Microsoft: Google holder os ude af markedet

Microsoft, Oracle og Nokia klager til EU over Google, som de mener ødelægger konkurrencen på et kæmpe vækstmarked. Se her, hvordan det hænger sammen.

Artikel top billede

Google er i fuld gang med at udvikle et monopol på det mobile marked med Android som spydspids.

Sådan lyder anklagen fra en gruppe virksomheder, der under navnet "The FairSearch" blandt andet tæller Microsoft, Oracle og Nokia.

Koalitionen har netop indleveret en fælles klage til EU's konkurrencemyndigheder.

I klagen skriver koalitionen, at Google bevidst anvender Android som en rambuk til at snyde partnere og monopolisere den mobile markedsplads.

Buldrer frem

Ser man alene på antallet af solgte enheder, dominerer Android da også markedet for styresystemer til smartphones.

Op mod 70 procent af verdens smartphones kører i dag ifølge analysehuset Strategy Analytics på Android.

Og Google anvender denne dominerende markedsposition til at udelukke konkurrenterne i den mobile sektor, hedder det i klagen fra Microsoft, Nokia og Oracle.

FairSearch-koalitionen peger som eksempel på den måde, hvorpå Google indpakker apps som Maps og YouTube på de Android-baserede smartphones.

Metoden er til "ulempe for andre leverandører og giver Googles Android kontrol over forbruger-data på størstedelen af de smartphones, der bliver solgt for tiden," hedder det.

Aggressiv prispolitik

Selskaberne klager endvidere over Googles aggressive prispolitik, der gør, at Google leverer Android til 'under kostpris.'

"Det gør det vanskeligt for leverandører af alternative styresystemer at genvinde de investeringer, der er nødvendige for at konkurrere med Googles dominerende styresystem," hedder det i sagsakterne.

FairSearch opfordrer EU-Kommissionen til at 'reagere hurtigt og beslutsomt" for at "beskytte konkurrence og innovation på dette kritiske marked."

"Hvis det ikke gribes ind, vil det tjene som opfordring til Google til at gentage selskabets misbrug af dets dominerende position på desktop-markedet. Dette vil ske i takt med, at forbrugerne anskaffer sig en mobil platform, der er domineret af Googles Android-styresystem," lyder det i erklæringen fra FairSearch.

FairSearch har tidligere klaget over det, som koalitionen mener er Googles konkurrenceforvridende praksis.

FairSearch klagede således for en måned siden til internet-organisationen Icann over Googles ansøgninger på toplevel-domæner som .search, .fly og .map.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Statens IT

    It-revisorer til stor statslig myndighed

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Haderslev Kaserne

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S