Ny og anderledes Ubuntu på gaden i dag

Årets første udgave af styresystemet Ubuntu kommer i dag. Den starter en helt ny epoke for open source-systemet ved at brænde to broer.

Artikel top billede

Brugerfladen Unity er en af nyhederne i Natty Narwhal.

Læs også: Næste Ubuntu får helt nyt ansigt og småfejl

Ubuntu 11.04 med kælenavnet Natty Narwhal er klar til download fra 28. april 2011.

Udgaven af styresystemet med det afrikanske navn har fået en helt ny brugerflade og bryder således et langt samarbejde med skrivebordsmiljøet Gnome.

Den nye brugerflade er blevet døbt Unity, og den er skabt af Ubuntu og Canonical, der er firmaet bag distributionen.

Skiftet er sket, fordi Ubuntu-folket vil sende styresystemet ud til en bredere variation af platforme som eksempelvis tavle-pc'er og netbooks, mens Gnome satser mere på den traditionelle pc-platform.

Samtidig har udviklerne vurderet, at Unity vil give en smukkere brugerflade, der minder mere om den, man kender fra Mac og mindre om Windows, der ellers har været forbilledet.

Det er dog stadig muligt at vælge Gnome-brugerfladen, hvis man ønsker det.

En drømmemis

Et andet stort samarbejde, der er blevet opløst, er parforholdet mellem Ubuntu og OpenOffice.

Oracle har ikke ønsket at fortsætte udviklingen af OpenOffice, hvilket betyder, at det er kontorpakken LibreOffice, der fremover bliver standard i Ubuntu.

Natty Narwhal kan hentes på Ubuntus webside.

Ubuntu har en udgivelsescyklus på seks måneder, hvilket betyder, at den næste udgave kommer til oktober.

Den er blevet navngivet Oneiric Ocelot, der betyder noget i retning af drømmende vildkat.

Læs også: Næste Ubuntu får helt nyt ansigt og småfejl

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos