Skæbnens time nærmer sig for sigtet softwareselskab

I dag falder dom, der kan få stor betydning for aarhusiansk softwareselskab, der snart skal i retten sigtet for grov kursmanipulation.

Artikel top billede

Læs også: Politi mistænker dansk software-hus for urent trav

Politi tiltaler dansk it-firma for grov manipulation


It-firma tiltalt for kursmanipulation: Vi vil frifindes

Det aarhusianske softwareselskab Trifork har god grund til at følge med i, hvad der sker i retten i Hjørring i dag.

Som led i en lang række sager i kølvandet på EBH Banks fald i 2008, falder nemlig i dag den længe ventede dom i sagen om grov kursmanipulation mellem Sparekassen Himmerland og EBH Bank, hvor de to banker angiveligt købte op af hinandens aktier for at holde kursen kunstigt oppe.

Og ifølge vicestatsadvokat Hans Fogtdal kommer dommen til at få betydning for, hvordan man ser på lignende sager om påstået kursmanipulation i fremtiden.

Med andre ord kan dommen derfor få stor betydning for softwareselskabet, der for et år siden blev sigtet for grov kursmanipulation.

Manipulationen skulle ifølge Bagmandspolitiet have fundet sted i dagene efter selskabets børsintroduktion i 2007.

Trifork-sagen kommer for retten i Hjørring i midten af maj måned.

Har betydning for kommende sager

"Der er ingen tvivl om, at dommen, der bliver afsagt i morgen (i dag red.), har en vis betydning for kommende sager," fortæller vicestatsadvokat Hans Fogtdal og uddyber i forhold til Trifork-sagen:

"Sagerne har som sådan ikke noget med hinanden at gøre, men begge sager vedrører kursmanipulation og sagen i morgen (i dag red.) er første gang, det bliver afgjort, hvordan man håndterer det, som anklagemyndigheden ser som kursmanipulation aftalt mellem to banker."

Selv om sagerne ifølge vicestatsadvokaten ikke direkte har noget med hinanden at gøre er der visse tråde til EBH Bank, der krakkede med et brag i 2008.

For softwareselskabets bankforbindelse var EBH Bank, og udover selskabet Trifork er tre andre sigtede i sagen. Det drejer sig om selskabets direktør Jørn Larsen, den tidligere bestyrelsesformand Jens Nielsen samt en fondschef for EBH Bank.

Udover sin post som bestyrelsesformand i Trifork sad Jens Nielsen i 2007 i direktionen i EBH Bank.

Triforks nuværende bestyrelsesformand Johan Blach Petersen har tidligere bedyret selskabets uskyld over for Computerworld og kritiseret Bagmandspolitiets tempo i efterforskningen.

"Ud fra det, jeg har set, kan jeg slet ikke se, at vi har kunnet gøre noget som helst anderledes," udtalte han. Læs mere om det her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S