Så vilde er vi med at surfe på Apple-produkter

Apples vækst kan ses i antallet æblemaskiner på de danske hjemmesider. Her er antallet af visninger på iPads og Macs eksploderet.

Artikel top billede

For omkring halvandet årti siden lå it-mastodonten Apple og rodede med globale markedsandele på operativsystemer helt nede på tre procent i et pc-marked, der var totalt domineret af Microsofts Windows-familie. 

Faktisk var selskabet tæt på fallitens rand i 1997, hvor selskabets stifter og siden guru, Steve Jobs, kom "hjem" og overtog styringen med selskabet for første gang nogensinde.

Siden er der sket meget, hvor ikke mindst den mobile revolution og en række Apple-initiativer med blandt andet at lancere sine egne Apple Stores har rystet godt op i den herskende it-verdensorden.

I januar 2013 viste det sig så, at mere end hver fjerde computer eller mobiltelefon, der tilgår danske hjemmesider, har et lille æble-logo et sted på chassiset.

Mere specifikt bliver 14,5 procent af hjemmesiderne besøgt af en iOS-enhed som iPad eller iPhone, mens Mac OS X-maskiner står for godt 11 procent af besøgene.

Det viser den seneste statistik fra Foreningen af Danske Interaktive Medier

Microsoft bløder markedsandele

De tilsvarende tal for januar 2012 lå på henholdsvis syv procent for iOS og knap 10 procent for Mac OS X-computere - svarende til, at mindre end hver femte enhed på danske hjemmesider var fra Apple for et år siden.

I januar 2011 var kun godt 10 procent af de besøgende på danske hjemmesider udstyret med et Apple-produkt. 

Dengang for to år siden havde Microsoft en markedsandel på godt 88 procent.

I dag ligger Microsofts operativsystemer med en andel lige omkring 70 procent, hvor Windows 7 med en markedsandel på knap 50 procent er det klart mest populære styresystem, der besøger FDIM's medlemmer, som blandt andet inkluderer DR.dk, Krak.dk, TV2.dk og Ekstrabladet.dk.

Apple har således været den klart største årsag til Microsofts nedgang på 18 procentpoints på to år, hvorimod Googles Android-styresystem halter et godt stykke bagefter med en andel på lige godt 2,6 procent.

Annonce

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S