Se hvor meget du overvåges af din internetudbyder

Ved at installere en app til din browser kan du se helt nøjagtigt, hvor meget du overvåges på grund af logningsbekendtgørelsen.

Artikel top billede

Øverst til højre ses tælleren, der viser, hvor meget du overvåges.

Applikationen ved navn Logningstæller, der er udviklet til Google Chrome, viser dig, hvor meget webdata de danske teleselskaber gemmer om din færden på internettet.

"Vi ønsker at gøre danskerne opmærksomme på den voldsomme registrering, de udsættes for, når de bruger deres mobiltelefoner og internetforbindelser," oplyser Christian Panton, der aktiv hos den uafhængige tænketank Bitbureauet, til Computerworld.

Applikationen er simpel. I browseren kan du i din app liste se en tæller, der tikker, hver gang du har sendt webdata nok til at blive registreret.

Det sker for hver 500 pakke, som du sender eller modtager, når du via din computer eller telefon bevæger dig ud på internettet.

Gennem logningsbekendtgørelsen er din internetudbyder tvunget til at gemme såkaldt sessionsdata, der indeholder information om, hvilke hjemmesider du besøger.

Logningsbekendtgørelsen er usynlig

Christian Panton har udviklet applikationen for at gøre danskerne opmærksomme.

"Ved at vise omfanget, håber vi at rejse debatten, om hvorvidt det er rimeligt, at vi registrerer så voldsomt mange oplysninger om danskerne," siger Christian Panton.

Logningsbekendtgørelsen blev indført gennem Terrorpakke II og har til hensigt at give politiet mulighed for at bekæmpe international terrorisme.

Men ifølge Christian Panton er det langt fra alle danskere, der egentlig er klar over, hvor meget datalogning, de udsættes for.

"Terrorlogningen er usynlig for den almindelige borger. Den finder sted langt fra borgeren, dybt inde i et serverrum." afslutter Christian Panton.

Læs også:

Kaos hos politiet: Overvågningsdata roder rundt

Sådan kan du undgå at blive ramt af logningsbekendtgørelsen

Dansk it-tjeneste: Sådan overvåger vi myndighederne

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

    Nordjylland

    Fjernvarme Fyn Holding A/S

    Chef for Digital Innovation & Udvikling

    Fyn

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S