Denne feature i Windows 8 skræmmer brugerne væk

Der er især én grund til, at de danske brugere ikke for alvor har taget Windows 8 til sig, mener dansk konsulent. Se grunden her.

Artikel top billede

Læs også:
Windows 7 eller Windows 8: Sådan træffer du dit valg

Så lidt fylder Windows 8 efter to måneder på markedet

Windows 8, der blev frigivet i oktober 2012, har ikke for alvor vundet de danske brugeres hjerter.

Det skyldes blandt andet den helt nye brugerflade, fortæller en brugervenlighedsekspert.

"Brugerfladen i Windows 8 er et total nybrud og en innovation. Det vil tage lang tid før en så stor forandring slår igennem på pc'en," siger Thomas Visby Snitker, brugervenlighedskonsulent og direktør i SnitkerGroup.

"Microsofts udfordring lige nu er, at selskabet har bygget noget, der er hamrende effektivt på den mobile platform, men som desktop på computeren holder det ikke."

Danske brugere tøver

Den nyeste opgørelse fra Foreningen af Danske Interaktive Medier (FDIM) stammer fra udgangen af december 2012.

FDIM, som blandt andet holder øje med hvilke operativsystemer, som besøgende på danske hjemmesider anvender, viser, at blot 1,5 procent anvender Windows 8.

Til sammenligning står Windows 7 for cirka halvdelen af alle sidevisninger, XP for cirka 12 procent og Vista for lige knap ti procent.

De nærmeste konkurrenter til Windows 8 i Danmark er Android og Linux-systemer.

Derfor holder brugerfladen ikke

"Mange forbrugere vil have svært ved at bruge Windows 8-brugerfladen på computeren," siger Thomas Visby Snitker og fortsætter:

"På mobilen har Microsoft et system, der fungerer gnidningsløst og med en solid portion produktivitetsværktøjer. Men ved at føre de samme principper over på desktoppen bliver det en underlig hybrid mellem trykfølsomhed og elementer, der hører til på mobile enheder."

"Jeg synes filmen knækker fuldstændig i forbindelse med, at der både er en gammeldags desktop og en trykbaseret del bygget sammen i et system. Det er ikke intuitivt, og det bliver en skizofren oplevelse."

"Der er to grundregler for design af en desktop. Enten skal det være som før, eller også skal det være let at lære. Windows 8 er ingen af delene."

Mener du ligefrem, at brugerfladen holder folk fra at skifte til styresystemet Windows 8?

"Ja, ingen tvivl om det. Hvis det var nemt at bruge ville folk ikke tøve med at skifte, men det er der noget i det lave antal brugere, der tyder på, at de gør. Det ser måske godt ud, men det er ikke et godt design til et pc-styresystem."

Læs også:
Windows 7 eller Windows 8: Sådan træffer du dit valg

Så lidt fylder Windows 8 efter to måneder på markedet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College