Licensrod: Dårlig licensstyring giver dårlig sikkerhed

Itek under Dansk Industri kritiserer danske myndigheder, der har fået ekstra regninger på softwarelicenser, fordi de ikke har styr på området.

Artikel top billede

Læs også:

Finansminister ind i sag om store licens-bøder til myndigheder

Masser af licensrod hos danske myndigheder - får ekstra licensregninger for millioner

"Det er da for dårligt," udtaler direktør Tom Togsverd fra it-brancheforeningen Itek under Dansk Industri.

Reaktionen kommer ovenpå afsløringer af, at danske myndigheder har måtte betale ekstra licensregninger for tilsammen omkring 70 milllioner kroner de sidste par år.

Læs mere om det her.

Tom Togsverd har "ofte hørt begrundelsen, at organisationsomlægninger - navnligt i staten - medfører et vist slør."

"Men 70 millioner kroner er ikke undskyldeligt. Det offentlige må simpelthen få mere styr på sine licenser - det vi i ITEK drøftet med DI's medlemmer," udtaler han.

Hænger også sammen med sikkerhed

Samtidig påpeger han, at området også hænger sammen med andre områder.

"Licensstyring hænger løvrigt tæt sammen med it-sikkerhed og kan med fordel samtænkes og styres," forklarer han.

En vigtig del af it-sikkerheden er, at du har styr på, hvilke applikationer, der ligger på hvilke computere og terminaler, forklarer han.

"Hvis medarbejderne har egne eller ikke-autoriserede udgaver på deres computere, er de et potentielt sikkerhedshul."

"Derfor har vi i vores sikkerhedsarbejde lagt vægt på licensstyring netop som led i denne styring af aktiverne," udtaler Tom Togsverd.

"Også af den grund burde de offentlige it-afdelinger have meget bedre styr på, hvem der bruger hvad. Har du ikke styr på applikationerne, har du heller ikke styr på sikkerheden," slutter Tom Togsverd.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S