Microsoft i Danmark: Derfor er Windows 8 en kæmpe-succes

Interview: Windows 8 er en kæmpesucces, mener Microsoft Danmark. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også: 
Er Microsofts Windows 8 en succes eller en fiasko?

Danske pc-forhandlere: Derfor vil kunder ikke have Windows 8

Stortest: Er Microsoft, Google eller Apple bedst?

Der er flere indikationer på, at Windows 8 ikke bare buldrer derud af. For eksempel her og her.  

Men hvad mener Microsoft selv? 

Windows-divisionschef hos Microsoft, Martin Thorning Hansen.
Der er flere ting, der indikerer, at I oplever nogle opstartsvanskeligheder for 8, og at salgstallene er noget dårligere, end de var med 7'eren, men det er måske ikke sådan, I ser det?

"Nej, det er ikke sådan, vi ser det. Selvfølgelig møder vi den der, 'hvordan er det, man bruger det her nye operativsystem?'.
Derfor bruger vi ekstremt mange flere penge på at uddanne dem, som skal sælge Windows 8 til forbrugerne, end vi gjorde med 7'eren. Der er mange flere nye muligheder med 8'eren, og det vil vi gerne lære folk."

Men hvordan ser tallene så konkret ud, hvis man sammenligner Windows 7 med 8, er der nogen forskel?

"Jeg kan ikke kommentere på salgstallene - hverken på 7 eller 8. Men jeg kan sige, at vi er tilfredse med salgstallene - de er som forventet, og udviklingen er rigtig positiv."

Hvis vi kigger et på år frem, vil salgstallene så bare stige og stige?

"Absolut, min forventing er at vi kommer til at have samme udbredelse eller mere, end vi havde med Windows 7. Den pc, du køber i dag, ligner på ingen måder den pc, du købte for to år siden. Det er hele det paradigmeskift, der gør, at vi vil se en hurtigere acceleration af Windows 8, end vi har set med tidligere operativsystemer."

Er den acceleration så startet nu?

"Nej, det er den jo så ikke. Det gør den nu i takt med nye devices. For mig at se vil det indenfor de næste par år ikke være muligt at købe en pc, som ikke har touch på skærmen - i hvert fald ikke hvis den kører Windows."

Er Windows 8 så en succes? 

"Vi har nu et operativsystem, som fuldstændig følger den udvikling, der er sket med det paradigmeskifte, som har været i forhold til hardware. Det er en kæmpe succes og gevinst, at både hardware og software nu spiller sammen og udvikler sig i samme takt," siger han og fortsætter: 

"Det er samspillet med vores partnere, der gør, at vi nu kan stå og sige 'er pc'en død? Nej, den er faktisk mere levende end nogensinde i den forstand, at pc'en nu er noget helt nyt. Derfor er Windows 8 en kæmpe succes, fordi den formår, at udnytte de nye devices til fulde."

Læs også: 
Så lille bliver Microsofts andel af tablet-markedet

Mange danske it-chefer lunkne over for Windows 8

Computergigant: Derfor er Windows 8 ikke særlig godt

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS