Microsoft: Google holder os ude af markedet

Microsoft, Oracle og Nokia klager til EU over Google, som de mener ødelægger konkurrencen på et kæmpe vækstmarked. Se her, hvordan det hænger sammen.

Artikel top billede

Google er i fuld gang med at udvikle et monopol på det mobile marked med Android som spydspids.

Sådan lyder anklagen fra en gruppe virksomheder, der under navnet "The FairSearch" blandt andet tæller Microsoft, Oracle og Nokia.

Koalitionen har netop indleveret en fælles klage til EU's konkurrencemyndigheder.

I klagen skriver koalitionen, at Google bevidst anvender Android som en rambuk til at snyde partnere og monopolisere den mobile markedsplads.

Buldrer frem

Ser man alene på antallet af solgte enheder, dominerer Android da også markedet for styresystemer til smartphones.

Op mod 70 procent af verdens smartphones kører i dag ifølge analysehuset Strategy Analytics på Android.

Og Google anvender denne dominerende markedsposition til at udelukke konkurrenterne i den mobile sektor, hedder det i klagen fra Microsoft, Nokia og Oracle.

FairSearch-koalitionen peger som eksempel på den måde, hvorpå Google indpakker apps som Maps og YouTube på de Android-baserede smartphones.

Metoden er til "ulempe for andre leverandører og giver Googles Android kontrol over forbruger-data på størstedelen af de smartphones, der bliver solgt for tiden," hedder det.

Aggressiv prispolitik

Selskaberne klager endvidere over Googles aggressive prispolitik, der gør, at Google leverer Android til 'under kostpris.'

"Det gør det vanskeligt for leverandører af alternative styresystemer at genvinde de investeringer, der er nødvendige for at konkurrere med Googles dominerende styresystem," hedder det i sagsakterne.

FairSearch opfordrer EU-Kommissionen til at 'reagere hurtigt og beslutsomt" for at "beskytte konkurrence og innovation på dette kritiske marked."

"Hvis det ikke gribes ind, vil det tjene som opfordring til Google til at gentage selskabets misbrug af dets dominerende position på desktop-markedet. Dette vil ske i takt med, at forbrugerne anskaffer sig en mobil platform, der er domineret af Googles Android-styresystem," lyder det i erklæringen fra FairSearch.

FairSearch har tidligere klaget over det, som koalitionen mener er Googles konkurrenceforvridende praksis.

FairSearch klagede således for en måned siden til internet-organisationen Icann over Googles ansøgninger på toplevel-domæner som .search, .fly og .map.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S