Fiberdirektør fyret med øjeblikkelig virkning

Kort efter udmeldingen om en ny fiberfusion er direktøren for et dansk fiberselskab blevet verfet ud.

Artikel top billede

 


Ny fiberfusion: Tre danske selskaber slår sig sammen

Det blev alligevel ikke Carsten Jensen, der kom til at stå i spidsen for fusionsaktiviteterne i det nordjyske fiberselskab Bredbånd Nord i 2013.

Han blev nemlig fyret som direktør for Bredbånd Nord kort inden årsskiftet, og lige inden fiberselskabet indledte en større nordjysk fusion, hvor Himmerlands Elforsyning, Nyfors og Nord Energi gik i gang med at fusionere deres fiberforretninger ind i Bredbånd Nord.

Ifølge Oplandsavisen skyldes fyringen uenighed om den fremtidige organisation.

"Vi har over længere tid oplevet, at bestyrelsens beslutninger om den fremtidige organisations udseende ikke blev ført ud i livet, og derfor var der til sidst ingen vej uden om en fyring, udtalte bestyrelsesformand Karl Erik Nørgaard fra Bredbånd Nord ifølge Oplandsavisen.

Der var ellers ikke umiddelbart noget, der tydede på Carsten Jensens snarlige exit, da han i efteråret fortalte Computerworld om den kommende nordjysk fiberfusion. Læs artiklen her.

Bestyrelsesformanden, der understreger, at strategien i Bredbånd Nord er uændret, har dog også rosende ord til overs for den fyrede direktør.  

"Han har først som teknisk chef og siden som direktør ydet en kæmpeindsats for, at Bredbånd Nord i dag fremstår som en stor og seriøs leverandør af lynhurtige internetforbindelser til nordjyderne, samtidig med at Bredbånd Nord oplever en massiv tilgang af nye kunder," siger Karl Erik Nørgaard til avisen.

Carsten Jensen er indtil videre blevet erstattet af Søren Juul Hansen, der kommer fra direktionen i Nord Energi.

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra Carsten Jensen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra MSI

    MSI Cubi NUC AI 1UMG: Stor ydeevne i et lille, bæredygtigt format

    MSI Cubi NUC AI 1UMG beviser, at kraftfuld performance ikke kræver stor plads.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S