YouSee til angreb: Gratis WiFi i rivalens fiber-by

Stort fiberselskab er i gang med at rulle fiber ud i hel jysk by. Nu vælger YouSee selvsamme bys borgere til at teste et nyt, revolutionerende bredbåndsvåben.

Artikel top billede

Læs også: Dansk provinsby slår dørene op for super-internet

Borgerne i Varde kan glæde sig over den intense kamp om tv-bredbåndskunderne, der verserer i det danske kongerige i disse år.

For mens det fremadstormende fiberselskab SE (tidligere Syd Energi red.) for to år siden meldte ud, at det var gået i gang med at rulle 1 gigabit fiberforbindelser ud til samtlige borgere i Varde i et projekt, der går under det lidet ambitiøse projektnavn "Silicon Varde", slutter frierierne til borgerne ikke her.

Nu viser det sig nemlig, at TDC's tv-bredbåndsguldæg Yousee, har valgt selvsamme by til at prøvekøre et helt nyt bredbåndskoncept.

Prøvekaniner

Nærmere bestemt er det 4.000 medlemmer i Varde Antenneforening, der bliver prøvekaniner i et projekt, der går ud på, at det bliver muligt for Yousee-kunderne gratis at benytte sig af hinandens Wi-Fi.

Går alt vel, at Yousees plan at udrulle det til samtlige omkring 430.000 danske Yousee-kunder.

Yousee: Varde er et godt sted at starte
At man netop har valgt Varde som forsøgsby kunne derfor ligne et helt symbolsk valg i den krig, der verserer om tv-bredbåndskunderne mellem TDC-ejede Yousee på den ene side og fiberselskaberne på den anden, hvor især Syd Energi har vist sig som særdeles aggressiv, senest med købet af Stofa. Læs mere om det her.

Computerworld har derfor spurgt Yousee, om det er helt tilfældigt, at pilotprojektet tager afsæt i netop Varde. Her afviser man, at det er en krigserklæring, men svarer:

"Det er ikke mere tilfældigt, end at det ligger nede i et område, hvor der er et meget aktivt elselskab. Det gør da ikke spor, at det ligger i Syd Energis forsyningsområde," lyder svaret fra Yousees kommunikationschef Ib Konrad Jensen.

Han ser dog også andre fordele ved at starte ud med netop antenneforeningen i Varde:

SE forsmået bejler til antenneforeningen

"Vi har ledt efter en antenneforening til at lave forsøget med, og Varde er et godt sted at begynde, da det er en stor antenneforening med en høj tilslutningsprocent i byen og med mange bredbåndskunder. Så det er et godt sted at starte for at se, hvordan det vil fungere."

Ideen om at dele wifi er dog ikke helt ny.

Projektet er inspireret af det spanske Fon-projekt, som dog mødte en del modstand fra de danske teleselskaber for nogle år tilbage. Læs mere om det her.

SE er en forsmået bejler til antenneforeningen

At samarbejdet mellem Yousee og Vardes antenneforening nu rykker til et nyt stadie, er formentlig en torn i øjet på SE med Niels Duedahl i spidsen.

For SE har nemlig ikke lagt skjul på sin interesse for antenneforeningen, der dog har afvist frierierne.

"Helt konkret kunne jeg godt tænke mig, at SE købte antenneforeningen, så vi kunne få samlet kræfterne," udtalte SE-direktør Niels Duedahl for to år siden til Ugeavisen Varde

"Både SE og Varde Antenneforening er ejet af kunderne. Oven i købet de samme kunder. Derfor er det ikke særlig hensigtsmæssigt, at vi bruger tid og penge på at konkurrere," udtalte Niels Duedahl til ugeavisen.

Læs også: Dansk provinsby slår dørene op for super-internet

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S