Her er opskriften: Sådan bliver du en god CIO

Det kræver en it-mæssig baggrund at blive en god CIO. Men også andre evner skal være på plads, hvis du skal have en chance. Se her, hvad det er.

Artikel top billede

Den moderne CIO har charme, selvtillid og lederegenskaber, der vil noget.

Læs også:
Derfor forsvinder den klassiske danske it-chef

Top-CIO: Denne beslutning ændrede hele min karriere

Skats nye CIO: Sådan tjener vi skatteborgerne bedst muligt

Sådan ser en god CIO ud:

"Man slipper ikke for en it-faglig baggrund, hvis man vil skal være en god CIO," siger Anders Drejer, der er professor på Institut for Økonomi og Ledelse på Aalborg Universitet. 

Han sidder desuden i den jury, der skal vælge årets CIO i 2013.

"Som jeg ser på det, kan man ikke lede en it-afdeling uden it-viden. Den ballast er meget vigtig,"

Den faglige kompetence er en nødvendighed af flere årsager, vurderer han.

"Man skal eksempelvis møde sine medarbejdere, der hvor de er, og man skal hele tiden holde sig opdateret på det faglige område. Bogholderi ændrer sig ikke, men det gør it. Derfor er det ikke nok med en lederuddannelse, der skal faglighed til, også selv om driften er uddelegeret." 

Mindst ti år på bagen

Forretningsdelen skal således gå hånd i hånd med den faglige viden.

"Man kan ikke komme uden om, at it er rygraden i en moderne virksomhed og fundament for forretningen. Derfor er en top-CIO strategisk tænkende."

På erfaringssiden har den gode CIO derfor mere end ti år, siger Anders Drejer.

"Det har vedkommende fordi, han eller hun har haft fingrene nede i maskinrummet, har vokset til en lederpost og taget den fornødne uddannelse i form af eksempelvis en MBA."

Derfor skal du glemme alt om at være fagnørd

It-chefen er ikke længere en fagnørd, der er svær at komme i kontakt med. snarere tværtimod.

"Kommunikation om, hvad it-infrastrukturen kan, er et must, og så skal vedkommende være en god personaleleder. Man skal lede nogle store fagligheder, der skal hjælpes frem og motiveres. Det er en ledelsesopgave, der vil noget," lyder det fra Anders Drejer.

Sidst, men ikke mindst skal den moderne CIO være i besiddelse af selvtillid og spidse albuer.

"En it-chef er ikke en person, der gemmer sig på sit kontor. Han skal formidle væsentligheden af det fagområde han repræsenterer. I videns virksomheder bliver størstedelen af investeringerne lagt i it, og derfor skal en CIO ikke være bange for at stå frem på scenen."

Læs om sidste års vinder af årets CIO. Årets CIO: Sådan træffer man beslutninger

Læs også:
Derfor forsvinder den klassiske danske it-chef

Top-CIO: Denne beslutning ændrede hele min karriere

Skats nye CIO: Sådan tjener vi skatteborgerne bedst muligt

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS