Verdens største mobilmesse åbner med sultestrejke

Reportage: Startskuddet til årets Mobile World Congress havde dårligt lydt, før gaderne i Barcelona fyldtes med sultestrejkende demonstranter. Læs hvorfor her.

Artikel top billede

Læs også:
Disse mobil-nyheder er i vente på Mobile World Congress

Omstidt Apple-fabrik ramt af voldsomme optøjer

Barcelona: Demonstranter, politi, og lyden af fløjter prægede gadebilledet og forsinkede trafikken her til morgen foran messehallen i Barcelona, hvor verdens største mobilmesse, Mobile World Congress, i denne uge løber af stablen.

Ifølge de vrede demonstranter står mobilmessen og mobilindustriens gigantiske milliardomsætning i stærk kontrast til den arbejdsløshed og de økonomiske udfordringer, der lige nu præger livet i Barcelona og i Spanien som helhed.

"Vi ønsker at sætte fokus på en anden side af denne lukrative industri. Mange af arbejderne i industrien arbejder ikke for moderselskaberne som Vodafone, Movistar og andre, men for leverandører eller underleverandører," står der på de pamfletter, der bliver delt rundt af demonstranterne.   

"I disse firmaer foregår arbejdet på akkord, uden grænser for arbejdsdagen og uden rettigheder for arbejderne. I moderselskaberne er massive fyringsrunder blevet hverdagskost; Vodafone planlægger at fyre 21 procent af sine medarbejdere," kan man læse videre i de uddelte papirer.

Det sande ansigt

Pamfletten har overskriften "Mobile World Congress' sande ansigt" og fortæller, at demonstranterne nu går i sultestrejke blandt andet i protest mod, at det spanske teleselskab Telefónica-Movistar fyrer medarbejdere ulovligt for derefter at ansætte nye folk.

"For nogle måneder siden gennemførte en mængde Telefónica-Movistar-medarbejdere en 23 dage lang sultestrejke. Nu sultestrejker vi igen til slutningen af Mobile World Congress," lyder opråbet.

Spanien er et af de lande, der lige nu er hårdest ramt af den europæiske gældskrise. Landet har en arbejdsløshed på 26 procent og en ungdomsarbejdsløshed på omkring 50 procent.

Alene i januar mistede omkring 132.000 spanskmænd jobbet.

Både i Kina og Spanien

Debatten om de dårlige forhold for arbejderne i mobilindustrien er dog ikke ny og heller ikke indskrænket til spanske teleselskaber. 

Den blussede blandt andet op sidste år, hvor Apples forhold til den kinesiske leverandør Foxconn stod for skud.

I kølvandet på flere selvmord blandt kinesiske Foxconn-medarbejdere spredtes kritiske røster over de dårlige arbejdsforhold sig.

Forhold, der har medført, at Foxconn har omkranset sine fabriksbygninger i Kina af sikkerhedsnet for at forhindre medarbejdere i at springe i døden.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

Københavnsområdet

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job