Dansk it-branche raser over lovforslag om tvungen tele-samarbejde

Tre af de største organisationer i it-branchen er dybt utilfredse med et lovforslag, der kan tvinge telebranchen til at samarbejde om nøddrift ved konkurs. Se hvorfor her.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Læs også:
Overblik: Så galt er det gået for Skyline

Tabte 1,5 milliarder: Skyline-krak tvinger ejer ud i fusion

Dansk Industri, IT-Branchen og Teleindustrien sender samstemmigt en svada af sted mod et nyt lovforslag fra regeringen.

I et høringssvar raser de tre parter mod et nyt lovforslag under navnet lov om ændring af lov om elektroniske kommunikationsnet og -tjenester.

Et helt centralt ønske i lovforslaget er, at telebranchen skal kunne påbydes at etablere nøddrift, hvis der i fremtiden afsiges konkursdekret over en udbyder af elektroniske kommunikationstjenester, hedder det i forslaget.

"Ændringen vil invitere skruppelløse mennesker til at spekulere i markedet, og der er der ingen, der er tjent med, hverken kunderne eller branchen," siger Tom Togsverd, der er direktør i DI ITEK.

Forslaget ses i lyset af Skylines konkurs sidste år.

Loven er uansvarlig

Partner mener ligefrem, at vedtagelse af lovforslaget vil have en stikmodsatrettet effekt af, hvad den er tiltænkt.

"Forslaget lægger jo op til, at free-riders kan få lukrere på konkurser, samtidig med at risikovilligeden vil øges betragteligt,"

Her er det igen eksemplet Skyline, der hives frem som skræmme-scenarie.

"Det inviterer nærmest til uansvarlighed, jeg synes elselskabet Elro opførte sig uansvarligt via Skyline."

DI ITEK: Storm i et glad vand
Ifølge Tom Togsverd er lovgivningen helt unødvendig, fordi den er baseret på baggrund af et enkelt eksempel.

"Lad nu være med at lovgive på grund af noget, der er så specielt, at det nok ikke sker igen," siger Tom Togsverd og fortsætter:

"Det er en storm i et glas vand, og det er et udtryk for en stor overbeskyttelse af forbrugerne."

Planen er, at loven skal træde i kraft den 1. juli 2013.

Læs også:
Overblik: Så galt er det gået for Skyline

Tabte 1,5 milliarder: Skyline-krak tvinger ejer ud i fusion

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura