Denne mand har særlig betydning for dansk telekommunikation

Foran en samlet telebranche blev den danske Telepris uddelt til en person med særlig betydning for telekommunikationen i Danmark. En landsdel løb med alle priser.

Artikel top billede

Læs også: Din mobiltelefons antenne-kvalitet holdes hemmelig

Nordjyske repræsentanter ryddede bordet, da der i går blev uddelt priser til danske telespydspidser.

Prisuddelingen skete foran den danske telebranche, der havde kæmpet sig gennem forårssneen til Ingeniørhusets lokaler på Kalvebod Brygge i København.

Først og fremmest blev det teleprofessor Gert Frølund Petersen fra Aalborg Universitet, der løb med titlen som vinder af den danske Telepris, der for andet år i træk blev uddelt af Teleteknisk selskab.

Gert Frølund Petersen har nemlig udmærket sig for sin forskning i antenneteknologi heriblandt at have udviklet en metode, der kan afgøre antennekvaliteten på mobiltelefoner - en metode som bliver brugt som standard i branchen i dag.

I den forbindelse har han blandt andet langet ud efter antennekvaliteten på smartphones, blandt andet Apples iPhone 4.

Læs professorens vurdering af forskellige telefoners antennekvalitet her.

Løbende kritik

Gert Frølund Petersen har også løbende kritiseret, at oplysningerne om antennekvaliteten bliver holdt hemmelig, selv om producenterne ligger inde med dem.

Dette budskab gentog han i går, da han var på talerstolen for at modtage prisen.

"Vi ved godt, hvordan vi skal måle, men der er ingen, der tør tale højt om resultaterne. Det kan ikke være rigtigt," lød det fra Gert Frølund Petersen.

Netop den manglende gennemsigtighed med mobiltelefonernes antennekvalitet er efter manges mening med til at forplumre debatten om dårlig mobildækning, da operatørerne ender med at få skylden for "mobilhullerne", selv om problemet også hænger sammen med antennekvaliteten på telefonerne.

Af hensyn til samarbejdet med producenterne, taler operatørerne heller ikke højt om problemet.

Men der er måske håb forude. I regeringens netop fremlagte bredbåndsudspil vil regeringen arbejde for en fælles EU-mærkning af "mobiltelefoners modtageegenskaber.

Disse personer er fremtidens danske telehåb

Udover teleprisen blev der også uddelt en studerendepris, og den gik ligeledes til det nordjyske, et område, der tidligere har været kendt som Danmarks stolthed inden for mobiltelefoni-industrien.

Nærmere bestemt gik prisen til tre ingeniørstuderende fra Aalborg Universitet for deres "utrættelige arbejde med satellitteknologi," som det lød fra talerstolen.

Udover prisuddelingen bød konferencen, der i år havde temaet "Nye udfordringer på nettet", på indslag om alt fra netneutralitet, piratkopiering til cyberkriminalitet.

Foruden Erhvervs- og Vækstminister Anette Vilhelmsens (SF) lynhurtige visit, der som nævnt i går gav deltagerne en lille forsmag på regeringens nye bredbåndsudspil, lagde også landets it-teleordførere vejen forbi til en afsluttende paneldebat.

Konferencen var organiseret i samarbejde mellem IT-Branchen, Teleindustrien, IDA og DI Itek.

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Datacenter og Netværksspecialist

    Københavnsområdet

    Fødevarestyrelsen

    DevOps-medarbejder til .NET løsninger

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S