Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Nokia blokerer for Googles video-codec - kan ikke blive til noget

Nokia blokerer totalt for udviklingen af Googles VP8-videocodec, som Google ellers gerne vil gøre til en global standard. Se her, hvorfor Nokia har taget det usædvanlige skridt.

Loek Essers

Google kan ikke komme til at anvende sit eget video-codec, VP8, som selskabet købte i 2010 fra On2 Technologies, og som anvendes til komprimering af video.

Det skyldes, at Nokia blankt afviser at licensiere en eneste af de patenterede teknologier, som kan vise sig at være helt afgørende for VP8.

Det er en streg i regningen for Google, der arbejder på at gøre VP8 til en global standard for video-codec.

Google anvender selv VP8 samt open source-codec'en Vorbis i WebM, der er et open source-projekt, som selskabets sponsorerer.

Selskabet meddelte i januar 2011, at det ville stoppe med at understøtte den ellers udbredte H.264-codec i Chrome-browseren.

I stedet ville selskabet begynde at understøtte open source-codecs som WebM og Theora.

Derfor siger Nokia nej

Men i vejen står altså Nokia, der for få dage siden indleverede en klage til det såkaldte "Internet Engineering Task Force' med en liste over en række patenter, som det finske selskab mener bliver krænket af VP8.

I klagen skriver Nokia, at selskabet ikke under nogen omstændigheder er villig til at afgive de intellektuelle rettigheder til brug i VP8.

I en mail til Computerworld News Service skriver Nokia, at selskabet arbejder for åbenhed, samarbejde og standardisering.

"Men vi er vidne til et selskab, der forsøger at gennemtvinge udbredelsen af sin egen propreitære teknologi, der ikke indeholder nogen som helst fordele i forhold til eksisterende teknologier som H.264, ligesom det krænker Nokias intellektuelle rettigheder," lyder det fra Nokia.

Derfor har selskabet taget "det usædvanlige skridt" at erklære, at det ikke vil tillade andre selskaber at købe en licens til et hvilket som helst Nokia-patent, der "kan anvendes til at implementere dets RFC6386-specifikation til VP8 eller andre afledte codecs," hedder det.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Styrk effektivitet og bundlinje i ét hug

Fleksibilitet, valgfrihed og bæredygtighed er nogle af de områder, som vægtes særligt højt, især blandt de yngre generationer, når de skal vælge eller blive på en arbejdsplads. På eventet kan du få konkrete løsningsforslag til, hvordan du med en fleksibel IT-strategi og det frie IT-valg, kan give medarbejderne medbestemmelse omkring valg af digitalt arbejdsudstyr og samtidig være mere miljøbevidste i deres valg.

06. juni 2023 | Læs mere


Kom godt i gang og få det fulde udbytte med Dynamics 365 FO

Overvejelser, forberedelser og implementering. CGI's eksperter stiller skarp på Microsoft Dynamics 365 FO og merværdien ved samspillet med Azure og Power Platform.

06. juni 2023 | Læs mere


Cybersecurity Excellence Day 2023

Sikkerhed er et vidt begreb, og antallet af produkter og services nærmest eksploderer i takt med, at trusselsbilledet bliver stadig mere mudret og faretruende. På årets Cybersecurity Excellence Day kommer vi hele vejen rundt, så du får et solidt grundlag for at skelne mellem de aktuelt mest værdifulde teknologier fra buzzwords og ny vin på gamle flasker.

07. juni 2023 | Læs mere