Dansk it-branche raser over lovforslag om tvungen tele-samarbejde

Tre af de største organisationer i it-branchen er dybt utilfredse med et lovforslag, der kan tvinge telebranchen til at samarbejde om nøddrift ved konkurs. Se hvorfor her.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Læs også:
Overblik: Så galt er det gået for Skyline

Tabte 1,5 milliarder: Skyline-krak tvinger ejer ud i fusion

Dansk Industri, IT-Branchen og Teleindustrien sender samstemmigt en svada af sted mod et nyt lovforslag fra regeringen.

I et høringssvar raser de tre parter mod et nyt lovforslag under navnet lov om ændring af lov om elektroniske kommunikationsnet og -tjenester.

Et helt centralt ønske i lovforslaget er, at telebranchen skal kunne påbydes at etablere nøddrift, hvis der i fremtiden afsiges konkursdekret over en udbyder af elektroniske kommunikationstjenester, hedder det i forslaget.

"Ændringen vil invitere skruppelløse mennesker til at spekulere i markedet, og der er der ingen, der er tjent med, hverken kunderne eller branchen," siger Tom Togsverd, der er direktør i DI ITEK.

Forslaget ses i lyset af Skylines konkurs sidste år.

Loven er uansvarlig

Partner mener ligefrem, at vedtagelse af lovforslaget vil have en stikmodsatrettet effekt af, hvad den er tiltænkt.

"Forslaget lægger jo op til, at free-riders kan få lukrere på konkurser, samtidig med at risikovilligeden vil øges betragteligt,"

Her er det igen eksemplet Skyline, der hives frem som skræmme-scenarie.

"Det inviterer nærmest til uansvarlighed, jeg synes elselskabet Elro opførte sig uansvarligt via Skyline."

DI ITEK: Storm i et glad vand
Ifølge Tom Togsverd er lovgivningen helt unødvendig, fordi den er baseret på baggrund af et enkelt eksempel.

"Lad nu være med at lovgive på grund af noget, der er så specielt, at det nok ikke sker igen," siger Tom Togsverd og fortsætter:

"Det er en storm i et glas vand, og det er et udtryk for en stor overbeskyttelse af forbrugerne."

Planen er, at loven skal træde i kraft den 1. juli 2013.

Læs også:
Overblik: Så galt er det gået for Skyline

Tabte 1,5 milliarder: Skyline-krak tvinger ejer ud i fusion

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager (SDM)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Senior Data Specialist til Data Hub

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job