Første danske ministerium sender Microsoft-mail i skyen

Stabilitet og sikkerhed var kodeordene, da Social- og Integrationsministeriet valgte at sende medarbejdernes postkasser ud i skyen.

Artikel top billede

Læs også:
Stortest: Derfor er Office 2013 den hidtil bedste version[

CIO i Grundfos vælger Office 365 til 13.000 ansatte

Det kan du forvente af ny Office 365 til erhvervslivet

"Før man kan gøre sine it-drømme til virkelighed, så skal der være en stabil drift som fundament," siger Anni Stahel, der er koncern it-chef i Social- og Integrationsministeriet.

Og hun har mærket problemerne på egen krop, for det ministerium hun er ansat i, er flere gange blevet ramt af strømnedbrud, overgravede kabler og efterdønninger af skybrud.

"Vi er skiftet til Microsofts Office 365-mail i skyen, og en af hovedbegrundelserne er, at firmaet kan levere en langt mere stabil mail-platform, end vi selv har mulighed for at levere," fortæller hun.

Tre slags strøm

Skyen lå dog ikke lige for, men krævede som udgangspunkt en tilladelse fra Datatilsynet. 

Tilladelsen blev indhentet, og Anni Stahel fremviser papiret, så Computerworld ved selvsyn kan konstatere, at der er givet grønt lys til, at arbejdet sparkes i gang.

"Der er krav om, at vores data ikke forlader Europa, og derfor var det naturligvis også et krav til leverandøren, da vi gik i gang."

Desuden var stabilitet, som nævnt, en afgørende faktor for at gå i skyen, og et besøg på Microsofts datacenter i Irland viste sig, at gøre indtryk.

"Strømmen i Datacentret kommer eksempelvis fra tre forskellige leverandører. En opløftende information, fordi vi ved flere lejligheder har haft problemer med netop strømnedbrud." 

Samtidig er sikkerhed en væsentlig faktor i et ministerium, og endnu et argument for at gå i skyen.

"Vi slipper for service, patches og anden vedligeholdelse og de nedlukninger, det medfører," fortæller Anni Stahel.

Social- og Integrationsministeriet valgte således skyen til deres mail, hvilket gjorde minister Karen Hækkerup (S) til "den første danske minister med en cloud-baseret mail hos Microsoft". 

Mere eller mindre cloud 
Strategien i ministeriet, i de næste tre til fem år, går da også i retning af mere cloud.

"Med den hastighed som it-branchen lever i, så er det svært at se alt for langt ud i fremtiden, men vi arbejder mod it as a service med cloud hosting as a service som mellemstation," fortæller hun.

Det er dog ikke alt, der kan puttes i skyen, når man arbejder med følsomme data.

"Systemer, hvor vi eksempelvis anvender cpr-numre, vil vi ikke hoste på denne vis, hvilket også betyder, at vi langt fra kan sende alt ud i skyen. Vi har cirka 25 terabyte data, og halvdelen af dem, kommer næppe til at forlade matriklen, som det ser ud i øjeblikket."

Social-og Integrationsministeriets koncern består af departementet, samt en række styrelser som eksempelvis Ankestyrelsen.

Læs også:
[b]Stortest: Derfor er Office 2013 den hidtil bedste version
[/b]

CIO i Grundfos vælger Office 365 til 13.000 ansatte

Det kan du forvente af ny Office 365 til erhvervslivet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job