AMD: Derfor nærmer Moores Lov sig afslutningen

Den berømte Moores Lov nærmer sig sin afslutning, mener chip-kæmpen AMD, der kæmper for at følge med.

Artikel top billede

Det er snart endegyldigt slut med den berømte Moores Lov, der siger, at antallet af it-komponenter i et integreret kredsløb vil blive fordoblet hvert andet år.

Den amerikanske fysiker Michio Kaku, har tidligere spået, at virkeligheden vil løbe fra Moores Lov inden for de kommende 10 år. Det kan du læse mere om her.

Grunden er, at vi efter hans mening nærmer os et punkt, hvor de stedse mindre transistorer vil nå en række fysiske begrænsninger, der bliver sat af basale fysiske love inden for termodynamik og kvantefysik.

Problemer for AMD

Hans vurdering understøttes af chipselskabet AMD, der har haft store udfordringer med overgangen fra 28-nanometer chip til 20-nanometer chip.

En chips nanometer-måling beskriver størrelsen på de mindste transistorer på en chip.

Ifølge selskabets chef-udvikler, John Gustafson, er det et tegn på, at vi er ved at nærme os afslutningen på de ekstreme udviklings-hastigheder.

"Vi kan se, at udviklingen begynder at gå langsommere. Vi har ventet på overgangen fra 28 nm til 20 nm, men det tager meget længere tid, end det ville have skullet ifølge Moores Lov," har han tidligere sagt til avisen Inquirer.

John Gustafson siger, at Moores Lov oprindeligt handlede om mere end blot de teknologiske muligheder for at bygge flere og flere transistorer på en chip.

Den oprindelige formulering inddrog ifølge ham også økonomien, idet den handlede om, at antaller af transistorer, som det var rentabelt at producere, ville blive fordoblet hvert andet år.

"Moores lov har altid handlet lige så meget om omkostninger som om øgning af performance," siger Gary Silcot, pr-mand for AMD.

Intels chip skrumper fortsat

AMD's udmeldinger underbygges af, at selskabet i den seneste tid har fået baghjul af Intel, som fortsætter med at udvikle mindre og mindre designs.

Intel har i dag 22 nm chip til seneste generation af sine Core-processorer, mens AMD fortsat arbejder med 28 nm.

Intel forventer at kunne levere 14 nm Haswell-chip til næste og sigter efter 10 nm i 2016.

Ifølge amerikanske PC World tyder alt på, at chip fortsat bliver mindre og mindre. Men vi vil ikke længere se de kraftige stigninger i performance, som Moores Lov ellers har forudsagt.

I stedet vil fokus ligge på forbedrede grafiske muligheder og nedbringelse af strømforbruget.

Fysikeren Michio Kaku mener, at næste skridt i processor-evolutionen vil være molekylære transistorer eller kvante-computere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura