TDC eliminerer topdirektørs stilling sammen med hans exit

Mens TDC's tidligere teknikdirektør skal stå i spidsen for NNIT, er der ikke hyret nogen afløser til ham i TDC. Læs hvorfor her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Topdirektør forlader TDC - har fået nok af tilpasninger

I fredags kunne Computerworld fortælle, at it-virksomheden NNIT har hyret TDC's tidligere teknikdirektør Jess Ibsen.

I juni tiltræder han som driftsdirektør for NNIT's 1200 mand.

Computerworld har derfor kontaktet TDC for at finde ud af, hvem der overtager hans opgaver i telekoncernen.

Her lyder svaret, at der ikke er en formel afløser.

Jess Ibsen afdeling, Teknologi og Planlægning, er nemlig blevet nedlagt, og de fleste arbejdsopgaver er røget over i den nyoprettede afdeling Strategisk Planlægning, som Henning Dickow i dag står i spidsen for.

Det skete i forbindelse med strategiændringerne i TDC, der blev fremlagt tilbage i november, som blandt andet indebar sammenlægningen af en række brands, foruden integrationen af netværksvirksomheden NetDesign tættere på modervirksomheden.

"Jess' område hed Teknologi og Planlægning. Grundet organisationsændringen kan man ikke sige, at der er en, som har afløst ham direkte. Hovedparten røg over i Strategisk Planlægning og i IT & Teknologi," lyder det fra kommunikationsrådgiver Povl Rasmussen.

Povl Rasmussen fastholder, at Jess Ibsen forlod TDC efter eget ønske.

"Han stoppede efter eget valg ved udgangen af december efter at have overdraget arbejdsopgaverne i månederne før," bedyrer Povl Rasmussen.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job