Sådan kan ultralyd øge kapaciteten på din harddisk

Kapaciteten på din harddisk kan øges markant ved hjælp af lydbølger.

Artikel top billede

Brug af høj-frekvente lydbølger kan på sigt være med til at øge lager-kapaciteten på din harddisk - både SSD og flash-diske - markant.

Sådan lyder det fra forskere fra Oregon State University i USA, der har opdaget en måde, hvorpå man ved hjælp af lydbølger kan forbedre magnetiske storage-teknologier mærkbart.

Forskerne kalder teknologien for 'acoustic assisted magnetic recording'

Blødgøres med varme

Ideen bag er, at det materiale, som diskene er bygget af, kan blødgøres, hvis de opvarmes - også hvis de opvarmes ganske kortvarigt.

Når materialet opvarmes, bliver det muligt at lagre mere data i helt afgrænsede områder.

"Men det har ofte vist sig vanskeligt at opvarme disk-pladerne, fordi varmen har det med at sprede sig ud over det områder, hvor den skal bruges," lyder det fra forskerne.

De hidtidige forsøg med opvarmning har desuden krævet ganske kompliceret udstyr og avanceret brug af optik, magnetisk udstyr og forskellig elektronik.

Med den nye løsning kan opvarmningen imidlertid afgrænses. Det skyldes, at disk-pladerne her opvarmes ved hjælp af ultralyd, der rettes mod et afgrænset område, mens data er i færd med at blive lagret.

Lillebitte område

"Det skaber en elasticitet, der gør det muligt at bøje eller strække et lillebitte område af materialet," hedder det.

Disk-materialet vender omgående tilbage til sin oprindelige form, så snart ultralyden bliver slukket, men den lagrede data bliver liggende.

Forskerne oplyser ikke, hvor meget data-tætheden kan øges ved hjælpe af ultralyds-teknikken.

De peger på, at det er nødvendigt, at udforske nye metoder, når det gælder data-storage.

"Vi er tæt på det maksimale af, hvad vi kan nå med de teknologier, som vi i dag anvender til magnetisk storage. Men der vil altid være behov for at lagre mere og mere information på mindre og mindre plads. Og helst til mindre omkostninger og med mindre energi-forbrug," siger professor Pallavi Dhagat.

Læs også_

Derfor vil harddisken få en lang og pinefuld død.

Tips: Sådan sletter du dine data på en sikker måde.

Så meget plads sluger Windows RT på en tablet-pc.

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network