Fremadstormende fiber-boss lurer på mega-fusion

Vejen er allerede banet for en ny fusion, lyder det fra fiber-direktør Niels Duedahl, der netop har fået grønt lys til opkøb af Stofa.

Artikel top billede

Læs også:

Syd Energi køber Stofa

SE: Stofa-køb er et frontal-angreb på TDC

Da fiberselskabet SE (tidligere Syd Energi red.) sidste efterår annoncerede købet af kabel tv-leverandøren Stofa til en pris af svimlende 1,9 milliarder kroner, blev det meldt ud med forbehold i stemmen.

For inden SE kunne lade champagnepropperne springe, krævede det, at konkurrencemyndighederne, der tidligere har stillet sig i vejen for en fusion på kabel tv-området, godkendte fusionen.

Det skete i forrige uge, og godkendelsen skete med et ordvalg, der vækker mere end almindelig glæde hos SE.

"Vi er selvfølgelig meget glade for godkendelsen, men vi er særligt glade for, at det er en bred godkendelse, som siger ja til fusion, men som også giver mulighed for yderligere integration af fiberoperatørerne," lyder det fra SE's direktør Niels Duedahl.

Han hæfter sig nemlig især ved én helt bestemt formulering hos konkurrencemyndighederne, han mener lægger op til grønt lys fra myndighederne til at samle fiberkræfterne i langt større grad end hidtil på det danske marked.

Med andre ord mener han, at skrivelsen giver grønt lys for en fusion mellem SE/Stofa og Waoo, der er fiberselskabernes hidtidige produkt- og markedsføringsselskab, ejet af 14 fiberselskaber heriblandt SE.

Konkurrencemyndighederne skriver nemlig følgende i afgørelsen:

"SE/Stofa indtager derfor hverken med eller uden Waoo en dominerende stilling, og fusionen fører således ikke til ensidige virkninger."

Vil gerne være endnu større

Som SE-direktøren læser teksten, betyder det, at heller ikke en yderligere fusion mellem SE/Stofa og Waoo bliver set som problematisk ifølge konkurrencemyndighederne.

Den tolkning er Konkurrencestyrelsen dog ikke enig i. Kontorchef Jacob Schaumburg-Müller afviser, at ordene kan læses som en forhåndsgodkendelse af en eventuel SE/Stofa-Waoo fusion.

"Vi tager kun stilling til fusioner, vi får forelagt, ikke til hypotetiske situationer. I den her sag har vi udelukkende taget stilling til den konkrete fusion mellem SE og Stofa," lyder det fra Jacob Schaumburg-Müller.

Direkte adspurgt om vi nu bevæger os mod en nærmere fusion, lyder svaret fra Niels Duedahl.

"Det er klart, at vi gerne vil have yderligere skala, hvis det kan lade sig gøre at finde en samlet løsning med resten af Waoo-familien."

"Vi er interesseret i at undersøge alle muligheder for mere skala i vores tv- og internetforretning, og hvis det kan udmøntes gennem en Waoo-SE-Stofa-fusion, så er vi også interesseret, hvis det kan ske efter den rigtige model, hvor det er det rigtige for kunderne og lønsomt for alle parter," lyder det fra Niels Duedahl.

Også fra Waoos officielle kanaler bliver konkurrencemyndighedernes godkendelse af købet mødt med optimisme.

SE vil udstikke kursen ved en Waoo-fusion

"Det er helt klart, at der er nogle store muligheder i et øget samarbejde mellem Waoo!, fiberselskaberne og SE-Stofa. Det er stadigvæk alt for tidligt at sige nået om, hvad resultatet bliver, men Waoo! glæder sig til at indgå i forhandlinger om muligheder og fordelene ved et øget samarbejde," lød det i en pressemeddelelse fra Waoos direktør Anders Christjansen.

Men det store spørgsmål er, hvordan et samarbejde kan udforme sig, og om det er muligt at få de mange interesser til at forenes.

For ved Stofa-købet lagde Niels Duedahl ikke skjul på frustrationen over, at det gik for langsomt i Waoo med at få kunderne om bord i kampen om at vriste magten over tv-bredbåndsmarkedet ud af TDC-ejede Yousees hænder, der har en markedsandel på over 50 procent.

Lige nu mener han, det er for tidligt at sige noget om en eventuel fusions udformning.

"Lige nu er vi i SE og Stofa fokuseret på at forberede vores egen integration og bygge vores egen forretningsplatform - det bruger vi al vores tid på nu."

"Men vi håber da på, at vores model bliver best practise for, hvordan man integrerer virksomheder," lyder det fra Niels Duedahl, der hermed ikke lægger skjul på, at han forventer, SE kommer til at udstikke kursen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura