Her er Danmarks kommende telefrekvenser

Disse telefrekvenser er i spil til fremtidens mobilekommunikation i Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også:
Dansker til tops i magtfuld telegruppe

Fire danskere skal stemme om internettets fremtid

Magtfuld tele-direktør stopper i staten - har nye planer

Rettet klokken 11:28.

Det bliver efter alt at dømme 700Mhz, 1400Mhz eller 2300Mhz frekvensbåndene, der skal bære Danmarks telekommunikation i fremtiden.

Det fortæller Finn Petersen, der netop har sat sig i sædet som næstformand i EU's Frekvenspolitikgruppe, RSPG (Radio Spectrum Policy Group). 

Du kan læse mere om hans planer med udnævnelsen her.

Gruppen skal i år identificere de frekvensbånd, som teleselskaberne og producenterne i Danmark og resten af Europa skal rette sig indefter.

"Brugen af mobil-data eksplorer i Danmark og resten af EU-landene, og derfor har vi behov for flere frekvenser, men frekvensbåndene er en virkelig knap ressource," siger Finn Petersen, der udover næstformandsposten i RSPG, også er vicedirektør i Erhvervsstyrelsen.

Hele processen omkring identifikation, godkendelse af standarder, frekvensplaner og endelig eksekvering tager omkring fem år.

Formålet med RSPG er at rådgive EU-Kommissionen omkring frekvenspolitiske og frekvensmæssige forhold.

Sådan foregår beslutningsprocessen
Finn Petersen fremhæver, at brugen af mobil-data er eksploreret, og at trafikken kun vil fortsætte opad i de næste år.

Men teleindustrien skal ikke regne med at få frigjort frekvenser lige med det samme.

Hvad er tidshorisonten på godkendelse af frekvenserne?

"Det vil formodentlig blive indenfor de næste tre til fem år, enkelte frekvensbånd kræver længere tid. Frekvensbåndene skal først identificeres, og så skal der være en nødvendig standardisering. Det er ikke os, der udarbejder den, men andre organisationer, som skal beslutte, hvilke frekvensplaner med videre, der skal anvendes," siger Finn Petersen.

Udover interne beslutningsprocesser i RSPG, er der flere interesser, der skal plejes, inden en endelig godkendte af frekvensbånd kan ske.

"Der er jo også nogle fabrikanter, der skal producere det nødvendige udstyr, herunder terminaler." siger Finn Petersen.

Her er frekvenserne

Her er frekvenserne
Ifølge Finn Petersen, er det særligt frekvensbånd, der ligger i den lavere ende af frekvensende af skalaen, der er interessante.

"Hvis frekvensbåndet skal benyttes til mobil-bredbånd, så skal det ikke være meget over 4 GHz, blandt andet fordi rækkevidden bliver meget kort," siger han og fortsætter:

"Hvorimod frekvenserne 700, 800 og 900 Mhz er meget velegnede til mobilt-bredbånd, særligt i tyndt befolkede egne, fordi båndene simpelthen rækker længere. Overalt i verdenen fokuseres der nu på mulighederne for at frigøre 700 MHz-båndet til mobil bredbånd,"

Udover arbejdet med teleområdet, har RSPG også ansvaret for andre teknologier.

"Med det stærkt stigende behov for frekvenser, undersøges det også, hvordan frekvenserne kan deles på den mest hensigtsmæssige måde, som eksempelvis sker i dag på wifi-området." afslutter Finn Petersen.

Læs også:
Dansker til tops i magtfuld telegruppe

Fire danskere skal stemme om internettets fremtid

Magtfuld tele-direktør stopper i staten - har nye planer

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job