Fængsels-dom til bankchefer kan ramme danske Trifork

Fredagens dom til to bankdirektører er dårligt nyt for blandt andet en bestemt direktør fra dansk softwareselskab. (Opdateret).

Artikel top billede

(Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash)

Læs også: Skæbnens time nærmer sig for sigtet softwareselskab

Noget tyder på, at en tur bag tremmer kan være kommet et skridt nærmere for den aarhusianske softwareselskab Triforks direktør Jørn Larsen og de to andre, der er sigtet i sagen om grov kursmanipulation.

I hvert fald har Retten i Hjørring netop slået fast, at to tidligere bankdirektører i Sparekassen Himmerland og EBH Bank skal fem måneder i fængsel for grov kursmanipulation, mens tre andre tiltalte skal ruske tremmer i tre måneder.

For som Computerworld tidligere i dag beskrev, er det meget sandsynligt, at dagens dom får betydning for lignende sager i fremtiden, heriblandt sagen mod software-selskabet Trifork fra Aarhus.

"Der er ingen tvivl om, at dommen, der bliver afsagt i morgen (i dag red.), har en vis betydning for kommende sager," fortalte vicestatsadvokat Hans Fogtdal til Computerworld.

Første af sin slags

Dommen er nemlig den første af sin slags og er derfor med til at lægge linjen i sager om grov kursmanipulation.

Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar til dagens dom fra Triforks direktør Jørn Larsen eller selskabets bestyrelsesformand Johan Blach Petersen.

Men bestyrelsesformanden har tidligere over for Computerworld hævdet selskabets uskyld.

Udover selskabet selv og direktør Jørn Larsen er også den tidligere bestyrelsesformand i Trifork, Jens Nielsen, der har en fortid i EBH Bank, foruden en fondschef i EBH Bank sigtet i sagen, som kommer for retten i Hjørring i maj måned.

Opdateret: Det lykkedes senere på dagen Computerworld at få en kommentar fra Triforks bestyrelsesformand Johan Blach Petersen. Han fastholder Triforks uskyld.

"Jeg mener stadig, at vi er uskyldige, og de to sager har ikke noget som helst med hinanden at gøre," lyder det fra bestyrelsesformand Johan Blach Petersen.

Heller ikke selv om vicestatsadvokaten siger, at dommen i dag kan få betydning for jeres sag?

"Jeg kan ikke se sammenhængen, men det kan være, jeg bliver klogere," slutter Johan Blach Petersen.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job