Google lapper 22 huller i populær browser

Google fikser flere alvorlige sikkerhedsproblemer i din browser.

Artikel top billede

Med sin nye Chrome 25 lapper Google hele 22 sårbarheder i Chrome-browseren.

Ni af sårbarhederne er farlige, i det Google klassificerer dem som 'high,' der er selskabets næst-alvorligste trussels-betegnelse.

Otte af sårbarhederne bliver stemplet som 'medium,' mens fem bliver stemplet som 'low.'

Google kan takke en række dusørjægere for at have opdaget sårbarhederne.

Således er fem af de 22 sårbarheder blevet opdaget af tre eksterne sikkerheds-folk, som har modtaget et beløb fra Google for opdagelsen.

MatML-webkit fjernes

Med lanceringen af Chrome 25 blokerer Google for webkittet MathML af sikkerhedshensyn.

MathML - Mathematical Markup Language - er en 15 år gammel specifikation - der anvendes til at beskrive matematiske notationer på web-sites.

Google anvende webkittet i Chrome 24 for første gang, men fjerner det nu altså igen, indtil forskellige sikekrheds-problemer er blevet løst.

Selskabet har samtidig indbygget en ny sikkerheds-anordning i den nye version af browseren, som blokerer for skjulte installeringer af add-ons via anden software.

Den nye feature ligner en feature, som Mozilla indbyggede i Firefox-browseren for mere end et år siden. Det skete med Firefox 8, der kom på gaden i slutningen af 2011, og som automatisk blokerer for add-ons, der installeres via anden software.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S