Dansk telekæmpe går ind i priskrig - men mod sin vilje

Den danske telebranche i gang med endnu et slag om priserne på de mobile produkter. Nu melder den sidste af de store danske telefirmaer sig ind i kampen.

Artikel top billede

Læs også:
Her rammer Telenors fyringer: En gruppe rammes hårdt

Telenor-boss: Sådan vil jeg ændre Telenor

Stort telefirma ruller LTE ud i Danmark inden for to uger

Telenors direktør erkender, at virksomheden barsler med konkrete planer for at føre virksomheden ind i den fri-tale-priskrig, som konkurrenterne i øjeblikket fører.

"Ja. Vi arbejder på helt konkrete planer for et modsvar på konkurrencen inden for taletidsmarkedet," siger Marek Slacik.

Men direktøren tager tilsyneladende konkurrenternes udspil omkring fri-taletid med ophøjet sindsro.

Hanvil ikke reagere, før virksomhedens LTE-løsning er lanceret. Hvornår det vil ske, kan du læse mere om her.

Han vurderer samtidig, at prisstrukturen i fremtiden slet ikke vil være båret af priserne på tale og sms.

Telenor holder sig tilbage - for nu

Selvom Telenor barsler med planer om at følger konkurrenterne, så er det ikke med direktørens gode vilje, at en ny priskrig nu raserer igen.

"Teleindustrien har altid kæmpet på priserne, og jeg er ikke ivrig for at indgå i den denne del af markedet igen," fortæller Marek Slacik.

Men selvom Telenor virker tilbageholdne, ser det nu ud til, at Telenor i fremtiden vil udforske markedet inden for helt andre områder.

"Selvfølgelig kigger vi på markedet for tale og sms, men vi tror på, at alt kommer til at handle om mobil-data," fortæller Marek Slacik og fortsætter:

"For os handler det her ikke om priser, men det handler i stedet om at gentænke måden, hvorpå vi leverer bedre data-services," siger han og henviser til virksomhedens strategi, der skal levere flere databaserede services til kunderne.

Men det bliver umiddelbart ingen nem opgave.

Direktøren skal nemlig samle hele teleindustrien, hvis de nye data-drømme skal lykkes.

"Det giver kun mening, hvis vi som industri prissætter data på en meningsfuld måde, og det afhænger af, at alle selskaberne spiller sine kort rigtigt." afslutter han.

Læs også:
Her rammer Telenors fyringer: En gruppe rammes hårdt

Telenor-boss: Sådan vil jeg ændre Telenor

Stort telefirma ruller LTE ud i Danmark inden for to uger

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Intempus

Senior Python Backend Developer

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Løsningsarkitekt søges til fortsat digitalisering af Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura