Sådan sikrer du Facebook på arbejdspladsen

Sociale medier, nye vaner og en alt for afslappet holdning til it-sikkerheden giver grå hår i virksomhederne. Her er en løsning på det problem.

Artikel top billede

Læs også:
Sådan får du 15 min. ekstra til hver ansat - hver dag

It-konsulenternes 14 beskidte kneb

Unge blæser på virksomhedens sikkerhed: Så farlige er unge

Specielt den unge medarbejder er ligeglad med it-sikkerheden på arbejdspladsen.

Det er konklusionen i en undersøgelse blandt 1.800 personer under 30 år, som er foretaget af netværksselskabet Cisco.

Her kan man blandt andet læse, at ni ud af 10 unge er ligeglade med privatliv på nettet, mens en tredjedel ikke bekymrer sig om, hvilke informationer man kan finde om dem på nettet.

Det kan lederen af DK Cert, Shehzad Ahmad, godt nikke genkendende til. Dog med et par tilføjelser.

"Mange unge er opflaskede med nettet, og derfor er det helt naturligt, at de bruger mulighederne. Men det gælder altså også for alle andre aldersgrupper, at man i større og større omfang bruger eksempelvis sociale medier," siger han.

"Det er en ganske naturlig udvikling."

Nye vaner betyder nye krav

Men udviklingen i it-sikkerhed skal naturligvis følge med, og her halter tingene i mange virksomheder.

"Nye vaner betyder nye krav. Det er altafgørende, at ansatte i danske virksomheder har nogle tydelige retningslinjer, som de kan læne sig op ad. Sådanne retningslinjer skal defineres af de sikkerhedsansvarlige, og det er langt fra tilfældet alle steder," siger Shehzad Ahmad.

Helt konkret peger han på, at sikkerhedspolitikker skal være opdaterede, så de tager hensyn til brugernes færden. Ellers giver de ikke mening.

"Vaner og måden at kommunikere på skal eksempelvis skrives ind, gerne med basis i praktiske eksempler"

Når ordene så er nedfældet på papir, så skal indholdet kommunikeres ud.

"Alt for få virksomheder snakker om sikkerhed. Der kan være forbud, men en egentlig dialog oplever man alt for sjældent. Den er ellers gratis, og den vil give langt bedre sikkerhed."

Derfor løser forbud ikke problemet

På den anden side peger Cert-chefen på, at man ikke kan forbyde sig ud af problemerne.

"Der er virksomheder, som bruger forbud, og der er en del snak om filtrering og DNS-spærring i øjeblikket, men det løser ikke problemerne."

Facebook bruger eksempelvis ikke kun til privatbrug i dagens Danmark, siger han.

"Sociale tjenester bruges i større og større omfang til kontakt med eksempelvis kunder, så også her blandes privatliv med arbejdesrelateret kommunikation. Derfor er det ikke særlig hensigtsmæssigt, at spærre for eksempelvis Facebook."

"Jeg tror på, at det er en awareness-kampagne, der skal ændre adfærd i forhold til trusselsbilledet," siger han og eksemplificerer med en oplevelse han fik på Medierådets konference om sociale medier blandt børn og unge.

"En pige rejste sig op og sagde: Det er vigtigt, at I voksne ikke tror, at vi har et helt andet liv på nettet, end det vi har i virkeligheden."

Læs også:
Sådan får du 15 min. ekstra til hver ansat - hver dag

It-konsulenternes 14 beskidte kneb

Unge blæser på virksomhedens sikkerhed: Så farlige er unge

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job