Microsoft i Danmark: Derfor er Windows 8 en kæmpe-succes

Interview: Windows 8 er en kæmpesucces, mener Microsoft Danmark. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også: 
Er Microsofts Windows 8 en succes eller en fiasko?

Danske pc-forhandlere: Derfor vil kunder ikke have Windows 8

Stortest: Er Microsoft, Google eller Apple bedst?

Der er flere indikationer på, at Windows 8 ikke bare buldrer derud af. For eksempel her og her.  

Men hvad mener Microsoft selv? 

Windows-divisionschef hos Microsoft, Martin Thorning Hansen.
Der er flere ting, der indikerer, at I oplever nogle opstartsvanskeligheder for 8, og at salgstallene er noget dårligere, end de var med 7'eren, men det er måske ikke sådan, I ser det?

"Nej, det er ikke sådan, vi ser det. Selvfølgelig møder vi den der, 'hvordan er det, man bruger det her nye operativsystem?'.
Derfor bruger vi ekstremt mange flere penge på at uddanne dem, som skal sælge Windows 8 til forbrugerne, end vi gjorde med 7'eren. Der er mange flere nye muligheder med 8'eren, og det vil vi gerne lære folk."

Men hvordan ser tallene så konkret ud, hvis man sammenligner Windows 7 med 8, er der nogen forskel?

"Jeg kan ikke kommentere på salgstallene - hverken på 7 eller 8. Men jeg kan sige, at vi er tilfredse med salgstallene - de er som forventet, og udviklingen er rigtig positiv."

Hvis vi kigger et på år frem, vil salgstallene så bare stige og stige?

"Absolut, min forventing er at vi kommer til at have samme udbredelse eller mere, end vi havde med Windows 7. Den pc, du køber i dag, ligner på ingen måder den pc, du købte for to år siden. Det er hele det paradigmeskift, der gør, at vi vil se en hurtigere acceleration af Windows 8, end vi har set med tidligere operativsystemer."

Er den acceleration så startet nu?

"Nej, det er den jo så ikke. Det gør den nu i takt med nye devices. For mig at se vil det indenfor de næste par år ikke være muligt at købe en pc, som ikke har touch på skærmen - i hvert fald ikke hvis den kører Windows."

Er Windows 8 så en succes? 

"Vi har nu et operativsystem, som fuldstændig følger den udvikling, der er sket med det paradigmeskifte, som har været i forhold til hardware. Det er en kæmpe succes og gevinst, at både hardware og software nu spiller sammen og udvikler sig i samme takt," siger han og fortsætter: 

"Det er samspillet med vores partnere, der gør, at vi nu kan stå og sige 'er pc'en død? Nej, den er faktisk mere levende end nogensinde i den forstand, at pc'en nu er noget helt nyt. Derfor er Windows 8 en kæmpe succes, fordi den formår, at udnytte de nye devices til fulde."

Læs også: 
Så lille bliver Microsofts andel af tablet-markedet

Mange danske it-chefer lunkne over for Windows 8

Computergigant: Derfor er Windows 8 ikke særlig godt

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS