Microsoft i Danmark: Derfor er Windows 8 en kæmpe-succes

Interview: Windows 8 er en kæmpesucces, mener Microsoft Danmark. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også: 
Er Microsofts Windows 8 en succes eller en fiasko?

Danske pc-forhandlere: Derfor vil kunder ikke have Windows 8

Stortest: Er Microsoft, Google eller Apple bedst?

Der er flere indikationer på, at Windows 8 ikke bare buldrer derud af. For eksempel her og her.  

Men hvad mener Microsoft selv? 

Windows-divisionschef hos Microsoft, Martin Thorning Hansen.
Der er flere ting, der indikerer, at I oplever nogle opstartsvanskeligheder for 8, og at salgstallene er noget dårligere, end de var med 7'eren, men det er måske ikke sådan, I ser det?

"Nej, det er ikke sådan, vi ser det. Selvfølgelig møder vi den der, 'hvordan er det, man bruger det her nye operativsystem?'.
Derfor bruger vi ekstremt mange flere penge på at uddanne dem, som skal sælge Windows 8 til forbrugerne, end vi gjorde med 7'eren. Der er mange flere nye muligheder med 8'eren, og det vil vi gerne lære folk."

Men hvordan ser tallene så konkret ud, hvis man sammenligner Windows 7 med 8, er der nogen forskel?

"Jeg kan ikke kommentere på salgstallene - hverken på 7 eller 8. Men jeg kan sige, at vi er tilfredse med salgstallene - de er som forventet, og udviklingen er rigtig positiv."

Hvis vi kigger et på år frem, vil salgstallene så bare stige og stige?

"Absolut, min forventing er at vi kommer til at have samme udbredelse eller mere, end vi havde med Windows 7. Den pc, du køber i dag, ligner på ingen måder den pc, du købte for to år siden. Det er hele det paradigmeskift, der gør, at vi vil se en hurtigere acceleration af Windows 8, end vi har set med tidligere operativsystemer."

Er den acceleration så startet nu?

"Nej, det er den jo så ikke. Det gør den nu i takt med nye devices. For mig at se vil det indenfor de næste par år ikke være muligt at købe en pc, som ikke har touch på skærmen - i hvert fald ikke hvis den kører Windows."

Er Windows 8 så en succes? 

"Vi har nu et operativsystem, som fuldstændig følger den udvikling, der er sket med det paradigmeskifte, som har været i forhold til hardware. Det er en kæmpe succes og gevinst, at både hardware og software nu spiller sammen og udvikler sig i samme takt," siger han og fortsætter: 

"Det er samspillet med vores partnere, der gør, at vi nu kan stå og sige 'er pc'en død? Nej, den er faktisk mere levende end nogensinde i den forstand, at pc'en nu er noget helt nyt. Derfor er Windows 8 en kæmpe succes, fordi den formår, at udnytte de nye devices til fulde."

Læs også: 
Så lille bliver Microsofts andel af tablet-markedet

Mange danske it-chefer lunkne over for Windows 8

Computergigant: Derfor er Windows 8 ikke særlig godt

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S