Så vilde er vi med at surfe på Apple-produkter

Apples vækst kan ses i antallet æblemaskiner på de danske hjemmesider. Her er antallet af visninger på iPads og Macs eksploderet.

Artikel top billede

For omkring halvandet årti siden lå it-mastodonten Apple og rodede med globale markedsandele på operativsystemer helt nede på tre procent i et pc-marked, der var totalt domineret af Microsofts Windows-familie. 

Faktisk var selskabet tæt på fallitens rand i 1997, hvor selskabets stifter og siden guru, Steve Jobs, kom "hjem" og overtog styringen med selskabet for første gang nogensinde.

Siden er der sket meget, hvor ikke mindst den mobile revolution og en række Apple-initiativer med blandt andet at lancere sine egne Apple Stores har rystet godt op i den herskende it-verdensorden.

I januar 2013 viste det sig så, at mere end hver fjerde computer eller mobiltelefon, der tilgår danske hjemmesider, har et lille æble-logo et sted på chassiset.

Mere specifikt bliver 14,5 procent af hjemmesiderne besøgt af en iOS-enhed som iPad eller iPhone, mens Mac OS X-maskiner står for godt 11 procent af besøgene.

Det viser den seneste statistik fra Foreningen af Danske Interaktive Medier

Microsoft bløder markedsandele

De tilsvarende tal for januar 2012 lå på henholdsvis syv procent for iOS og knap 10 procent for Mac OS X-computere - svarende til, at mindre end hver femte enhed på danske hjemmesider var fra Apple for et år siden.

I januar 2011 var kun godt 10 procent af de besøgende på danske hjemmesider udstyret med et Apple-produkt. 

Dengang for to år siden havde Microsoft en markedsandel på godt 88 procent.

I dag ligger Microsofts operativsystemer med en andel lige omkring 70 procent, hvor Windows 7 med en markedsandel på knap 50 procent er det klart mest populære styresystem, der besøger FDIM's medlemmer, som blandt andet inkluderer DR.dk, Krak.dk, TV2.dk og Ekstrabladet.dk.

Apple har således været den klart største årsag til Microsofts nedgang på 18 procentpoints på to år, hvorimod Googles Android-styresystem halter et godt stykke bagefter med en andel på lige godt 2,6 procent.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration