Ubuntu kommer nu i en helt speciel version

Først blev skrivebordsmiljøet Gnome skrottet. Nu er det så blevet taget til nåde igen og danner basis for en ny version af Ubuntu.

Artikel top billede

Først blev Gnome sparket ud til fordel for Unity. Nu kommer skrivebordet tilbage i folden igen.

Læs også:
Ubuntu skifter brugerflade

Ny og anderledes Ubuntu på gaden i dag

I 2011 tog udviklerne bag open source-styresystemet det dristige skridt at sparke Gnome på porten for i stedet at satse på et helt nyt og hjemme-produceret skrivebordsmiljø med navnet Unity.

Dengang var intentionerne klare:

"Indtil nu har man forsøgt at gøre systemet så Windows-agtigt som mulig for at gøre det nemt for Windows-brugerne at skifte. Men et kig på markedsandelene viser, at det ikke har været den store succes," sagde Martin Pihl, tidligere formand for Ubuntu Danmark i 2011.

"Med Unity er Apple blevet forbilledet, fordi dens brugerflade er langt bedre."

Siden det skifte har der været dele af Ubuntu-fællesskabet, der har efterspurgt en udgave med Gnome, og navnet Gnubuntu har været oppe flere gange.

Det ønske er nu taget til efterretning, og der kommer en officiel version, som dog får navnet Ubuntu Gnome.

Det skriver Computerworlds svenske søsterside.

Gnome er et grafisk miljø, som anvendes i en række Linux-distributioner. Eksempelvis Ubuntu og Suse.

Gnome konkurrerer primært mod KDE-desktoppen og altså med Ubuntus Unity-brugerflade. 

Kommer i næste måned

Ubuntu Gnome bliver frigivet samtidig med Ubuntu 13.04, det vil sige i april måned i år. 

Dog bliver det Gnome i version 3,6, der bliver standard men med mulighed for at opgradere til version 3,8.

Læs også:
Ubuntu skifter brugerflade

Ny og anderledes Ubuntu på gaden i dag

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S