Kinesisk smartphone-firma skovler milliarder ind

Huawei spurter frem på smartphone-scenen, men stadig med spionage-mistanker på netværksfronten.

Artikel top billede

Den fremadstormende kinesiske netværksgigant, der for nylig bevægede sig ind i smartphone-kampen, har netop fremlagt regnskab for 2012.

Her fremgår det, at Huawei spurter frem på smartphone-scenen og i årets sidste kvartal kunne kalde sig for verdens tredjestørste smartphone-producent.

Selskabet opnåede i 2012 salgsindtægter på 202 milliarder kroner og et nettoresultat på omkring 14 milliarder kroner.

Mens selskabet i stigende grad satser på smartphone-salget og cloud computing, forventer selskabet at andelen af forretningen, der er udgjort af netværksudstyrs-salget, vil dale fra 73 procent i 2012 til 60 procent i 2017.

Samtidig forventer Huawei en årlig vækstrate på ti procent de næste fem år.

"I dag arbejder telenetværkene hen imod at møde kravene om at være tilsluttet overalt - med lynhurtigt bredbånd, nul ventetid og smarte applikationer. IKT vil fortsætte med at vokse med de nye muligheder, der kommer fra cloud computing, BYOD og Big Data og traditionelle telefoner bliver erstattet af smartphones i et hastigt tempo," udtaler Guo Ping, en af selskabets ledere, i en pressemeddelelse.

I 2012 investerede Huawei næsten 28 milliarder kroner, eller hvad der svarer til 13,7 procent af selskabets indtjening, på forskning og udvikling. I den forbindelse har selskabet oprettet 16 forskningscentre og 28 innovationscentre forskellige steder på kloden.

Kæmper stadig med spionage-anklager

Især i USA kæmper Huawei stadig med mistanker om spionage og måtte i forbindelse med regnskabsfremlæggelsen endnu en gang stå på mål for beskyldninger fra den amerikanske front, som Huawei omvendt hævder, er et udtryk for politisk motiveret protektionisme.

Du kan læse mere om spionage-sagerne her.

"Der har ikke været et eneste tilfælde af, at vores produkter skulle true cyber- eller netværkssikkerheden," udtalte Guo Ping ifølge Bloomberg News.

"Da vores netværksinstallationer i USA før såvel som nu er tæt på nul, så har det på intet tidspunkt været muligt for os at udgøre en trussel mod den amerikanske cyber-sikkerhed."

Tilbage i efteråret valgte Huawei at lægge sin kildekode frem i et forsøg på at dæmme op for anklagerne, der også i Australien har fået konsekvenser.

I marts sidste år blev Huawei udelukket fra at byde ind på et nationalt bredbåndsprojekt i kængurulandet af hensyn til "nationale interesser".

Læs også:

Sådan vil Huawei vinde danskernes smartphone-hjerter

Huawei om hårde spion-anklager: Det er ren fantasi

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse