Her er Microsoft SharePoints største svagheder

Microsofts SharePoint-platform er uhyre populær, men ikke uden en række svagheder, som konkurrenterne kan udnytte.

Artikel top billede

SharePoint på en Windows Phone.

Læs også:

Så vild bliver SharePoint 2013: Her er nyhederne

Her er de førende it-platforme til social software

"Microsoft SharePoint er omdrejningspunktet i mange virksomheders strategier inden for collaboration- og indholds-strategier, men vi føler os ikke overbeviste om, at virksomheder vil fortsætte med investere i SharePoint for at kunne levere et bredt udvalg af funktioner inden for social, web content, og indhold-levering."

Sådan skriver Forrester-analytiker John Rymer i et blogindlæg.

Forrester peger på, at mange brugere af SharePoint kæmper med at tage de mange funktioner i brug, og at selvom mange it-ledere er glade for SharePoint, så er mange forretningsledere mindre begejstrede i forhold til hvilken forretningsværdi, platformen leverer.

"It-ledere er mere tilfredse med SharePoint end forretnings-ledelsen, og denne tilfredshed driver en aggressiv ibrugtagen af nye SharePoint releases. Planerne om at tage den nye version i brug - SharePoint 2013 - er meget markante."

Her er svagrhederne ved SharePoint

Forrester peger ikke desto mindre på, at SharePoint og Microsoft har flere udfordringer i sigte, hvis dominansen på markedet for collaboration og intranet skal fortsætte.

- Forrester peger blandt andet på, at SharePoint Online kun oplever en begrænset vækst, hvilken åbner døren for andre cloud-baserede løsninger fra eksempelvis Google.

- Forrester mener også, at social er et af de områder, hvor SharePoint klarer sig mindre godt, og det er netop et område, mange virksomheder investerer i disse år. Det giver muligheder for konkurrenter som IBM og Jive.

- Endelig peger analysefirmaet på, at SharePoint har en udfordring på det mobile område. "Mobile er også hot i virksomhederne, og Microsofts manglende mobil-understøttelse åbner også døren for konkurrenterne."

Forrester forudser derfor, at en del af de virksomheder, der i dag kører med en SharePoint-løsning, vil begynde at supplere denne platform med andre produkter og services fra virksomheder som IBM, Google, Jive Software og Box.

Sådan ser markedet ud

En rapport fra Gartner har tidligere konkluderet, at blandt andre Microsoft og IBM fører an på markedet for social forretningssoftware, mens også Jive og Salesforce ligger i leder-segmentet.


Om SharePoint skrev Gartner blandt andet:

"Når man ser på alle værktøjerne, komponenterne og de forskellige services, der findes i Microsofts Sharepoint-økosystem, og alle funktionerne i grund-produktet, så har Sharepoint det bedste udvalg af muligheder blandt tilbuddene på markedet." 

Blandt de mindre positive ting ved SharePoint fremhævede Gartner - ligesom Forrester gør - blandt andet mobil-supporten.

"Det lange tidsrum mellem releases betyder, at det først er i den næste version, at Sharepoint vil være i stand til at levere almindelige ting som aktivitets-strømme, fornuftig mobil-support og en acceptabel bruger-oplevelse," lyder det fra Gartner.

Microsoft har dog nu lanceret SharePoint 2013, der blandt andet fokuserer på den mobile oplevelse. 

Udvalgte resultater fra undersøgelsen, som Forresters udtalelser bygger på, kan ses her:


Læs også:

Så vild bliver SharePoint 2013: Her er nyhederne

Her er de førende it-platforme til social software

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job