Denne feature i Windows 8 skræmmer brugerne væk

Der er især én grund til, at de danske brugere ikke for alvor har taget Windows 8 til sig, mener dansk konsulent. Se grunden her.

Artikel top billede

Læs også:
Windows 7 eller Windows 8: Sådan træffer du dit valg

Så lidt fylder Windows 8 efter to måneder på markedet

Windows 8, der blev frigivet i oktober 2012, har ikke for alvor vundet de danske brugeres hjerter.

Det skyldes blandt andet den helt nye brugerflade, fortæller en brugervenlighedsekspert.

"Brugerfladen i Windows 8 er et total nybrud og en innovation. Det vil tage lang tid før en så stor forandring slår igennem på pc'en," siger Thomas Visby Snitker, brugervenlighedskonsulent og direktør i SnitkerGroup.

"Microsofts udfordring lige nu er, at selskabet har bygget noget, der er hamrende effektivt på den mobile platform, men som desktop på computeren holder det ikke."

Danske brugere tøver

Den nyeste opgørelse fra Foreningen af Danske Interaktive Medier (FDIM) stammer fra udgangen af december 2012.

FDIM, som blandt andet holder øje med hvilke operativsystemer, som besøgende på danske hjemmesider anvender, viser, at blot 1,5 procent anvender Windows 8.

Til sammenligning står Windows 7 for cirka halvdelen af alle sidevisninger, XP for cirka 12 procent og Vista for lige knap ti procent.

De nærmeste konkurrenter til Windows 8 i Danmark er Android og Linux-systemer.

Derfor holder brugerfladen ikke

"Mange forbrugere vil have svært ved at bruge Windows 8-brugerfladen på computeren," siger Thomas Visby Snitker og fortsætter:

"På mobilen har Microsoft et system, der fungerer gnidningsløst og med en solid portion produktivitetsværktøjer. Men ved at føre de samme principper over på desktoppen bliver det en underlig hybrid mellem trykfølsomhed og elementer, der hører til på mobile enheder."

"Jeg synes filmen knækker fuldstændig i forbindelse med, at der både er en gammeldags desktop og en trykbaseret del bygget sammen i et system. Det er ikke intuitivt, og det bliver en skizofren oplevelse."

"Der er to grundregler for design af en desktop. Enten skal det være som før, eller også skal det være let at lære. Windows 8 er ingen af delene."

Mener du ligefrem, at brugerfladen holder folk fra at skifte til styresystemet Windows 8?

"Ja, ingen tvivl om det. Hvis det var nemt at bruge ville folk ikke tøve med at skifte, men det er der noget i det lave antal brugere, der tyder på, at de gør. Det ser måske godt ud, men det er ikke et godt design til et pc-styresystem."

Læs også:
Windows 7 eller Windows 8: Sådan træffer du dit valg

Så lidt fylder Windows 8 efter to måneder på markedet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Lead DevSecOps

Københavnsområdet

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job