Google lapper 22 huller i populær browser

Google fikser flere alvorlige sikkerhedsproblemer i din browser.

Artikel top billede

Med sin nye Chrome 25 lapper Google hele 22 sårbarheder i Chrome-browseren.

Ni af sårbarhederne er farlige, i det Google klassificerer dem som 'high,' der er selskabets næst-alvorligste trussels-betegnelse.

Otte af sårbarhederne bliver stemplet som 'medium,' mens fem bliver stemplet som 'low.'

Google kan takke en række dusørjægere for at have opdaget sårbarhederne.

Således er fem af de 22 sårbarheder blevet opdaget af tre eksterne sikkerheds-folk, som har modtaget et beløb fra Google for opdagelsen.

MatML-webkit fjernes

Med lanceringen af Chrome 25 blokerer Google for webkittet MathML af sikkerhedshensyn.

MathML - Mathematical Markup Language - er en 15 år gammel specifikation - der anvendes til at beskrive matematiske notationer på web-sites.

Google anvende webkittet i Chrome 24 for første gang, men fjerner det nu altså igen, indtil forskellige sikekrheds-problemer er blevet løst.

Selskabet har samtidig indbygget en ny sikkerheds-anordning i den nye version af browseren, som blokerer for skjulte installeringer af add-ons via anden software.

Den nye feature ligner en feature, som Mozilla indbyggede i Firefox-browseren for mere end et år siden. Det skete med Firefox 8, der kom på gaden i slutningen af 2011, og som automatisk blokerer for add-ons, der installeres via anden software.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS