Sådan kan ultralyd øge kapaciteten på din harddisk

Kapaciteten på din harddisk kan øges markant ved hjælp af lydbølger.

Artikel top billede

Brug af høj-frekvente lydbølger kan på sigt være med til at øge lager-kapaciteten på din harddisk - både SSD og flash-diske - markant.

Sådan lyder det fra forskere fra Oregon State University i USA, der har opdaget en måde, hvorpå man ved hjælp af lydbølger kan forbedre magnetiske storage-teknologier mærkbart.

Forskerne kalder teknologien for 'acoustic assisted magnetic recording'

Blødgøres med varme

Ideen bag er, at det materiale, som diskene er bygget af, kan blødgøres, hvis de opvarmes - også hvis de opvarmes ganske kortvarigt.

Når materialet opvarmes, bliver det muligt at lagre mere data i helt afgrænsede områder.

"Men det har ofte vist sig vanskeligt at opvarme disk-pladerne, fordi varmen har det med at sprede sig ud over det områder, hvor den skal bruges," lyder det fra forskerne.

De hidtidige forsøg med opvarmning har desuden krævet ganske kompliceret udstyr og avanceret brug af optik, magnetisk udstyr og forskellig elektronik.

Med den nye løsning kan opvarmningen imidlertid afgrænses. Det skyldes, at disk-pladerne her opvarmes ved hjælp af ultralyd, der rettes mod et afgrænset område, mens data er i færd med at blive lagret.

Lillebitte område

"Det skaber en elasticitet, der gør det muligt at bøje eller strække et lillebitte område af materialet," hedder det.

Disk-materialet vender omgående tilbage til sin oprindelige form, så snart ultralyden bliver slukket, men den lagrede data bliver liggende.

Forskerne oplyser ikke, hvor meget data-tætheden kan øges ved hjælpe af ultralyds-teknikken.

De peger på, at det er nødvendigt, at udforske nye metoder, når det gælder data-storage.

"Vi er tæt på det maksimale af, hvad vi kan nå med de teknologier, som vi i dag anvender til magnetisk storage. Men der vil altid være behov for at lagre mere og mere information på mindre og mindre plads. Og helst til mindre omkostninger og med mindre energi-forbrug," siger professor Pallavi Dhagat.

Læs også_

Derfor vil harddisken få en lang og pinefuld død.

Tips: Sådan sletter du dine data på en sikker måde.

Så meget plads sluger Windows RT på en tablet-pc.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S