Telefirmaer klager over TDC i samlet flok

Fire teleselskaber går sammen i fælles front mod TDC, og skriver i et åbent brev, at konkurrencesituationen på bredbånd befinder sig på et uholdbart niveau.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

Læs også: 
Udkantsdanmark undrer sig: Hvorfor særbehandling til Bornholm?

Teleindustrien træt af tæv: Nu vil vi anerkendes

Hvis regeringens nye bredbåndsmålsætninger skal blive en realitet i 2020, kræver det en langt bedre konkurrencesituation.

For som situationen er nu, sidder TDC tilsyneladende med alle kortene på hånden. 

Det mener fire teleselskaber i hvert fald, der uden om TDC, sammen har skrevet et åbent brev til politikerne på Christiansborg.

Selskaberne bag det åbne og kritiske brev til politikerne er Telenor, Telia, Global Connect og Concepy.  

Det skriver Berlingske i sin Business-sektion. 

Umuligt at leve op til kravene

Regeringen er netop kommet med et udspil, der lægger op til, at alle danskere i 2020 skal have en forbindelse med 100 Mbit i download og 30 Mbit i upload. 

Men det ambitiøse mål er stort set umuligt for teleselskaber at leve op til på grund af den fuldstændige skæve konkurrencesituation. 

De fire selskaber, som nu har dannet fælles trop mod TDC, skriver blandt andet i brevet, at "de er pressede på økonomien, og at konkurrencesituationen i Danmark befinder sig på et uholdbart niveau." 

Fordi TDC ejer en meget stor del af infrastrukturen, når det kommer til faste forbindelse som kobber eller fiber, mener de fire selskaber, at det bliver svært at komme uden om TDC. 

Milliarderne kunne bruges langt bedre

De fire selskaber bliver derfor nødt til at leje sig ind hos TDC's infrastruktur, hvis de skal levere 2020-målsætningerne.

Men lejeprisen er ikke udsat for særlig meget konkurrence, da TDC ejer en meget stor del, og derfor er priserne mere stillestående. 

"Regeringens oplæg er rigtigt fint, men det skaber ikke den konkurrence, man godt kunne ønske sig. Det er fortsat svært, for ikke at sige umuligt, for os at operere på kobbernettet. Vi vil forsøge at komme med forslag til, hvordan man skaber konkurrence, så alle har lige ret til at komme på kobbernettet," siger Niels Zibrandtsen, administrerende direktør for Global-Connect til Berlingske og fortsætter:

Her er de fire selskabers krav

"Det ærgrer os, at de mange milliarder, der investeres i teleinfrastruktur, bliver brugt til at lave lukkede net, for det betyder, at ressourcerne ikke bruges optimalt."

Berlingske skriver videre "at de fire teleselskaber ønsker, at alle får lige adgang til at tilbyde tjenester på alle infrastrukturer - herunder også coax-kabelerne, som TDC's kabel-TV-selskab YouSee leverer bredbånd til.

Nicholai Kramer Pfeiffer, der er juridisk chef hos Telenor, har denne kommentar til Berlingske:

"Udspillet fortjener meget ros. Men man savner en politisk stillingtagen til, hvad man vil på fastnetmarkedet," siger han og tilføjer:

"Vi må sige, at tiden har vist, at de tiltag, der har været på fastnetområdet, ikke har været nok til at skabe en tilstrækkelig konkurrence."

Regeringens udspil blev offentliggjort den 13 marts, du kan læse mere om de 22 bredbånds- og mobilpunkter her.

De fire selskaber vil komme med et konkret udspil efter påske, hvor de vil opstille en række forslag til, hvordan hele Danmarks bredbåndsplan kan se ud set fra deres stole.

Læs også: [/b]
Her er Danmarks bredbånds-fremtid: Regeringen klar med plan

Forvirring om uploadhastighed: 30 eller 50 mbits?

Derfor er it-branchen ret begejstret for ny bredbåndssplan

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job