Android overhaler Apple iOS

Android overhaler Apple iOS på det vigtige amerikanske marked. Se hvorfor det sker lige nu.

Artikel top billede

Android overhalede Apple iOS i perioden fra november 2012 til januar 2013 på det vigtige amerikanske marked, konkluderer en rapport fra Kantar Worldpanel ComTech.

Ifølge rapporten var næsten hver anden solgt enhed i perioden Android-baseret efter en stigning i salget af Android-enheder på seks procent.

Samtidig tabte iOS fem procent i markedsandele i perioden, så i alt 46 procent af de solgte enheder i perioden på det amerikanske marked var iOS-baseret.

Det er især det store amerikanske teleselskab Sprint, der har haft mærkbar effekt på salget.

Blandt de amerikanske teleselskaber er Sprint den tredjestørste smartphone-sælger kun overgået af AT&T og Verizon.

Kantar fastslår, at en stor del af Sprints salg i de pågældende tre måneder har været præget af Android-telefoner.

Galaxy er mest populær

Når det gælder salget af Android-enheder ligger Samsung Galaxy S III solidt i spidsen som det mest populære navn - ikke mindst fordi enheden er blevet solgt til blot 99 dollar - cirka 500 kroner - over vinteren.

Generelt gælder det, at prisforskellen på Android-baserede og iOS-baserede enheder er vokset en del i perioden, hvor Android-enhederne er blevet markant billigere end Apples smartphones og tablet-computere.

Tallene fra Kantar-undersøgelsen ligner meget tal fra comScore.

Også her fremgår det, at 53 procent af de amerikanske smartphone-brugere i fjerde kvartal af 2012 havde en Android-telefon, mens 36 procent havde en iOS-baseret telefon fra Apple.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S