Licensrod: Dårlig licensstyring giver dårlig sikkerhed

Itek under Dansk Industri kritiserer danske myndigheder, der har fået ekstra regninger på softwarelicenser, fordi de ikke har styr på området.

Artikel top billede

Læs også:

Finansminister ind i sag om store licens-bøder til myndigheder

Masser af licensrod hos danske myndigheder - får ekstra licensregninger for millioner

"Det er da for dårligt," udtaler direktør Tom Togsverd fra it-brancheforeningen Itek under Dansk Industri.

Reaktionen kommer ovenpå afsløringer af, at danske myndigheder har måtte betale ekstra licensregninger for tilsammen omkring 70 milllioner kroner de sidste par år.

Læs mere om det her.

Tom Togsverd har "ofte hørt begrundelsen, at organisationsomlægninger - navnligt i staten - medfører et vist slør."

"Men 70 millioner kroner er ikke undskyldeligt. Det offentlige må simpelthen få mere styr på sine licenser - det vi i ITEK drøftet med DI's medlemmer," udtaler han.

Hænger også sammen med sikkerhed

Samtidig påpeger han, at området også hænger sammen med andre områder.

"Licensstyring hænger løvrigt tæt sammen med it-sikkerhed og kan med fordel samtænkes og styres," forklarer han.

En vigtig del af it-sikkerheden er, at du har styr på, hvilke applikationer, der ligger på hvilke computere og terminaler, forklarer han.

"Hvis medarbejderne har egne eller ikke-autoriserede udgaver på deres computere, er de et potentielt sikkerhedshul."

"Derfor har vi i vores sikkerhedsarbejde lagt vægt på licensstyring netop som led i denne styring af aktiverne," udtaler Tom Togsverd.

"Også af den grund burde de offentlige it-afdelinger have meget bedre styr på, hvem der bruger hvad. Har du ikke styr på applikationerne, har du heller ikke styr på sikkerheden," slutter Tom Togsverd.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,