TDC eliminerer topdirektørs stilling sammen med hans exit

Mens TDC's tidligere teknikdirektør skal stå i spidsen for NNIT, er der ikke hyret nogen afløser til ham i TDC. Læs hvorfor her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Topdirektør forlader TDC - har fået nok af tilpasninger

I fredags kunne Computerworld fortælle, at it-virksomheden NNIT har hyret TDC's tidligere teknikdirektør Jess Ibsen.

I juni tiltræder han som driftsdirektør for NNIT's 1200 mand.

Computerworld har derfor kontaktet TDC for at finde ud af, hvem der overtager hans opgaver i telekoncernen.

Her lyder svaret, at der ikke er en formel afløser.

Jess Ibsen afdeling, Teknologi og Planlægning, er nemlig blevet nedlagt, og de fleste arbejdsopgaver er røget over i den nyoprettede afdeling Strategisk Planlægning, som Henning Dickow i dag står i spidsen for.

Det skete i forbindelse med strategiændringerne i TDC, der blev fremlagt tilbage i november, som blandt andet indebar sammenlægningen af en række brands, foruden integrationen af netværksvirksomheden NetDesign tættere på modervirksomheden.

"Jess' område hed Teknologi og Planlægning. Grundet organisationsændringen kan man ikke sige, at der er en, som har afløst ham direkte. Hovedparten røg over i Strategisk Planlægning og i IT & Teknologi," lyder det fra kommunikationsrådgiver Povl Rasmussen.

Povl Rasmussen fastholder, at Jess Ibsen forlod TDC efter eget ønske.

"Han stoppede efter eget valg ved udgangen af december efter at have overdraget arbejdsopgaverne i månederne før," bedyrer Povl Rasmussen.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec