Nokia blokerer for Googles video-codec - kan ikke blive til noget

Nokia blokerer totalt for udviklingen af Googles VP8-videocodec, som Google ellers gerne vil gøre til en global standard. Se her, hvorfor Nokia har taget det usædvanlige skridt.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Loek Essers

Google kan ikke komme til at anvende sit eget video-codec, VP8, som selskabet købte i 2010 fra On2 Technologies, og som anvendes til komprimering af video.

Det skyldes, at Nokia blankt afviser at licensiere en eneste af de patenterede teknologier, som kan vise sig at være helt afgørende for VP8.

Det er en streg i regningen for Google, der arbejder på at gøre VP8 til en global standard for video-codec.

Google anvender selv VP8 samt open source-codec'en Vorbis i WebM, der er et open source-projekt, som selskabets sponsorerer.

Selskabet meddelte i januar 2011, at det ville stoppe med at understøtte den ellers udbredte H.264-codec i Chrome-browseren.

I stedet ville selskabet begynde at understøtte open source-codecs som WebM og Theora.

Derfor siger Nokia nej

Men i vejen står altså Nokia, der for få dage siden indleverede en klage til det såkaldte "Internet Engineering Task Force' med en liste over en række patenter, som det finske selskab mener bliver krænket af VP8.

I klagen skriver Nokia, at selskabet ikke under nogen omstændigheder er villig til at afgive de intellektuelle rettigheder til brug i VP8.

I en mail til Computerworld News Service skriver Nokia, at selskabet arbejder for åbenhed, samarbejde og standardisering.

"Men vi er vidne til et selskab, der forsøger at gennemtvinge udbredelsen af sin egen propreitære teknologi, der ikke indeholder nogen som helst fordele i forhold til eksisterende teknologier som H.264, ligesom det krænker Nokias intellektuelle rettigheder," lyder det fra Nokia.

Derfor har selskabet taget "det usædvanlige skridt" at erklære, at det ikke vil tillade andre selskaber at købe en licens til et hvilket som helst Nokia-patent, der "kan anvendes til at implementere dets RFC6386-specifikation til VP8 eller andre afledte codecs," hedder det.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist der vil være med, når det gælder til PET

    Københavnsområdet

    PlanBørnefonden

    Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse