Så lidt fylder Windows 8 efter to måneder på markedet

Microsofts Windows 8 har nu været på markedet i mere end to måneder. Ny markedsopgørelse afslører, hvordan det går.

Artikel top billede

Læs også:

Virksomheder giver en kold skulder til Windows 8

Danske postkasser er henover julen blevet fyldt til randen med reklamer for nye pc'er med Microsofts Windows 8.

Men selvom der er masser af Windows 8-produkter i butikkerne, er det nye styresystem endnu den lille dreng i klassen, når man ser på markedsandelene.

En netop offentliggjort rapport fra Net Applications afslører, at Windows 8 nu har en markedsandel på 1,96 procent på globalt plan.

Til sammenligning ligger Windows 7 på mere end 45 procent, Vista på 5,84 procent og XP på mere end 38 procent ifølge Net Applications opgørelse.


Et andet statistikfirma, Statcounter, har også en januar-opgørelse over de forskellige styresystemers markedsandele.  

Her er Windows 8's markedsandel endnu så beskeden, at den ikke er gjort op som en selvstændig kategori. I stedet optræder Windows 8 under "Andre," der samlet set står for fem procent af markedet ifølge Statcounter.

En måned efter lanceringen af Windows 8 kunne Statcounter konkludere, at det nye styresystem nu havde en markedsandel på 1,31 procent, mens Windows 7 efter en måned på markedet i sin tid lå på 4,93 procent.

Svær begyndelse for Windows 8

Den var den 26. Oktober, at Microsoft under stor bevågenhed fra hele it-verdenen lancerede sit nye Windows 8.

I slutningen af november, meldte Microsoft ud, at der var solgt 40 millioner Windows 8-licenser.

Windows 8 har dog ikke haft den nemmeste start.

Forrester spurgte i tredje kvartal sidste år 1.282 it-beslutningstagere om deres planer med Windows 8.

Kun 24 procent af virksomhederne svarede ja til, at de forventede at migrere til Windows 8. I 2009 med Windows 7 var det 49 procent, der svarede ja til dette spørgsmål.

47 procent svarede, at de endnu ikke nogen holdning til Windows 8, fordi de endnu ikke har set nærmere på det. Med Windows 7 var det kun 27 procent, der havde det sådan.

Læs også:

Virksomheder giver en kold skulder til Windows 8

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job