Ubuntu kommer nu i en helt speciel version

Først blev skrivebordsmiljøet Gnome skrottet. Nu er det så blevet taget til nåde igen og danner basis for en ny version af Ubuntu.

Artikel top billede

Først blev Gnome sparket ud til fordel for Unity. Nu kommer skrivebordet tilbage i folden igen.

Læs også:
Ubuntu skifter brugerflade

Ny og anderledes Ubuntu på gaden i dag

I 2011 tog udviklerne bag open source-styresystemet det dristige skridt at sparke Gnome på porten for i stedet at satse på et helt nyt og hjemme-produceret skrivebordsmiljø med navnet Unity.

Dengang var intentionerne klare:

"Indtil nu har man forsøgt at gøre systemet så Windows-agtigt som mulig for at gøre det nemt for Windows-brugerne at skifte. Men et kig på markedsandelene viser, at det ikke har været den store succes," sagde Martin Pihl, tidligere formand for Ubuntu Danmark i 2011.

"Med Unity er Apple blevet forbilledet, fordi dens brugerflade er langt bedre."

Siden det skifte har der været dele af Ubuntu-fællesskabet, der har efterspurgt en udgave med Gnome, og navnet Gnubuntu har været oppe flere gange.

Det ønske er nu taget til efterretning, og der kommer en officiel version, som dog får navnet Ubuntu Gnome.

Det skriver Computerworlds svenske søsterside.

Gnome er et grafisk miljø, som anvendes i en række Linux-distributioner. Eksempelvis Ubuntu og Suse.

Gnome konkurrerer primært mod KDE-desktoppen og altså med Ubuntus Unity-brugerflade. 

Kommer i næste måned

Ubuntu Gnome bliver frigivet samtidig med Ubuntu 13.04, det vil sige i april måned i år. 

Dog bliver det Gnome i version 3,6, der bliver standard men med mulighed for at opgradere til version 3,8.

Læs også:
Ubuntu skifter brugerflade

Ny og anderledes Ubuntu på gaden i dag

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Skåne

    Dalmatic TNV A/S

    Dygtig svagstrømsingeniør

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car