Sådan kan ultralyd øge kapaciteten på din harddisk

Kapaciteten på din harddisk kan øges markant ved hjælp af lydbølger.

Artikel top billede

Brug af høj-frekvente lydbølger kan på sigt være med til at øge lager-kapaciteten på din harddisk - både SSD og flash-diske - markant.

Sådan lyder det fra forskere fra Oregon State University i USA, der har opdaget en måde, hvorpå man ved hjælp af lydbølger kan forbedre magnetiske storage-teknologier mærkbart.

Forskerne kalder teknologien for 'acoustic assisted magnetic recording'

Blødgøres med varme

Ideen bag er, at det materiale, som diskene er bygget af, kan blødgøres, hvis de opvarmes - også hvis de opvarmes ganske kortvarigt.

Når materialet opvarmes, bliver det muligt at lagre mere data i helt afgrænsede områder.

"Men det har ofte vist sig vanskeligt at opvarme disk-pladerne, fordi varmen har det med at sprede sig ud over det områder, hvor den skal bruges," lyder det fra forskerne.

De hidtidige forsøg med opvarmning har desuden krævet ganske kompliceret udstyr og avanceret brug af optik, magnetisk udstyr og forskellig elektronik.

Med den nye løsning kan opvarmningen imidlertid afgrænses. Det skyldes, at disk-pladerne her opvarmes ved hjælp af ultralyd, der rettes mod et afgrænset område, mens data er i færd med at blive lagret.

Lillebitte område

"Det skaber en elasticitet, der gør det muligt at bøje eller strække et lillebitte område af materialet," hedder det.

Disk-materialet vender omgående tilbage til sin oprindelige form, så snart ultralyden bliver slukket, men den lagrede data bliver liggende.

Forskerne oplyser ikke, hvor meget data-tætheden kan øges ved hjælpe af ultralyds-teknikken.

De peger på, at det er nødvendigt, at udforske nye metoder, når det gælder data-storage.

"Vi er tæt på det maksimale af, hvad vi kan nå med de teknologier, som vi i dag anvender til magnetisk storage. Men der vil altid være behov for at lagre mere og mere information på mindre og mindre plads. Og helst til mindre omkostninger og med mindre energi-forbrug," siger professor Pallavi Dhagat.

Læs også_

Derfor vil harddisken få en lang og pinefuld død.

Tips: Sådan sletter du dine data på en sikker måde.

Så meget plads sluger Windows RT på en tablet-pc.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank