Rival skyder igen: YouseeWifi er et marketing-stunt

Fiberselskabet SE har ikke meget til overs for ærkerivalen Yousees nyeste bredbåndstiltag. Læs hvorfor her.

Artikel top billede

Læs også:

Yousee til angreb: Gratis Wifi i rivalens fiber-by

Sådan vil Yousee lade kunderne dele trådløse netværk

Et symbolsk marketing-stunt.

Sådan lyder dommen fra ærkerivalen SE (tidligere Syd Energi) over Yousees nyeste bredbåndstiltag, YouseeWifi.

Et projekt, der går ud på at lade Yousee-kunderne dele hinandens wifi gratis.

Projektet skal prøvekøres henover sommeren i Varde, som netop er en af SE's fiberbastioner, hvor et projekt med at rulle fiber ud til samtlige borgere inden 2014 lige nu er i gang.

"Vi tager det som et udtryk for, at vi har succes med det, vi går og laver. Det er helt oplagt med det kundeindtag, vi har, at de bliver nødt til at manifestere sig på en eller anden måde i Varde, men det forekommer os nu mest af alt som en marketingsaktivitet," lyder det fra Lars Andreasen, koncerndirektør i SE.

"Så du forventer ikke, at YouseeWifi bliver en succes?

"Nej, det tror jeg ikke, det bliver," siger han og uddyber:

"Som vi ser det, er der enormt mange forbehold i det set-up, Yousee vil køre med. Anvendeligheden af wifi'en i det offentlige rum afhænger af en lang række forhold, såsom hvor cpe'en (teleterminalen red.) med routeren er placeret i huset, det afhænger af kapaciteten, og af husstandens forbrug, og så afhænger den af, hvor mange aktive cpe'er, der er på en gade," lyder det fra Lars Andreasen.

Iskold luft mellem SE og Varde antenneforening

Trods manglende tiltro til konkurrentens projekt erkender han dog, at SE selv har gået og fiflet med de helt samme tanker om at lade kunderne dele wifi.

"Men det er ikke aktuelt for os lige nu. Vi har travlt med at få kunder om bord og har mange andre ting på paletten," lyder det fra koncerndirektøren.

Apropos nye kunder lægger han dog ikke skjul på, at det nok ikke bliver i Varde antenneforening, at de næste kunder kommer fra.

SE har tidligere forsøgt at købe antenneforeningen. Men i dag synes luften mellem de to parter at være endda meget kold.

"Nu har antenneforeningen i Varde gjort det så snildt for sig selv, at den har lavet en fem-årig aftale med Yousee, så de har ingen bevægelsesfrihed i forhold til at benytte sig af andre aktører. De har skudt sig selv alvorligt i foden og flirter endda med ideen om at gå ud og bruge 140 millioner kroner af Varde-borgernes penge på selv at rulle fiber ud, hvilket er en fuldstændig håbløs tanke," lyder det fra Lars Andreasen.

For få uger siden godkendte konkurrencemyndighederne SE's køb af kabel tv-leverandøren Stofa, og de to selskaber er derfor i fuld gang med at blive kørt sammen.  

Det er endnu uvist, hvad købet kommer til at betyde for SE's forhold til fiberselskabernes fælles markedsføringsflagskib Waoo, som SE, sammen med landets andre fiberselskaber, smider penge i.

Selskabet blev stiftet i 2009 med formålet at danne fælles fiberfront mod især TDC i kampen om bredbåndskunderne.

SE-direktør Niels Duedahl har dog ikke lagt skjul på, at han går og lurer på muligheden for en endnu større fusion af fiberkræfterne.

Læs også:

Yousee til angreb: Gratis Wifi i rivalens fiber-by

Sådan vil Yousee lade kunderne dele trådløse netværk

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S