Nokia blokerer for Googles video-codec - kan ikke blive til noget

Nokia blokerer totalt for udviklingen af Googles VP8-videocodec, som Google ellers gerne vil gøre til en global standard. Se her, hvorfor Nokia har taget det usædvanlige skridt.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Loek Essers

Google kan ikke komme til at anvende sit eget video-codec, VP8, som selskabet købte i 2010 fra On2 Technologies, og som anvendes til komprimering af video.

Det skyldes, at Nokia blankt afviser at licensiere en eneste af de patenterede teknologier, som kan vise sig at være helt afgørende for VP8.

Det er en streg i regningen for Google, der arbejder på at gøre VP8 til en global standard for video-codec.

Google anvender selv VP8 samt open source-codec'en Vorbis i WebM, der er et open source-projekt, som selskabets sponsorerer.

Selskabet meddelte i januar 2011, at det ville stoppe med at understøtte den ellers udbredte H.264-codec i Chrome-browseren.

I stedet ville selskabet begynde at understøtte open source-codecs som WebM og Theora.

Derfor siger Nokia nej

Men i vejen står altså Nokia, der for få dage siden indleverede en klage til det såkaldte "Internet Engineering Task Force' med en liste over en række patenter, som det finske selskab mener bliver krænket af VP8.

I klagen skriver Nokia, at selskabet ikke under nogen omstændigheder er villig til at afgive de intellektuelle rettigheder til brug i VP8.

I en mail til Computerworld News Service skriver Nokia, at selskabet arbejder for åbenhed, samarbejde og standardisering.

"Men vi er vidne til et selskab, der forsøger at gennemtvinge udbredelsen af sin egen propreitære teknologi, der ikke indeholder nogen som helst fordele i forhold til eksisterende teknologier som H.264, ligesom det krænker Nokias intellektuelle rettigheder," lyder det fra Nokia.

Derfor har selskabet taget "det usædvanlige skridt" at erklære, at det ikke vil tillade andre selskaber at købe en licens til et hvilket som helst Nokia-patent, der "kan anvendes til at implementere dets RFC6386-specifikation til VP8 eller andre afledte codecs," hedder det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S