YouSee til angreb: Gratis WiFi i rivalens fiber-by

Stort fiberselskab er i gang med at rulle fiber ud i hel jysk by. Nu vælger YouSee selvsamme bys borgere til at teste et nyt, revolutionerende bredbåndsvåben.

Artikel top billede

Læs også: Dansk provinsby slår dørene op for super-internet

Borgerne i Varde kan glæde sig over den intense kamp om tv-bredbåndskunderne, der verserer i det danske kongerige i disse år.

For mens det fremadstormende fiberselskab SE (tidligere Syd Energi red.) for to år siden meldte ud, at det var gået i gang med at rulle 1 gigabit fiberforbindelser ud til samtlige borgere i Varde i et projekt, der går under det lidet ambitiøse projektnavn "Silicon Varde", slutter frierierne til borgerne ikke her.

Nu viser det sig nemlig, at TDC's tv-bredbåndsguldæg Yousee, har valgt selvsamme by til at prøvekøre et helt nyt bredbåndskoncept.

Prøvekaniner

Nærmere bestemt er det 4.000 medlemmer i Varde Antenneforening, der bliver prøvekaniner i et projekt, der går ud på, at det bliver muligt for Yousee-kunderne gratis at benytte sig af hinandens Wi-Fi.

Går alt vel, at Yousees plan at udrulle det til samtlige omkring 430.000 danske Yousee-kunder.

Yousee: Varde er et godt sted at starte
At man netop har valgt Varde som forsøgsby kunne derfor ligne et helt symbolsk valg i den krig, der verserer om tv-bredbåndskunderne mellem TDC-ejede Yousee på den ene side og fiberselskaberne på den anden, hvor især Syd Energi har vist sig som særdeles aggressiv, senest med købet af Stofa. Læs mere om det her.

Computerworld har derfor spurgt Yousee, om det er helt tilfældigt, at pilotprojektet tager afsæt i netop Varde. Her afviser man, at det er en krigserklæring, men svarer:

"Det er ikke mere tilfældigt, end at det ligger nede i et område, hvor der er et meget aktivt elselskab. Det gør da ikke spor, at det ligger i Syd Energis forsyningsområde," lyder svaret fra Yousees kommunikationschef Ib Konrad Jensen.

Han ser dog også andre fordele ved at starte ud med netop antenneforeningen i Varde:

SE forsmået bejler til antenneforeningen

"Vi har ledt efter en antenneforening til at lave forsøget med, og Varde er et godt sted at begynde, da det er en stor antenneforening med en høj tilslutningsprocent i byen og med mange bredbåndskunder. Så det er et godt sted at starte for at se, hvordan det vil fungere."

Ideen om at dele wifi er dog ikke helt ny.

Projektet er inspireret af det spanske Fon-projekt, som dog mødte en del modstand fra de danske teleselskaber for nogle år tilbage. Læs mere om det her.

SE er en forsmået bejler til antenneforeningen

At samarbejdet mellem Yousee og Vardes antenneforening nu rykker til et nyt stadie, er formentlig en torn i øjet på SE med Niels Duedahl i spidsen.

For SE har nemlig ikke lagt skjul på sin interesse for antenneforeningen, der dog har afvist frierierne.

"Helt konkret kunne jeg godt tænke mig, at SE købte antenneforeningen, så vi kunne få samlet kræfterne," udtalte SE-direktør Niels Duedahl for to år siden til Ugeavisen Varde

"Både SE og Varde Antenneforening er ejet af kunderne. Oven i købet de samme kunder. Derfor er det ikke særlig hensigtsmæssigt, at vi bruger tid og penge på at konkurrere," udtalte Niels Duedahl til ugeavisen.

Læs også: Dansk provinsby slår dørene op for super-internet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS