Minister melder hus forbi om omstridt dansk it-klub

Erhvervs- og Vækstministeren vil ikke tage stilling til udskældt offentlig it-klub, men henviser til styrelse, der også afviser at undersøge noget.

Artikel top billede

 


Kræver minister griber ind: Omstridt it-klub skal tjekkes

Udskældt it-klub: Derfor vil vi gerne undersøges 

Sjældent har så mange aktører været på banen med kritik af en offentlig it-klub. 

Kritikken er således haglet ned fra leverandørerne Fujitsu og Traen, ligesom brancheforeningerne ITEK under Dansk Industri og IT-Branchen har været på banen.

Dertil kommer en forvaltningsekspert og politikere. 

Men lige lidt hjælper det tilsyneladende.

For selvom IT-Branchens formand Morten Bangsgaard senest krævede ministeren på banen og it-klubbens formand, Helle Berg, selv ønskede al tvivl ryddet af vejen, så melder Erhvervs - og Vækstminister Anne Vilhelmsen (SF) hus forbi.

Ministeriets departement oplyser til Computerworld, at ministeren ikke kan kommentere på den konkrete sag, og henviser i stedet til Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

Styrelsen har tidligere modtaget en klage fra Traen over konstruktionen af den offentlige it-klub, som opfattes som en konkurrent i markedet.

Men dengang ville man ikke afsætte ressourcer til det, og det 
er der ikke lavet om på.

Et spørgsmål om ressourcer

"Vi har tidligere afvist at behandle en klage om ulovlig statsstøtte. Det var vores vurdering, at det forventede udfald af sagen ikke ville stå mål med de ressourcer, som skulle til for at undersøge det nærmere," udtaler specialkonsulent Jesper Mølbæk fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

Han peger samtidig på, at der "ikke umiddelbart er kommet nye oplysninger, som ændrer på den vurdering."

"Det er vigtigt for os, at vi bruger vores ressourcer bedst muligt. Derfor fokuserer vi på de sager, hvor vores arbejde kan få den største effekt," udtaler han videre.

Sbsys-klubben sidder i øjeblikket på cirka 20 procent af det offentlige ESDH-marked, og nye myndigheder strømmer til klubben.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S