Microsoft i Danmark: Derfor er Windows 8 en kæmpe-succes

Interview: Windows 8 er en kæmpesucces, mener Microsoft Danmark. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også: 
Er Microsofts Windows 8 en succes eller en fiasko?

Danske pc-forhandlere: Derfor vil kunder ikke have Windows 8

Stortest: Er Microsoft, Google eller Apple bedst?

Der er flere indikationer på, at Windows 8 ikke bare buldrer derud af. For eksempel her og her.  

Men hvad mener Microsoft selv? 

Windows-divisionschef hos Microsoft, Martin Thorning Hansen.
Der er flere ting, der indikerer, at I oplever nogle opstartsvanskeligheder for 8, og at salgstallene er noget dårligere, end de var med 7'eren, men det er måske ikke sådan, I ser det?

"Nej, det er ikke sådan, vi ser det. Selvfølgelig møder vi den der, 'hvordan er det, man bruger det her nye operativsystem?'.
Derfor bruger vi ekstremt mange flere penge på at uddanne dem, som skal sælge Windows 8 til forbrugerne, end vi gjorde med 7'eren. Der er mange flere nye muligheder med 8'eren, og det vil vi gerne lære folk."

Men hvordan ser tallene så konkret ud, hvis man sammenligner Windows 7 med 8, er der nogen forskel?

"Jeg kan ikke kommentere på salgstallene - hverken på 7 eller 8. Men jeg kan sige, at vi er tilfredse med salgstallene - de er som forventet, og udviklingen er rigtig positiv."

Hvis vi kigger et på år frem, vil salgstallene så bare stige og stige?

"Absolut, min forventing er at vi kommer til at have samme udbredelse eller mere, end vi havde med Windows 7. Den pc, du køber i dag, ligner på ingen måder den pc, du købte for to år siden. Det er hele det paradigmeskift, der gør, at vi vil se en hurtigere acceleration af Windows 8, end vi har set med tidligere operativsystemer."

Er den acceleration så startet nu?

"Nej, det er den jo så ikke. Det gør den nu i takt med nye devices. For mig at se vil det indenfor de næste par år ikke være muligt at købe en pc, som ikke har touch på skærmen - i hvert fald ikke hvis den kører Windows."

Er Windows 8 så en succes? 

"Vi har nu et operativsystem, som fuldstændig følger den udvikling, der er sket med det paradigmeskifte, som har været i forhold til hardware. Det er en kæmpe succes og gevinst, at både hardware og software nu spiller sammen og udvikler sig i samme takt," siger han og fortsætter: 

"Det er samspillet med vores partnere, der gør, at vi nu kan stå og sige 'er pc'en død? Nej, den er faktisk mere levende end nogensinde i den forstand, at pc'en nu er noget helt nyt. Derfor er Windows 8 en kæmpe succes, fordi den formår, at udnytte de nye devices til fulde."

Læs også: 
Så lille bliver Microsofts andel af tablet-markedet

Mange danske it-chefer lunkne over for Windows 8

Computergigant: Derfor er Windows 8 ikke særlig godt

Læses lige nu

    Procon Solution A/S

    Customer Success Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S