Android overhaler Apple iOS

Android overhaler Apple iOS på det vigtige amerikanske marked. Se hvorfor det sker lige nu.

Artikel top billede

Android overhalede Apple iOS i perioden fra november 2012 til januar 2013 på det vigtige amerikanske marked, konkluderer en rapport fra Kantar Worldpanel ComTech.

Ifølge rapporten var næsten hver anden solgt enhed i perioden Android-baseret efter en stigning i salget af Android-enheder på seks procent.

Samtidig tabte iOS fem procent i markedsandele i perioden, så i alt 46 procent af de solgte enheder i perioden på det amerikanske marked var iOS-baseret.

Det er især det store amerikanske teleselskab Sprint, der har haft mærkbar effekt på salget.

Blandt de amerikanske teleselskaber er Sprint den tredjestørste smartphone-sælger kun overgået af AT&T og Verizon.

Kantar fastslår, at en stor del af Sprints salg i de pågældende tre måneder har været præget af Android-telefoner.

Galaxy er mest populær

Når det gælder salget af Android-enheder ligger Samsung Galaxy S III solidt i spidsen som det mest populære navn - ikke mindst fordi enheden er blevet solgt til blot 99 dollar - cirka 500 kroner - over vinteren.

Generelt gælder det, at prisforskellen på Android-baserede og iOS-baserede enheder er vokset en del i perioden, hvor Android-enhederne er blevet markant billigere end Apples smartphones og tablet-computere.

Tallene fra Kantar-undersøgelsen ligner meget tal fra comScore.

Også her fremgår det, at 53 procent af de amerikanske smartphone-brugere i fjerde kvartal af 2012 havde en Android-telefon, mens 36 procent havde en iOS-baseret telefon fra Apple.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S