Så lidt fylder Windows 8 efter to måneder på markedet

Microsofts Windows 8 har nu været på markedet i mere end to måneder. Ny markedsopgørelse afslører, hvordan det går.

Artikel top billede

Læs også:

Virksomheder giver en kold skulder til Windows 8

Danske postkasser er henover julen blevet fyldt til randen med reklamer for nye pc'er med Microsofts Windows 8.

Men selvom der er masser af Windows 8-produkter i butikkerne, er det nye styresystem endnu den lille dreng i klassen, når man ser på markedsandelene.

En netop offentliggjort rapport fra Net Applications afslører, at Windows 8 nu har en markedsandel på 1,96 procent på globalt plan.

Til sammenligning ligger Windows 7 på mere end 45 procent, Vista på 5,84 procent og XP på mere end 38 procent ifølge Net Applications opgørelse.


Et andet statistikfirma, Statcounter, har også en januar-opgørelse over de forskellige styresystemers markedsandele.  

Her er Windows 8's markedsandel endnu så beskeden, at den ikke er gjort op som en selvstændig kategori. I stedet optræder Windows 8 under "Andre," der samlet set står for fem procent af markedet ifølge Statcounter.

En måned efter lanceringen af Windows 8 kunne Statcounter konkludere, at det nye styresystem nu havde en markedsandel på 1,31 procent, mens Windows 7 efter en måned på markedet i sin tid lå på 4,93 procent.

Svær begyndelse for Windows 8

Den var den 26. Oktober, at Microsoft under stor bevågenhed fra hele it-verdenen lancerede sit nye Windows 8.

I slutningen af november, meldte Microsoft ud, at der var solgt 40 millioner Windows 8-licenser.

Windows 8 har dog ikke haft den nemmeste start.

Forrester spurgte i tredje kvartal sidste år 1.282 it-beslutningstagere om deres planer med Windows 8.

Kun 24 procent af virksomhederne svarede ja til, at de forventede at migrere til Windows 8. I 2009 med Windows 7 var det 49 procent, der svarede ja til dette spørgsmål.

47 procent svarede, at de endnu ikke nogen holdning til Windows 8, fordi de endnu ikke har set nærmere på det. Med Windows 7 var det kun 27 procent, der havde det sådan.

Læs også:

Virksomheder giver en kold skulder til Windows 8

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    MOLIO Erhvervsdrivende Fond

    IT-projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S