Kinesisk smartphone-firma skovler milliarder ind

Huawei spurter frem på smartphone-scenen, men stadig med spionage-mistanker på netværksfronten.

Artikel top billede

Den fremadstormende kinesiske netværksgigant, der for nylig bevægede sig ind i smartphone-kampen, har netop fremlagt regnskab for 2012.

Her fremgår det, at Huawei spurter frem på smartphone-scenen og i årets sidste kvartal kunne kalde sig for verdens tredjestørste smartphone-producent.

Selskabet opnåede i 2012 salgsindtægter på 202 milliarder kroner og et nettoresultat på omkring 14 milliarder kroner.

Mens selskabet i stigende grad satser på smartphone-salget og cloud computing, forventer selskabet at andelen af forretningen, der er udgjort af netværksudstyrs-salget, vil dale fra 73 procent i 2012 til 60 procent i 2017.

Samtidig forventer Huawei en årlig vækstrate på ti procent de næste fem år.

"I dag arbejder telenetværkene hen imod at møde kravene om at være tilsluttet overalt - med lynhurtigt bredbånd, nul ventetid og smarte applikationer. IKT vil fortsætte med at vokse med de nye muligheder, der kommer fra cloud computing, BYOD og Big Data og traditionelle telefoner bliver erstattet af smartphones i et hastigt tempo," udtaler Guo Ping, en af selskabets ledere, i en pressemeddelelse.

I 2012 investerede Huawei næsten 28 milliarder kroner, eller hvad der svarer til 13,7 procent af selskabets indtjening, på forskning og udvikling. I den forbindelse har selskabet oprettet 16 forskningscentre og 28 innovationscentre forskellige steder på kloden.

Kæmper stadig med spionage-anklager

Især i USA kæmper Huawei stadig med mistanker om spionage og måtte i forbindelse med regnskabsfremlæggelsen endnu en gang stå på mål for beskyldninger fra den amerikanske front, som Huawei omvendt hævder, er et udtryk for politisk motiveret protektionisme.

Du kan læse mere om spionage-sagerne her.

"Der har ikke været et eneste tilfælde af, at vores produkter skulle true cyber- eller netværkssikkerheden," udtalte Guo Ping ifølge Bloomberg News.

"Da vores netværksinstallationer i USA før såvel som nu er tæt på nul, så har det på intet tidspunkt været muligt for os at udgøre en trussel mod den amerikanske cyber-sikkerhed."

Tilbage i efteråret valgte Huawei at lægge sin kildekode frem i et forsøg på at dæmme op for anklagerne, der også i Australien har fået konsekvenser.

I marts sidste år blev Huawei udelukket fra at byde ind på et nationalt bredbåndsprojekt i kængurulandet af hensyn til "nationale interesser".

Læs også:

Sådan vil Huawei vinde danskernes smartphone-hjerter

Huawei om hårde spion-anklager: Det er ren fantasi

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura