Konkurs truer dansk it-rigmand: Jeg er personligt i klemme

Han solgte dansk it-stolthed og var god for op imod en halv milliard kroner. Nu er der indgivet konkursbegæring imod ham personligt.

Artikel top billede

Læs også:

Portræt: Finn Helmers udflugter med døden

Han blev meget kendt, da Intel købte it-stoltheden Giga for 10 milliarder kroner i 2000.

Salget gjorde med et Finn Helmer til en meget holden mand.

Siden udtalte han til Computerworld i 2007, at han var god for mellem 350 og 500 millioner kroner.

Men nu er der indgivet en konkursbegæring imod ham.

"Der er indgivet en konkursbegæring på mig personligt," fortæller Finn Helmer til Computerworld.

"Det der er galt er, at det er mig, der er i klemme personligt," fortæller han videre fra en meget dårlig telefonforbindelse.

Finn Helmer har senest været i en del tumult omkring firmaet ComX, hvorfra han blev smidt på porten efter uenigheder.

Skifteretten i Helsingør har taget Finn Helmer under konkursbehandling efter anmodning om rekonstruktion.

Kuratorer er advokat Christian Elmer, Lund Elmer Sandager og advokat Søren Aamann Jensen fra Kromann Reumert.

Læs også: 

Sådan tabte Helmer kontrollen med ComX

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse