Google lapper 22 huller i populær browser

Google fikser flere alvorlige sikkerhedsproblemer i din browser.

Artikel top billede

Med sin nye Chrome 25 lapper Google hele 22 sårbarheder i Chrome-browseren.

Ni af sårbarhederne er farlige, i det Google klassificerer dem som 'high,' der er selskabets næst-alvorligste trussels-betegnelse.

Otte af sårbarhederne bliver stemplet som 'medium,' mens fem bliver stemplet som 'low.'

Google kan takke en række dusørjægere for at have opdaget sårbarhederne.

Således er fem af de 22 sårbarheder blevet opdaget af tre eksterne sikkerheds-folk, som har modtaget et beløb fra Google for opdagelsen.

MatML-webkit fjernes

Med lanceringen af Chrome 25 blokerer Google for webkittet MathML af sikkerhedshensyn.

MathML - Mathematical Markup Language - er en 15 år gammel specifikation - der anvendes til at beskrive matematiske notationer på web-sites.

Google anvende webkittet i Chrome 24 for første gang, men fjerner det nu altså igen, indtil forskellige sikekrheds-problemer er blevet løst.

Selskabet har samtidig indbygget en ny sikkerheds-anordning i den nye version af browseren, som blokerer for skjulte installeringer af add-ons via anden software.

Den nye feature ligner en feature, som Mozilla indbyggede i Firefox-browseren for mere end et år siden. Det skete med Firefox 8, der kom på gaden i slutningen af 2011, og som automatisk blokerer for add-ons, der installeres via anden software.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S