Dansk telekæmpe går ind i priskrig - men mod sin vilje

Den danske telebranche i gang med endnu et slag om priserne på de mobile produkter. Nu melder den sidste af de store danske telefirmaer sig ind i kampen.

Artikel top billede

Læs også:
Her rammer Telenors fyringer: En gruppe rammes hårdt

Telenor-boss: Sådan vil jeg ændre Telenor

Stort telefirma ruller LTE ud i Danmark inden for to uger

Telenors direktør erkender, at virksomheden barsler med konkrete planer for at føre virksomheden ind i den fri-tale-priskrig, som konkurrenterne i øjeblikket fører.

"Ja. Vi arbejder på helt konkrete planer for et modsvar på konkurrencen inden for taletidsmarkedet," siger Marek Slacik.

Men direktøren tager tilsyneladende konkurrenternes udspil omkring fri-taletid med ophøjet sindsro.

Hanvil ikke reagere, før virksomhedens LTE-løsning er lanceret. Hvornår det vil ske, kan du læse mere om her.

Han vurderer samtidig, at prisstrukturen i fremtiden slet ikke vil være båret af priserne på tale og sms.

Telenor holder sig tilbage - for nu

Selvom Telenor barsler med planer om at følger konkurrenterne, så er det ikke med direktørens gode vilje, at en ny priskrig nu raserer igen.

"Teleindustrien har altid kæmpet på priserne, og jeg er ikke ivrig for at indgå i den denne del af markedet igen," fortæller Marek Slacik.

Men selvom Telenor virker tilbageholdne, ser det nu ud til, at Telenor i fremtiden vil udforske markedet inden for helt andre områder.

"Selvfølgelig kigger vi på markedet for tale og sms, men vi tror på, at alt kommer til at handle om mobil-data," fortæller Marek Slacik og fortsætter:

"For os handler det her ikke om priser, men det handler i stedet om at gentænke måden, hvorpå vi leverer bedre data-services," siger han og henviser til virksomhedens strategi, der skal levere flere databaserede services til kunderne.

Men det bliver umiddelbart ingen nem opgave.

Direktøren skal nemlig samle hele teleindustrien, hvis de nye data-drømme skal lykkes.

"Det giver kun mening, hvis vi som industri prissætter data på en meningsfuld måde, og det afhænger af, at alle selskaberne spiller sine kort rigtigt." afslutter han.

Læs også:
Her rammer Telenors fyringer: En gruppe rammes hårdt

Telenor-boss: Sådan vil jeg ændre Telenor

Stort telefirma ruller LTE ud i Danmark inden for to uger

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS