Android overhaler Apple iOS

Android overhaler Apple iOS på det vigtige amerikanske marked. Se hvorfor det sker lige nu.

Artikel top billede

Android overhalede Apple iOS i perioden fra november 2012 til januar 2013 på det vigtige amerikanske marked, konkluderer en rapport fra Kantar Worldpanel ComTech.

Ifølge rapporten var næsten hver anden solgt enhed i perioden Android-baseret efter en stigning i salget af Android-enheder på seks procent.

Samtidig tabte iOS fem procent i markedsandele i perioden, så i alt 46 procent af de solgte enheder i perioden på det amerikanske marked var iOS-baseret.

Det er især det store amerikanske teleselskab Sprint, der har haft mærkbar effekt på salget.

Blandt de amerikanske teleselskaber er Sprint den tredjestørste smartphone-sælger kun overgået af AT&T og Verizon.

Kantar fastslår, at en stor del af Sprints salg i de pågældende tre måneder har været præget af Android-telefoner.

Galaxy er mest populær

Når det gælder salget af Android-enheder ligger Samsung Galaxy S III solidt i spidsen som det mest populære navn - ikke mindst fordi enheden er blevet solgt til blot 99 dollar - cirka 500 kroner - over vinteren.

Generelt gælder det, at prisforskellen på Android-baserede og iOS-baserede enheder er vokset en del i perioden, hvor Android-enhederne er blevet markant billigere end Apples smartphones og tablet-computere.

Tallene fra Kantar-undersøgelsen ligner meget tal fra comScore.

Også her fremgår det, at 53 procent af de amerikanske smartphone-brugere i fjerde kvartal af 2012 havde en Android-telefon, mens 36 procent havde en iOS-baseret telefon fra Apple.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S