Microsoft: Google holder os ude af markedet

Microsoft, Oracle og Nokia klager til EU over Google, som de mener ødelægger konkurrencen på et kæmpe vækstmarked. Se her, hvordan det hænger sammen.

Artikel top billede

Google er i fuld gang med at udvikle et monopol på det mobile marked med Android som spydspids.

Sådan lyder anklagen fra en gruppe virksomheder, der under navnet "The FairSearch" blandt andet tæller Microsoft, Oracle og Nokia.

Koalitionen har netop indleveret en fælles klage til EU's konkurrencemyndigheder.

I klagen skriver koalitionen, at Google bevidst anvender Android som en rambuk til at snyde partnere og monopolisere den mobile markedsplads.

Buldrer frem

Ser man alene på antallet af solgte enheder, dominerer Android da også markedet for styresystemer til smartphones.

Op mod 70 procent af verdens smartphones kører i dag ifølge analysehuset Strategy Analytics på Android.

Og Google anvender denne dominerende markedsposition til at udelukke konkurrenterne i den mobile sektor, hedder det i klagen fra Microsoft, Nokia og Oracle.

FairSearch-koalitionen peger som eksempel på den måde, hvorpå Google indpakker apps som Maps og YouTube på de Android-baserede smartphones.

Metoden er til "ulempe for andre leverandører og giver Googles Android kontrol over forbruger-data på størstedelen af de smartphones, der bliver solgt for tiden," hedder det.

Aggressiv prispolitik

Selskaberne klager endvidere over Googles aggressive prispolitik, der gør, at Google leverer Android til 'under kostpris.'

"Det gør det vanskeligt for leverandører af alternative styresystemer at genvinde de investeringer, der er nødvendige for at konkurrere med Googles dominerende styresystem," hedder det i sagsakterne.

FairSearch opfordrer EU-Kommissionen til at 'reagere hurtigt og beslutsomt" for at "beskytte konkurrence og innovation på dette kritiske marked."

"Hvis det ikke gribes ind, vil det tjene som opfordring til Google til at gentage selskabets misbrug af dets dominerende position på desktop-markedet. Dette vil ske i takt med, at forbrugerne anskaffer sig en mobil platform, der er domineret af Googles Android-styresystem," lyder det i erklæringen fra FairSearch.

FairSearch har tidligere klaget over det, som koalitionen mener er Googles konkurrenceforvridende praksis.

FairSearch klagede således for en måned siden til internet-organisationen Icann over Googles ansøgninger på toplevel-domæner som .search, .fly og .map.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Nordjylland

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S