Mobil-udvikling: Her er CIO'ernes klare favorit-system

Apples iOS kan være ved at miste positionen som CIO'ernes foretrukne mobil-system. Se her, hvad de istedet satser på.

Artikel top billede

Der er krig på kniven for markedet for mobile løsninger til erhvervslivet.

Både Apple, Google, BlackBerry og Microsoft har store planer på det enorme marked, der for alvor er ved at folde sig ud.

Og der er ved at ske et skift på markedet , viser en ny undersøgelse fra Aberdeen Group, der har kigget nærmere på virksomhedernes planer for indkøb af løsninger baseret på iOS, Android, Windows 8/Windows Phone og BlackBerry.

Ifølge Aberdeen Group står Microsoft Windows Phone 8 samt Microsofts Surface-tabletcomputere nemlig til at buldre frem i 2013.

Har gået og ventet

"Man kan sige, at it-afdelingerne har gået og ventet på, at Microsoft skulle blive klar med sin erhvervs-satsning," siger analysechef i Aberdeen Group, Andrew Borg

Det skyldes ikke mindst, at CIO'erne ser Microsoft-løsningerne som en mulighed for at gentvinge sig kontrollen over den mobile side af deres forretning.

Til gengæld viser tallene, at Apples iOS ser ud til at nå et mætningspunkt, mens Android ser ud til fortsat at have en ganske solid position.

Ingen er rigtigt interesseret i BlackBerrys løsninger.

Undersøgelsen er baseret på 348 organisationernes mobil-strategier og -planer.

35 procent af de adspurgte virksomheder planlægger at udvikle apps baseret på Surface-platformen i det kommende år. Hertil kommer, at otte procent af virksomhederne allerede er i gang med Surface-platformen.

25 procent af organisationerne vil udvikle til Windows Phone, mens 26 procent af virksomhederne allerede har apps ude til Windows Phone.

"Tallene viser, at it-afdelingerne håber, at Microsofts mobil-strategi vil blive tæt integreret med selskabets overordnede strategier inden for datacenter og cloud," siger analysechef i Aberdeen Group, Andrew Borg, til CIO.com.

Du kan læse mere om CIO'ernes udfordringer her: Windows-æraen er slut: Her er it-afdelingens fremtid.

Android er på vej

Også Android er på vej ind i virksomhederne.

23 procent af de adspurgte virksomheder vil udvikle apps til Android-tabletcomputere i løbet af de kommende 12 måneder, mens 40 procent allerede har Android-apps i luften.

For Apple ser tallene mere dystre ud.

Selskabet har hidtil reddet på en bølge i virksomhederne, men ifølge undersøgelsen er der tegn på afmatning.

Blot 15 procent af undersøgelsens deltagere planlægger således at udvikle apps til iPhone eller iPad i det kommende år. 63 procent har allerede lanceret Apple-apps.

"Vi er lidt overraskede over denne opbremsning. Selv om to tredjedele fortsat er i gang med denne platform, kan vi nærme os et mætningspunkt," siger Andrew Borg.

Læs også:

Vi tester Windows, iOS og Android: Her er det bedste mobil-OS.

Her er verdens bedste smartphone, mobil og tablet-pc.

Test: Den bedste smartphone med Windows Phone 8.

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S