Sådan kan ultralyd øge kapaciteten på din harddisk

Kapaciteten på din harddisk kan øges markant ved hjælp af lydbølger.

Artikel top billede

Brug af høj-frekvente lydbølger kan på sigt være med til at øge lager-kapaciteten på din harddisk - både SSD og flash-diske - markant.

Sådan lyder det fra forskere fra Oregon State University i USA, der har opdaget en måde, hvorpå man ved hjælp af lydbølger kan forbedre magnetiske storage-teknologier mærkbart.

Forskerne kalder teknologien for 'acoustic assisted magnetic recording'

Blødgøres med varme

Ideen bag er, at det materiale, som diskene er bygget af, kan blødgøres, hvis de opvarmes - også hvis de opvarmes ganske kortvarigt.

Når materialet opvarmes, bliver det muligt at lagre mere data i helt afgrænsede områder.

"Men det har ofte vist sig vanskeligt at opvarme disk-pladerne, fordi varmen har det med at sprede sig ud over det områder, hvor den skal bruges," lyder det fra forskerne.

De hidtidige forsøg med opvarmning har desuden krævet ganske kompliceret udstyr og avanceret brug af optik, magnetisk udstyr og forskellig elektronik.

Med den nye løsning kan opvarmningen imidlertid afgrænses. Det skyldes, at disk-pladerne her opvarmes ved hjælp af ultralyd, der rettes mod et afgrænset område, mens data er i færd med at blive lagret.

Lillebitte område

"Det skaber en elasticitet, der gør det muligt at bøje eller strække et lillebitte område af materialet," hedder det.

Disk-materialet vender omgående tilbage til sin oprindelige form, så snart ultralyden bliver slukket, men den lagrede data bliver liggende.

Forskerne oplyser ikke, hvor meget data-tætheden kan øges ved hjælpe af ultralyds-teknikken.

De peger på, at det er nødvendigt, at udforske nye metoder, når det gælder data-storage.

"Vi er tæt på det maksimale af, hvad vi kan nå med de teknologier, som vi i dag anvender til magnetisk storage. Men der vil altid være behov for at lagre mere og mere information på mindre og mindre plads. Og helst til mindre omkostninger og med mindre energi-forbrug," siger professor Pallavi Dhagat.

Læs også_

Derfor vil harddisken få en lang og pinefuld død.

Tips: Sådan sletter du dine data på en sikker måde.

Så meget plads sluger Windows RT på en tablet-pc.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Developer

    Uspecificeret arbejdssted

    Everllence

    Senior Software Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S