AMD: Derfor nærmer Moores Lov sig afslutningen

Den berømte Moores Lov nærmer sig sin afslutning, mener chip-kæmpen AMD, der kæmper for at følge med.

Artikel top billede

Det er snart endegyldigt slut med den berømte Moores Lov, der siger, at antallet af it-komponenter i et integreret kredsløb vil blive fordoblet hvert andet år.

Den amerikanske fysiker Michio Kaku, har tidligere spået, at virkeligheden vil løbe fra Moores Lov inden for de kommende 10 år. Det kan du læse mere om her.

Grunden er, at vi efter hans mening nærmer os et punkt, hvor de stedse mindre transistorer vil nå en række fysiske begrænsninger, der bliver sat af basale fysiske love inden for termodynamik og kvantefysik.

Problemer for AMD

Hans vurdering understøttes af chipselskabet AMD, der har haft store udfordringer med overgangen fra 28-nanometer chip til 20-nanometer chip.

En chips nanometer-måling beskriver størrelsen på de mindste transistorer på en chip.

Ifølge selskabets chef-udvikler, John Gustafson, er det et tegn på, at vi er ved at nærme os afslutningen på de ekstreme udviklings-hastigheder.

"Vi kan se, at udviklingen begynder at gå langsommere. Vi har ventet på overgangen fra 28 nm til 20 nm, men det tager meget længere tid, end det ville have skullet ifølge Moores Lov," har han tidligere sagt til avisen Inquirer.

John Gustafson siger, at Moores Lov oprindeligt handlede om mere end blot de teknologiske muligheder for at bygge flere og flere transistorer på en chip.

Den oprindelige formulering inddrog ifølge ham også økonomien, idet den handlede om, at antaller af transistorer, som det var rentabelt at producere, ville blive fordoblet hvert andet år.

"Moores lov har altid handlet lige så meget om omkostninger som om øgning af performance," siger Gary Silcot, pr-mand for AMD.

Intels chip skrumper fortsat

AMD's udmeldinger underbygges af, at selskabet i den seneste tid har fået baghjul af Intel, som fortsætter med at udvikle mindre og mindre designs.

Intel har i dag 22 nm chip til seneste generation af sine Core-processorer, mens AMD fortsat arbejder med 28 nm.

Intel forventer at kunne levere 14 nm Haswell-chip til næste og sigter efter 10 nm i 2016.

Ifølge amerikanske PC World tyder alt på, at chip fortsat bliver mindre og mindre. Men vi vil ikke længere se de kraftige stigninger i performance, som Moores Lov ellers har forudsagt.

I stedet vil fokus ligge på forbedrede grafiske muligheder og nedbringelse af strømforbruget.

Fysikeren Michio Kaku mener, at næste skridt i processor-evolutionen vil være molekylære transistorer eller kvante-computere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Digitaliseringsstyrelsen

Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Statens IT

Linux-serverspecialist til Statens It

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect