Fiberdirektør fyret med øjeblikkelig virkning

Kort efter udmeldingen om en ny fiberfusion er direktøren for et dansk fiberselskab blevet verfet ud.

Artikel top billede

 


Ny fiberfusion: Tre danske selskaber slår sig sammen

Det blev alligevel ikke Carsten Jensen, der kom til at stå i spidsen for fusionsaktiviteterne i det nordjyske fiberselskab Bredbånd Nord i 2013.

Han blev nemlig fyret som direktør for Bredbånd Nord kort inden årsskiftet, og lige inden fiberselskabet indledte en større nordjysk fusion, hvor Himmerlands Elforsyning, Nyfors og Nord Energi gik i gang med at fusionere deres fiberforretninger ind i Bredbånd Nord.

Ifølge Oplandsavisen skyldes fyringen uenighed om den fremtidige organisation.

"Vi har over længere tid oplevet, at bestyrelsens beslutninger om den fremtidige organisations udseende ikke blev ført ud i livet, og derfor var der til sidst ingen vej uden om en fyring, udtalte bestyrelsesformand Karl Erik Nørgaard fra Bredbånd Nord ifølge Oplandsavisen.

Der var ellers ikke umiddelbart noget, der tydede på Carsten Jensens snarlige exit, da han i efteråret fortalte Computerworld om den kommende nordjysk fiberfusion. Læs artiklen her.

Bestyrelsesformanden, der understreger, at strategien i Bredbånd Nord er uændret, har dog også rosende ord til overs for den fyrede direktør.  

"Han har først som teknisk chef og siden som direktør ydet en kæmpeindsats for, at Bredbånd Nord i dag fremstår som en stor og seriøs leverandør af lynhurtige internetforbindelser til nordjyderne, samtidig med at Bredbånd Nord oplever en massiv tilgang af nye kunder," siger Karl Erik Nørgaard til avisen.

Carsten Jensen er indtil videre blevet erstattet af Søren Juul Hansen, der kommer fra direktionen i Nord Energi.

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra Carsten Jensen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S