Ny og anderledes Ubuntu på gaden i dag

Årets første udgave af styresystemet Ubuntu kommer i dag. Den starter en helt ny epoke for open source-systemet ved at brænde to broer.

Artikel top billede

Brugerfladen Unity er en af nyhederne i Natty Narwhal.

Læs også: Næste Ubuntu får helt nyt ansigt og småfejl

Ubuntu 11.04 med kælenavnet Natty Narwhal er klar til download fra 28. april 2011.

Udgaven af styresystemet med det afrikanske navn har fået en helt ny brugerflade og bryder således et langt samarbejde med skrivebordsmiljøet Gnome.

Den nye brugerflade er blevet døbt Unity, og den er skabt af Ubuntu og Canonical, der er firmaet bag distributionen.

Skiftet er sket, fordi Ubuntu-folket vil sende styresystemet ud til en bredere variation af platforme som eksempelvis tavle-pc'er og netbooks, mens Gnome satser mere på den traditionelle pc-platform.

Samtidig har udviklerne vurderet, at Unity vil give en smukkere brugerflade, der minder mere om den, man kender fra Mac og mindre om Windows, der ellers har været forbilledet.

Det er dog stadig muligt at vælge Gnome-brugerfladen, hvis man ønsker det.

En drømmemis

Et andet stort samarbejde, der er blevet opløst, er parforholdet mellem Ubuntu og OpenOffice.

Oracle har ikke ønsket at fortsætte udviklingen af OpenOffice, hvilket betyder, at det er kontorpakken LibreOffice, der fremover bliver standard i Ubuntu.

Natty Narwhal kan hentes på Ubuntus webside.

Ubuntu har en udgivelsescyklus på seks måneder, hvilket betyder, at den næste udgave kommer til oktober.

Den er blevet navngivet Oneiric Ocelot, der betyder noget i retning af drømmende vildkat.

Læs også: Næste Ubuntu får helt nyt ansigt og småfejl

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S