Licensrod: Dårlig licensstyring giver dårlig sikkerhed

Itek under Dansk Industri kritiserer danske myndigheder, der har fået ekstra regninger på softwarelicenser, fordi de ikke har styr på området.

Artikel top billede

Læs også:

Finansminister ind i sag om store licens-bøder til myndigheder

Masser af licensrod hos danske myndigheder - får ekstra licensregninger for millioner

"Det er da for dårligt," udtaler direktør Tom Togsverd fra it-brancheforeningen Itek under Dansk Industri.

Reaktionen kommer ovenpå afsløringer af, at danske myndigheder har måtte betale ekstra licensregninger for tilsammen omkring 70 milllioner kroner de sidste par år.

Læs mere om det her.

Tom Togsverd har "ofte hørt begrundelsen, at organisationsomlægninger - navnligt i staten - medfører et vist slør."

"Men 70 millioner kroner er ikke undskyldeligt. Det offentlige må simpelthen få mere styr på sine licenser - det vi i ITEK drøftet med DI's medlemmer," udtaler han.

Hænger også sammen med sikkerhed

Samtidig påpeger han, at området også hænger sammen med andre områder.

"Licensstyring hænger løvrigt tæt sammen med it-sikkerhed og kan med fordel samtænkes og styres," forklarer han.

En vigtig del af it-sikkerheden er, at du har styr på, hvilke applikationer, der ligger på hvilke computere og terminaler, forklarer han.

"Hvis medarbejderne har egne eller ikke-autoriserede udgaver på deres computere, er de et potentielt sikkerhedshul."

"Derfor har vi i vores sikkerhedsarbejde lagt vægt på licensstyring netop som led i denne styring af aktiverne," udtaler Tom Togsverd.

"Også af den grund burde de offentlige it-afdelinger have meget bedre styr på, hvem der bruger hvad. Har du ikke styr på applikationerne, har du heller ikke styr på sikkerheden," slutter Tom Togsverd.

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS