Her er Danmarks kommende telefrekvenser

Disse telefrekvenser er i spil til fremtidens mobilekommunikation i Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også:
Dansker til tops i magtfuld telegruppe

Fire danskere skal stemme om internettets fremtid

Magtfuld tele-direktør stopper i staten - har nye planer

Rettet klokken 11:28.

Det bliver efter alt at dømme 700Mhz, 1400Mhz eller 2300Mhz frekvensbåndene, der skal bære Danmarks telekommunikation i fremtiden.

Det fortæller Finn Petersen, der netop har sat sig i sædet som næstformand i EU's Frekvenspolitikgruppe, RSPG (Radio Spectrum Policy Group). 

Du kan læse mere om hans planer med udnævnelsen her.

Gruppen skal i år identificere de frekvensbånd, som teleselskaberne og producenterne i Danmark og resten af Europa skal rette sig indefter.

"Brugen af mobil-data eksplorer i Danmark og resten af EU-landene, og derfor har vi behov for flere frekvenser, men frekvensbåndene er en virkelig knap ressource," siger Finn Petersen, der udover næstformandsposten i RSPG, også er vicedirektør i Erhvervsstyrelsen.

Hele processen omkring identifikation, godkendelse af standarder, frekvensplaner og endelig eksekvering tager omkring fem år.

Formålet med RSPG er at rådgive EU-Kommissionen omkring frekvenspolitiske og frekvensmæssige forhold.

Sådan foregår beslutningsprocessen
Finn Petersen fremhæver, at brugen af mobil-data er eksploreret, og at trafikken kun vil fortsætte opad i de næste år.

Men teleindustrien skal ikke regne med at få frigjort frekvenser lige med det samme.

Hvad er tidshorisonten på godkendelse af frekvenserne?

"Det vil formodentlig blive indenfor de næste tre til fem år, enkelte frekvensbånd kræver længere tid. Frekvensbåndene skal først identificeres, og så skal der være en nødvendig standardisering. Det er ikke os, der udarbejder den, men andre organisationer, som skal beslutte, hvilke frekvensplaner med videre, der skal anvendes," siger Finn Petersen.

Udover interne beslutningsprocesser i RSPG, er der flere interesser, der skal plejes, inden en endelig godkendte af frekvensbånd kan ske.

"Der er jo også nogle fabrikanter, der skal producere det nødvendige udstyr, herunder terminaler." siger Finn Petersen.

Her er frekvenserne

Her er frekvenserne
Ifølge Finn Petersen, er det særligt frekvensbånd, der ligger i den lavere ende af frekvensende af skalaen, der er interessante.

"Hvis frekvensbåndet skal benyttes til mobil-bredbånd, så skal det ikke være meget over 4 GHz, blandt andet fordi rækkevidden bliver meget kort," siger han og fortsætter:

"Hvorimod frekvenserne 700, 800 og 900 Mhz er meget velegnede til mobilt-bredbånd, særligt i tyndt befolkede egne, fordi båndene simpelthen rækker længere. Overalt i verdenen fokuseres der nu på mulighederne for at frigøre 700 MHz-båndet til mobil bredbånd,"

Udover arbejdet med teleområdet, har RSPG også ansvaret for andre teknologier.

"Med det stærkt stigende behov for frekvenser, undersøges det også, hvordan frekvenserne kan deles på den mest hensigtsmæssige måde, som eksempelvis sker i dag på wifi-området." afslutter Finn Petersen.

Læs også:
Dansker til tops i magtfuld telegruppe

Fire danskere skal stemme om internettets fremtid

Magtfuld tele-direktør stopper i staten - har nye planer

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems