Så lidt fylder Windows 8 efter to måneder på markedet

Microsofts Windows 8 har nu været på markedet i mere end to måneder. Ny markedsopgørelse afslører, hvordan det går.

Artikel top billede

Læs også:

Virksomheder giver en kold skulder til Windows 8

Danske postkasser er henover julen blevet fyldt til randen med reklamer for nye pc'er med Microsofts Windows 8.

Men selvom der er masser af Windows 8-produkter i butikkerne, er det nye styresystem endnu den lille dreng i klassen, når man ser på markedsandelene.

En netop offentliggjort rapport fra Net Applications afslører, at Windows 8 nu har en markedsandel på 1,96 procent på globalt plan.

Til sammenligning ligger Windows 7 på mere end 45 procent, Vista på 5,84 procent og XP på mere end 38 procent ifølge Net Applications opgørelse.


Et andet statistikfirma, Statcounter, har også en januar-opgørelse over de forskellige styresystemers markedsandele.  

Her er Windows 8's markedsandel endnu så beskeden, at den ikke er gjort op som en selvstændig kategori. I stedet optræder Windows 8 under "Andre," der samlet set står for fem procent af markedet ifølge Statcounter.

En måned efter lanceringen af Windows 8 kunne Statcounter konkludere, at det nye styresystem nu havde en markedsandel på 1,31 procent, mens Windows 7 efter en måned på markedet i sin tid lå på 4,93 procent.

Svær begyndelse for Windows 8

Den var den 26. Oktober, at Microsoft under stor bevågenhed fra hele it-verdenen lancerede sit nye Windows 8.

I slutningen af november, meldte Microsoft ud, at der var solgt 40 millioner Windows 8-licenser.

Windows 8 har dog ikke haft den nemmeste start.

Forrester spurgte i tredje kvartal sidste år 1.282 it-beslutningstagere om deres planer med Windows 8.

Kun 24 procent af virksomhederne svarede ja til, at de forventede at migrere til Windows 8. I 2009 med Windows 7 var det 49 procent, der svarede ja til dette spørgsmål.

47 procent svarede, at de endnu ikke nogen holdning til Windows 8, fordi de endnu ikke har set nærmere på det. Med Windows 7 var det kun 27 procent, der havde det sådan.

Læs også:

Virksomheder giver en kold skulder til Windows 8

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S