Vestager efter nederlag: E-valg kommer en dag

Indenrigsminister Margrethe Vestager (R) er "dybt forundret" over Venstres nej til forsøg med e-valg. Men det kommer en dag, spår hun. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også: Venstre siger nej til e-valg - regeringsforslag falder

Efter nej til e-valg: "V er Danmarks mest vattede parti"

Venstre har i dag meldt ud, at partiet vil stemme nej til et lovforslag om forsøg med e-valg.

Det kommer bag på indenrigsminister Margrethe Vestager (R).

"Jeg er dybt forundret over, at Venstre nu meddeler, at de ikke vil stemme for forsøg med e-valg. Partiet har ellers tidligere været positiv," udtaler hun i en skriftlig kommentar til Computerworld.

Meldingen fra Venstre betyder, at der ikke er flertal i folketinget for at lave forsøg med e-valg nu, erkender hun.

"Det synes jeg er ærgerligt," udtaler Margrethe Vestager.

E-valg kan forny og udvikle demokrati

Forsøg med e-valg kan ifølge ministeren "teste muligheden for at mange tusinde vælgere med handicap kan stemme i hemmelighed - ligesom andre".

"Det er en rettighed, som det store flertal kan tage helt for givet. Jeg synes, at det er en vigtig rettighed som borger og vælger, at jeg kan sætte mit kryds uden andre ser, hvad jeg stemmer på."

"Den rettighed vil jeg brede ud til så mange vælgere som overhovedet muligt," udtaler hun i meddelelsen.

Men det vil Venstre ikke være med til, ifølge indenrigsministeren.

"E-valg kan være med til at forny og udvikle vores demokrati på en helt oplagt måde - men det kan jeg altså forstå, Venstre ikke vil være med til."

"Også selv om det er muligt at lave e-valg på en måde, hvor vi ikke går på kompromis med sikkerheden om valgresultatet."

"Det bliver så ikke i denne omgang, vi får prøvet e-valg i Danmark - men jeg er overbevist om, det sker en dag," slutter hun.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura