Masser af licens-rod hos danske myndigheder - får ekstra-regninger for millioner

Danske myndigheder har i kølvandet på licensaudits de sidste år modtaget ekstra licens-regninger for to-cifret millionbeløb.

Artikel top billede

(Foto: Lene Sekjær)

Læs også: Fortrolig rapport: Sådan tjekkes dine licenser

67,5 millioner kroner.

Så meget har offentlige danske myndigheder mindst betalt i kølvandet på de såkaldt licenskontroller de seneste år.

Det fremgår af en simpel summering af de tal, der er blevet afsløret efter Computerworlds aktindsigter hos landets kommuner, regioner og ministerier.

Enkelte myndigheder har helt nægtet at udlevere oplysninger, men sidst i denne artikel findes en oversigt over myndigheder, der har måtte punge ud.

Ekstra-regning på 26 millioner kroner

Topscoreren på listen er Statens IT, der måtte af med ikke mindre end 26 millioner kroner til Microsoft efter en enkelt licenskontrol.

Men også Region Hovedstaden har fået seks regninger fra IBM, der løber op i tilsammen 28 millioner kroner.

I visse tilfælde har kontrollerne i første omgang vist, at der skulle betales markant mere end regningen i sidste ende kom til at lyde på.

Det gælder eksempelvis Region Midtjylland, der først så ud til at skulle af med seks millioner kroner, men endte med et beløb i nærheden af en halv million kroner.

Tilfredsheden hos kunderne med kontrol-forløbene varierer ligeledes.

Lige fra Frederikssund Kommune, der gjorde et millionkrav gældende overfor tredjeparten Atea, der havde installeret software og skrev til Microsofts administrerende direktør, til Forsvaret, der var tilfreds med en regning på seks millioner kroner.

Her kan du læse mere om hvordan en licenskontrol egentlig foregår.

Læs regningerne fra de forskellige myndigheder på næste side.

Disse myndigheder har fået ekstra-regninger

Varde Kommune

Mødt med krav fra Microsoft om betaling på 8,5 millioner kroner. Men ender med at betale 3 millioner kroner.
Fortrolig licensreview-rapport ud arbejdet af KPMG offentliggøres.

Frederikssund Kommune

Mødt med krav fra Microsoft om betaling af 8,5 millioner kroner. Ender med at betale 1,5 millioner kroner.
Hele dialogen med Microsoft i Irland offentliggøres.

Aabenraa Kommune

Kommunen ender efter heftig debat med at betale cirka 100.000 kroner til Microsoft.

Billund Kommune

Novell får udbetalt 101.333,75 kroner af kommunen.

Roskilde Kommune

Kommunen ender med at købe Microsoft-licenser for cirka 150.000 kroner.

Region Hovedstaden

Seks regninger dateret fra den 28. december 2009 til 30. december 2010 fra IBM til regionen løber i alt op i cirka 28 millioner kroner.

Region Midtjylland

En IBM's licenskontrol ender med et slutresultat på 7.192.713 kroner, som kommunen skal betale.
I en anden sag bliver kørt scripts og der blev leveret rapporter der viste, at Region Midtjylland skulle betale svarende til omkring 6 millioner kroner til Oracle. Slutresultatet blev dog 531.907,32 kroner.
Novell får efter fire sager fra 2009 til 2012 udbetalt i alt 453.500 kroner.

Region Sjælland

Regionen får et "settlement letter" fra IBM til 3.347.744 kroner.

Statens IT

Statens IT betaler 26 millioner kroner til Microsoft efter licenskontrol.

Forsvaret

Forsvaret betaler Microsoft 6 millioner kroner, mens Adobe skal have 14.000 kroner.

UNI-C

IBM skal have 294.760,50 kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job