien sender samstemmigt en svada af sted mod et nyt lovforslag fra regeringen.

I et høringssvar raser de tre parter mod et nyt lovforslag under navnet lov om ændring af lov om elektroniske kommunikationsnet og -tjenester.

Et helt centralt ønske i lovforslaget er, at telebranchen skal kunne påbydes at etablere nøddrift, hvis der i fremtiden afsiges konkursdekret over en udbyder af elektroniske kommunikationstjenester, hedder det i forslaget.

"Ændringen vil invitere skruppelløse mennesker til at spekulere i markedet, og der er der ingen, der er tjent med, hverken kunderne eller branchen," siger Tom Togsverd, der er direktør i DI ITEK.

Forslaget ses i lyset af Skylines konkurs sidste år.

Loven er uansvarlig

Partner mener ligefrem, at vedtagelse af lovforslaget vil have en stikmodsatrettet effekt af, hvad den er tiltænkt.

"Forslaget lægger jo op til, at free-riders kan få lukrere på konkurser, samtidig med at risikovilligeden vil øges betragteligt,"

Her er det igen eksemplet Skyline, der hives frem som skræmme-scenarie.

"Det inviterer nærmest til uansvarlighed, jeg synes elselskabet Elro opførte sig uansvarligt via Skyline."

DI ITEK: Storm i et glad vand
Ifølge Tom Togsverd er lovgivningen helt unødvendig, fordi den er baseret på baggrund af et enkelt eksempel.

"Lad nu være med at lovgive på grund af noget, der er så specielt, at det nok ikke sker igen," siger Tom Togsverd og fortsætter:

"Det er en storm i et glas vand, og det er et udtryk for en stor overbeskyttelse af forbrugerne."

Planen er, at loven skal træde i kraft den 1. juli 2013.

Læs også:
Overblik: Så galt er det gået for Skyline

Tabte 1,5 milliarder: Skyline-krak tvinger ejer ud i fusion

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos