Det kan du forvente af ny Office 365 til erhvervslivet

Tre nye versioner af kodegigantens sky-kontor ligger nu klar til de danske virksomheder

Artikel top billede

Læs også:
Stortest: Derfor er Office 2013 den hidtil bedste version

CIO i Grundfos vælger Office 365 til 13.000 ansatte

Derfor vinder Microsofts Office 365 over IBM og Google

Så kom det sidste led i Microsofts lanceringskæde af Office-produkter i denne omgang.

Office 365 til virksomheder indeholder opdaterede versioner af Microsoft Lync, Exchange og SharePoint Online.

Microsofts missioner

Microsoft har to missioner, som selskabet er i fuld gang med at opfylde, i forbindelse med firmaets måske største lanceringsår nogensinde.

For det første er firmet så småt på vej væk fra e-mailen som det primære kommunikationsmiddel.

Nu handler det i langt højere grad om indbyggede social-funktioner i form af programmet Lync. Sociale elementer er således blevet tilføjet til den traditionelle mailboks, hvilket betyder, at man eksempelvis kan video-chatte direkte fra indbakken.

Den noget større og mere overordnede målsætning for kodegiganten fra Redmond er, at man vil væk fra at være en traditionel software-leverandør af programmer, der gemmes lokalt til i stedet at være et service-firma, som håndterer programmerne i skyen.

Hvilket Office 365 netop gør.

Pc, tablet og mobilos

Nogle af det fintunede elementer i sky-kontoret er søgefunktionen, integrationen med sociale værktøjer, deling af dokumenter på kryds og tværs, og så er platformen forberedt til de fleste styresystemer og (mobile) enheder.

"Office 365 virker på tværs af platforme, enheder og uanset sted. Office 365 er med andre ord dit kontor på farten", fortæller Aaren Ekelund, produktchef for Office 365 i Microsoft Danmark.

Office-pakken kommer i tre forskellige versioner med meget lange navne.

Det drejer sig om Office 365 Small Business Premium (1-10 ansatte), Office 365 Midsize Business (10-250 ansatte) Office 365 Enterprise (+ 250 ansatte).

Der er i øvrigt mulighed for at tage et kig på en gratis prøveversion af Office 365 på Microsofts websted.

Læs også:
Stortest: Derfor er Office 2013 den hidtil bedste version

CIO i Grundfos vælger Office 365 til 13.000 ansatte

Derfor vinder Microsofts Office 365 over IBM og Google

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S