Efter nej til e-valg: "V er Danmarks mest vattede parti"

"Venstre er Danmarks mest vattede og useriøse parti,", lyder det fra S-ordfører efter Venstres nej til forsøg med e-valg. DF er omvendt begejstret.

Artikel top billede

Læs også: Venstre stemmer nej til e-valg - regeringsforslag falder

Socialdemokraternes it-ordfører Trine Bramsen er benhård i sin kritik af Venstre.

Det sker efter Venstre i dag har meddelt, at det stemmer nej til lovforslag om forsøg med e-valg.

På Facebook skriver Trine Bramsen:

"Synes det er rigtig ærgerligt, at Venstre laver kovending i deres holdning til forsøg med e-valg. Vi taler om FORSØG med e-valg i seks frivillige kommuner."

"Et forsøg som Venstre før valget støttede varmt. Venstre er Danmarks mest vattede og useriøse parti!"

Computerworld har forsøgt at få hende til at uddybe kommentaren, men hun havde ikke tid til at tale, da hun stod midt i et møde.

Du kan læse argumentationen hos Venstre for at stemme nej her.

DF vil sende rødvin

Omvendt er begejstringen til at tage og føle på hos Dansk Folkeparti.

It-ordfører Dennis Flydtkjær skrev i sidste uge, at han ville vædde en flaske rødvin på at Venstre ville stemme ja. I øvrigt mente en blogger også at vide dette.

Men Dennis Flydtkjær er glad for V-beslutningen og peger også på, hvor dyrt det vil blive at afholde e-valg.

I øvrigt har han ikke givet Michael Aastrup-Jensen en flaske rødvin, da de to aldrig nåede at vædde.

"Men jeg vil nu stadig gerne give ham en flaske for at stemme forslaget ned," udtaler Dennis Flydtkjær.

Mormor med afgørende indflydelse

Adspurgt til at Michael Aastrup-Jensen hev sin mormor ind i debatten både i 2009, hvor han var "totalt pro" e-valg og siden igen 2013, kan det dog også være, at mormoren får en flaske vin.

"Jeg burde dog nok overveje om det ikke er mormoren der skal have flasken, for det ser ud til at hun har haft afgørende indflydelse," udtaler Dennis Flydtkjær med et smil.

Selvom de prisoverslag, som Margrete Vestager er kommet med på hans spørgsmål, måtte indeholde evaluering og er priser på pilotforsøg, sa mener han fortsat det ser alt for dyrt ud.

"Det er stadig meget dyrt efter min mening," udtaler Dennis Flydtkjær.

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra Indenrigsminister Margrethe Vestager fra De Radikale.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S