Minister melder hus forbi om omstridt dansk it-klub

Erhvervs- og Vækstministeren vil ikke tage stilling til udskældt offentlig it-klub, men henviser til styrelse, der også afviser at undersøge noget.

Artikel top billede

 


Kræver minister griber ind: Omstridt it-klub skal tjekkes

Udskældt it-klub: Derfor vil vi gerne undersøges 

Sjældent har så mange aktører været på banen med kritik af en offentlig it-klub. 

Kritikken er således haglet ned fra leverandørerne Fujitsu og Traen, ligesom brancheforeningerne ITEK under Dansk Industri og IT-Branchen har været på banen.

Dertil kommer en forvaltningsekspert og politikere. 

Men lige lidt hjælper det tilsyneladende.

For selvom IT-Branchens formand Morten Bangsgaard senest krævede ministeren på banen og it-klubbens formand, Helle Berg, selv ønskede al tvivl ryddet af vejen, så melder Erhvervs - og Vækstminister Anne Vilhelmsen (SF) hus forbi.

Ministeriets departement oplyser til Computerworld, at ministeren ikke kan kommentere på den konkrete sag, og henviser i stedet til Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

Styrelsen har tidligere modtaget en klage fra Traen over konstruktionen af den offentlige it-klub, som opfattes som en konkurrent i markedet.

Men dengang ville man ikke afsætte ressourcer til det, og det 
er der ikke lavet om på.

Et spørgsmål om ressourcer

"Vi har tidligere afvist at behandle en klage om ulovlig statsstøtte. Det var vores vurdering, at det forventede udfald af sagen ikke ville stå mål med de ressourcer, som skulle til for at undersøge det nærmere," udtaler specialkonsulent Jesper Mølbæk fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

Han peger samtidig på, at der "ikke umiddelbart er kommet nye oplysninger, som ændrer på den vurdering."

"Det er vigtigt for os, at vi bruger vores ressourcer bedst muligt. Derfor fokuserer vi på de sager, hvor vores arbejde kan få den største effekt," udtaler han videre.

Sbsys-klubben sidder i øjeblikket på cirka 20 procent af det offentlige ESDH-marked, og nye myndigheder strømmer til klubben.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job