Minister melder hus forbi om omstridt dansk it-klub

Erhvervs- og Vækstministeren vil ikke tage stilling til udskældt offentlig it-klub, men henviser til styrelse, der også afviser at undersøge noget.

Artikel top billede

 


Kræver minister griber ind: Omstridt it-klub skal tjekkes

Udskældt it-klub: Derfor vil vi gerne undersøges 

Sjældent har så mange aktører været på banen med kritik af en offentlig it-klub. 

Kritikken er således haglet ned fra leverandørerne Fujitsu og Traen, ligesom brancheforeningerne ITEK under Dansk Industri og IT-Branchen har været på banen.

Dertil kommer en forvaltningsekspert og politikere. 

Men lige lidt hjælper det tilsyneladende.

For selvom IT-Branchens formand Morten Bangsgaard senest krævede ministeren på banen og it-klubbens formand, Helle Berg, selv ønskede al tvivl ryddet af vejen, så melder Erhvervs - og Vækstminister Anne Vilhelmsen (SF) hus forbi.

Ministeriets departement oplyser til Computerworld, at ministeren ikke kan kommentere på den konkrete sag, og henviser i stedet til Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

Styrelsen har tidligere modtaget en klage fra Traen over konstruktionen af den offentlige it-klub, som opfattes som en konkurrent i markedet.

Men dengang ville man ikke afsætte ressourcer til det, og det 
er der ikke lavet om på.

Et spørgsmål om ressourcer

"Vi har tidligere afvist at behandle en klage om ulovlig statsstøtte. Det var vores vurdering, at det forventede udfald af sagen ikke ville stå mål med de ressourcer, som skulle til for at undersøge det nærmere," udtaler specialkonsulent Jesper Mølbæk fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

Han peger samtidig på, at der "ikke umiddelbart er kommet nye oplysninger, som ændrer på den vurdering."

"Det er vigtigt for os, at vi bruger vores ressourcer bedst muligt. Derfor fokuserer vi på de sager, hvor vores arbejde kan få den største effekt," udtaler han videre.

Sbsys-klubben sidder i øjeblikket på cirka 20 procent af det offentlige ESDH-marked, og nye myndigheder strømmer til klubben.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

KMD A/S

Lead Business Consultant

Københavnsområdet

Collectia A/S

Cyber Security Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S