Tabte 1,5 milliarder: Skyline-krak tvinger ejer ud i fusion

Bredbåndskonkursen i Skyline koster nu også moderselskabets selvstændige liv. Fusion er nært forestående.

Artikel top billede

(Foto: ELRO Erhverv A/S)

Læs også:
Fyret Skyline-direktør tavs efter kæmpe konkurs

Overblik: Så galt er det gået for Skyline

Det sendte panikbølger gennem det danske landskab, da Wimax-selskabet Skyline i foråret krakkede og skabte en ny bredbåndssituation i de danske yderområder.

Nu viser det sig, at konkursen også får konsekvenser for Skylines moderselskab, elselskabet Elro i Randers, der tabte intet mindre end 1,5 milliarder kroner på den mislykkede bredbåndsforretning.

I hvert fald har elselskabet indkaldt til ekstraordinær generalforsamling på næste mandag, hvor godkendelsen af en fusionspartner er på dagsordenen. Det skriver Randers Amtsavis.

»Jeg forventer stærkt at kunne offentliggøre navnet på en fusions-partner den 12. november om aftenen, medmindre, der sker noget aldeles uventet,« siger Elros bestyrelsesformand, Nikolaj Per Schøler, til Randers Amtsavis.

Intet underskrevet endnu

»Der er ikke underskrevet papirer endnu, men adskillige selskaber har undersøgt forholdene i og omkring Elro,« udtaler bestyrelsesformanden til avisen.

Han fortæller også, at næsten alle elselskaber af en vis størrelse har vist interesse for Elro.

Blandt de oplagte kandidater nævnes elselskabet Verdo i Randers, der har Waoos bestyrelsesformand Kim Frimer i spidsen. Derudover nævnes EnergiMidt foruden NRGi fra Aarhus.

Ingen af elselskaberne ønsker at kommentere på fusionsspekulationerne.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect