Her er forklaringen på kæmpe TDC-netværksnedbrud

Et kæmpenedbrud på TDC's netværk sendte onsdag eftermiddag telegigantens største kunder i sort. Læs her, hvordan TDC's teknikere håndterede opgaven.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også: TDC ramt af kæmpe-nedbrud - 100.000 kunder nede.

Der var hektisk aktivitet hos TDC onsdag.

Det skyldtes, at omkring 100.000 netværksforbindelser til de største af telegigantens erhvervskunder gik i sort i en times tid - flere timer for enkelte kunder - i eftermiddagstimerne.

"Alle er helt oppe at køre, når sådan noget sker," lyder det fra Henrik Vestergaard, driftsansvarlig for TDC's IP-net i Danmark og teleselskabets overordnede netværk i resten af verden.

Han fortæller, at der blev løbet rundt med sved på panden, da fejlen blev opdaget og fejlrettet i løbet af blot 17 minutter.

På grund af en tvungen server-genstart oplevedes nedbruddet dog som langt længere ude hos store erhvervskunder, som tæller blandt andre Danske Bank og SAS.

Syv teknikere blev lynhurtigt kastet ind i opgaven, der under normale omstændigheder uden nedbrud kræver maksimalt to mand at løse. Henrik Vestergaard måtte selv vente til midnat, før han kunne holde fri.

"Alle er klar til at yde en ekstraordinær indsats og være på plads, når den slags uheld er ude," fortæller han til Computerworld.

Syge servere til storkunderne

Årsagen til det store nedbrud ligger i, at TDC er ved at lægge sine management-netværk for erhvervskunder i Norden sammen.

Det skyldes, at Danmark kører med ét netværkssystem, mens resten af Norden er på et andet netværk.

Helt konkret opstod fejlen, da TDC ville lægge nogle routing-tabeller til management-netværket sammen.

"Der begik vi den fejl, at vi fik duplikeret IP-adresser på 32 ud af 1.400 routere, og det resulterede i en overbelastning, så routerne blev syge. Der er jo en fysisk begrænsning på memory, og den overskred vi," forklarer Henrik Vestergaard.

Han indskyder samtidig, at de 32 ud af 1.400 routere ikke giver et repræsentativt bilede, da det drejer sig om TDC's allerstørste routere, hvor alle de store kunder er samlet ud af hele TDC's erhversportefølje på 17.000 erhvervskunder.

Sådan vil TDC undgå lignende uheld

Henrik Vestergaard forklarer på den baggrund, at det hovedsageligt var danske erhvervskunder i Københavns- og Aarhusområdet, der blev ramt af nedbruddet.

Kan være menneskelig fejl

Hvordan fejlen kunne opstå, er TDC stadig i gang med at undersøge.

"Jeg kan på nuværende tidspunkt ikke sige noget om, hvorvidt nedbruddet skyldtes en tastefejl eller en maskinfejl, men det er vi i gang med at undersøge," siger Henrik Vestergaard.

Han forventer, at kunderne inden for et par dage vil modtage en RFO-rapport (reason for outage) med en detaljeret beskrivelse af hændelsesforløbet og ikke mindst, hvordan TDC vil forsøge at undgå lignende nedbrud igen.

Skal snakke forløbet igennem

TDC har med sammenlægningen af sine nordiske netværk før været ude i meget større sammenlægningsprojekter, da managementnetværkene kun er en lille del af det store netværk.

Derfor kom nedbruddet i managementnetværket også bag på TDC, og der blev med det samme kaldt ekstra teknikere til serverrummet, så fejlen kunne udbedres hurtigst muligt.

"Vi havde alle sammen en hektisk arbejdsdag, hvilket også vil være tilfældet i dag," siger Henrik Vestergaard, der kalder sine folk sammen til et møde i eftermiddag.

"Man kan desværre aldrig udstikke 100 procent-garantier, men vi mødes i eftermiddag og taler tingene igennem, så den slags nedbrud ikke sker igen," lyder det fra Henrik Vestergaard.

De fleste kunder oplevede, at de havde normal drift omkring 15-tiden i går, mens det ifølge Henrik Vestergaard tog noget længere for enkelte kunder, før de var på netværket igen.

Læs også: TDC ramt af kæmpe-nedbrud - 100.000 kunder nede.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S