Nyt håb for din smartphone: Få langt bedre batteritid

Helt ny teknologi kan få din smartphone til at køre betydeligt længere på en opladning. Se her hvordan.

Artikel top billede

Batterikapacitet er et kæmpe problem for enhver smartphone-ejer.

Og det er ikke blevet meget bedre i den tid, telefonerne har været på markedet.

Godt nok er skærmene blevet større og processorerne hurtigere, men som regel skal en smartphone efter nogenlunde normalt brug stadig lades op en til to gange i døgnet.

Nu er der håb forude.

Det amerikanske firma Energ2 har lanceret en ny anode fremstillet af såkaldt designerkulstof til de i smartphone-sammenhæng nærmest eneherskende lithium-ion-batterier.

Anodens molekylestruktur gør, at den kan lagre 50 procent mere energi per arealenhed end de normale anoder fremstillet af grafit, og det kan få batteriet i din smartphone, tablet eller bærbare pc til at yde op til 30 procent mere.

Koster ekstra

Den nye anode, som allerede er gået i produktion, koster cirka 20 procent mere end anoder i grafit, men firmaet bag forventer, at batteriproducenter gerne vil betale det ekstra for den øgede batterikapacitet.

Teknologien kan naturligvis også bruges til at skrumpe batteriernes størrelse i stedet for øget kapacitet. På den måde kan batteridrevne gadgets gøres endnu mindre.

Kulstofanoden kræver angiveligt ikke nogen ændringer i den måde, litthium-ion-batterierne fremstilles på i dag.

Batterikapacitet i eldrevne biler er også et kæmpe problem for udbredelsen. Det blev senest dokumenteret for offentligheden i går aftes på DR1 i programmet "For godt til at være sandt", hvor rækkevidden i en Nissan Leaf viste sig at være betydeligt kortere end det annoncerede.

Desværre betyder merprisen for en anode i designerkulfiber, at det ikke er sandsynligt, at producenter af lithium-ion-batterier til elbiler vil bruge teknologien.

Det siger analytikeren Cosmin Laslau fra Lux Research til MIT Technology Review.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job