Vestager efter nederlag: E-valg kommer en dag

Indenrigsminister Margrethe Vestager (R) er "dybt forundret" over Venstres nej til forsøg med e-valg. Men det kommer en dag, spår hun. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også: Venstre siger nej til e-valg - regeringsforslag falder

Efter nej til e-valg: "V er Danmarks mest vattede parti"

Venstre har i dag meldt ud, at partiet vil stemme nej til et lovforslag om forsøg med e-valg.

Det kommer bag på indenrigsminister Margrethe Vestager (R).

"Jeg er dybt forundret over, at Venstre nu meddeler, at de ikke vil stemme for forsøg med e-valg. Partiet har ellers tidligere været positiv," udtaler hun i en skriftlig kommentar til Computerworld.

Meldingen fra Venstre betyder, at der ikke er flertal i folketinget for at lave forsøg med e-valg nu, erkender hun.

"Det synes jeg er ærgerligt," udtaler Margrethe Vestager.

E-valg kan forny og udvikle demokrati

Forsøg med e-valg kan ifølge ministeren "teste muligheden for at mange tusinde vælgere med handicap kan stemme i hemmelighed - ligesom andre".

"Det er en rettighed, som det store flertal kan tage helt for givet. Jeg synes, at det er en vigtig rettighed som borger og vælger, at jeg kan sætte mit kryds uden andre ser, hvad jeg stemmer på."

"Den rettighed vil jeg brede ud til så mange vælgere som overhovedet muligt," udtaler hun i meddelelsen.

Men det vil Venstre ikke være med til, ifølge indenrigsministeren.

"E-valg kan være med til at forny og udvikle vores demokrati på en helt oplagt måde - men det kan jeg altså forstå, Venstre ikke vil være med til."

"Også selv om det er muligt at lave e-valg på en måde, hvor vi ikke går på kompromis med sikkerheden om valgresultatet."

"Det bliver så ikke i denne omgang, vi får prøvet e-valg i Danmark - men jeg er overbevist om, det sker en dag," slutter hun.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job