Ubuntu kommer nu i en helt speciel version

Først blev skrivebordsmiljøet Gnome skrottet. Nu er det så blevet taget til nåde igen og danner basis for en ny version af Ubuntu.

Artikel top billede

Først blev Gnome sparket ud til fordel for Unity. Nu kommer skrivebordet tilbage i folden igen.

Læs også:
Ubuntu skifter brugerflade

Ny og anderledes Ubuntu på gaden i dag

I 2011 tog udviklerne bag open source-styresystemet det dristige skridt at sparke Gnome på porten for i stedet at satse på et helt nyt og hjemme-produceret skrivebordsmiljø med navnet Unity.

Dengang var intentionerne klare:

"Indtil nu har man forsøgt at gøre systemet så Windows-agtigt som mulig for at gøre det nemt for Windows-brugerne at skifte. Men et kig på markedsandelene viser, at det ikke har været den store succes," sagde Martin Pihl, tidligere formand for Ubuntu Danmark i 2011.

"Med Unity er Apple blevet forbilledet, fordi dens brugerflade er langt bedre."

Siden det skifte har der været dele af Ubuntu-fællesskabet, der har efterspurgt en udgave med Gnome, og navnet Gnubuntu har været oppe flere gange.

Det ønske er nu taget til efterretning, og der kommer en officiel version, som dog får navnet Ubuntu Gnome.

Det skriver Computerworlds svenske søsterside.

Gnome er et grafisk miljø, som anvendes i en række Linux-distributioner. Eksempelvis Ubuntu og Suse.

Gnome konkurrerer primært mod KDE-desktoppen og altså med Ubuntus Unity-brugerflade. 

Kommer i næste måned

Ubuntu Gnome bliver frigivet samtidig med Ubuntu 13.04, det vil sige i april måned i år. 

Dog bliver det Gnome i version 3,6, der bliver standard men med mulighed for at opgradere til version 3,8.

Læs også:
Ubuntu skifter brugerflade

Ny og anderledes Ubuntu på gaden i dag

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Vallensbæk Kommune

Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks