Nokia blokerer for Googles video-codec - kan ikke blive til noget

Nokia blokerer totalt for udviklingen af Googles VP8-videocodec, som Google ellers gerne vil gøre til en global standard. Se her, hvorfor Nokia har taget det usædvanlige skridt.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Loek Essers

Google kan ikke komme til at anvende sit eget video-codec, VP8, som selskabet købte i 2010 fra On2 Technologies, og som anvendes til komprimering af video.

Det skyldes, at Nokia blankt afviser at licensiere en eneste af de patenterede teknologier, som kan vise sig at være helt afgørende for VP8.

Det er en streg i regningen for Google, der arbejder på at gøre VP8 til en global standard for video-codec.

Google anvender selv VP8 samt open source-codec'en Vorbis i WebM, der er et open source-projekt, som selskabets sponsorerer.

Selskabet meddelte i januar 2011, at det ville stoppe med at understøtte den ellers udbredte H.264-codec i Chrome-browseren.

I stedet ville selskabet begynde at understøtte open source-codecs som WebM og Theora.

Derfor siger Nokia nej

Men i vejen står altså Nokia, der for få dage siden indleverede en klage til det såkaldte "Internet Engineering Task Force' med en liste over en række patenter, som det finske selskab mener bliver krænket af VP8.

I klagen skriver Nokia, at selskabet ikke under nogen omstændigheder er villig til at afgive de intellektuelle rettigheder til brug i VP8.

I en mail til Computerworld News Service skriver Nokia, at selskabet arbejder for åbenhed, samarbejde og standardisering.

"Men vi er vidne til et selskab, der forsøger at gennemtvinge udbredelsen af sin egen propreitære teknologi, der ikke indeholder nogen som helst fordele i forhold til eksisterende teknologier som H.264, ligesom det krænker Nokias intellektuelle rettigheder," lyder det fra Nokia.

Derfor har selskabet taget "det usædvanlige skridt" at erklære, at det ikke vil tillade andre selskaber at købe en licens til et hvilket som helst Nokia-patent, der "kan anvendes til at implementere dets RFC6386-specifikation til VP8 eller andre afledte codecs," hedder det.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S